Po sečtení 92 procent hlasů v Thajsku překvapivě vítězí strana vojenské junty

ČTK ČTK
24. 3. 2019 19:41
Podle upřesňovaných předběžných výsledků vítězí v dnešních parlamentních volbách v Thajsku strana Síla lidového státu (PPP) blízká vládnoucí vojenské juntě. Po sečtení 92 procent odevzdaných hlasů oznámila státní volební komise v Bangkoku náskok PPP v čele s dosavadním premiérem Prajutchem Čan-Očou nad hlavní opoziční formací Strana Thajců spojenou s bývalým premiérem Tchaksinem Šinavatrou.
Současný šéf vojenské vlády a generál Prajutch Čan-Oča
Současný šéf vojenské vlády a generál Prajutch Čan-Oča | Foto: Reuters

Strana PPP současného šéfa vojenské vlády získala podle dosud zveřejněných částečných výsledků 7,5 milion hlasů, opoziční Strana Thajců sedm milionu hlasů. Na třetí místo se ziskem 5,2 milionu hlasů zatím dostala strana Budoucnost vpřed. Oprávněných voličů bylo v Thajsku 51 milionů.

Předběžné výsledky oznámené volební komisí ohlašující náskok provládní strany PPP před opoziční Stranou Thajců stojící v čele "demokratické fronty" jsou podle agentury Reuters nečekaným a pro mnohé ohromujícím výsledkem prvních demokratických voleb po pěti letech od převratu, jímž se moci v zemi chopila vojenská junta.

Jsou zároveň v jasném protikladu k předvolebnímu průzkumu, který thajská televize PBS odvysílala krátce po uzavření volebních místností. Tato anketa předpovídala vítězství Straně Thajců se ziskem 173 mandátů v pětisetčlenné dolní komoře parlamentu, zatímco PPP blízká vládnoucí vojenské juntě měla podle ní získat jen 96 křesel.

Současný šéf vojenské vlády, generál Prajutch Čan-Oča, má tedy podle dosud neoficiálních výsledků dobrou šanci na setrvání ve funkci premiéra. Analytici už předem poukazovali na to, že vstupoval jako špičkový kandidát PPP do voleb s jasnou startovní výhodou: armáda totiž po převzetí moci v roce 2014 změnila ústavu a volební zákony.

Výhradně ona sama rozhoduje nyní o obsazení 250členné horní komory (Senátu), kde si už zajistila plnou sestavu. Budoucího premiéra pak vybírají obě komory společně, Čan-Oča by tak potřeboval ke zvolení už jen 126 hlasů z dolní parlamentní komory. Podle propočtů státní televize MCOT tam jeho strana získá 141 mandátů.

 

Právě se děje

Další zprávy