Po Mandelovi musel do nemocnice i de Klerk

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
3. 7. 2013 11:22
Poslednímu prezidentovi z dob apartheidu voperovali kardiostimulátor
Frederik Willem de Klerk.
Frederik Willem de Klerk. | Foto: Naďa Straková

Johannesburg - Jihoafrická republika má tři žijící laureáty Nobelovy ceny míru. V úterý se dva z nich ocitli v nemocnici, napsal server Voice of America.

Po 94letém Nelsonu Mandelovi tam skončil i 77letý Frederik Willem de Klerk.

Zatímco Madiba (jak zní Mandelovo kmenové jméno) bojuje v Pretorii už bezmála měsíc o život kvůli vážné plicní infekci, exprezident de Klerk skončil v péči lékařů v Kapském městě.

Ti mu voperovali kardiostimulátor a na nemocničním lůžku strávil den. "Pan de Klerk byl ráno propuštěn, aby se zotavil doma. Vše je v pořádku," řekla agentuře Reuters jeho asistentka Brenda Steynová.

Exprezident zákrok podstoupil jen dva dny poté, co se předčasně vrátil z cesty po Evropě, a to právě kvůli Mandelovu zdravotnímu stavu.

Dal šanci Madibovi

Zpráva o de Klerkově hospitalizaci podle vyjádření zasáhla i současného prezidenta Jacoba Zumu. "On i jeho rodina jsou v našich myslích a modlitbách," vzkázal prostřednictvím svého mluvčího Maca Maharaje.

Muži, kteří změnili JAR k nepoznání.
Muži, kteří změnili JAR k nepoznání. | Foto: wikimedia.org

K poslednímu prezidentovi z dob apartheidu mířila i přání prostých lidí. "De Klerka miluji, protože dal Madibovi šanci být prezidentem," líčila své pocity 61letá Evelyn Khumalová. "Dostávám penzi, moje děti chodí zadarmo do školy, nemám se čeho bát," popsala změnu, jíž v posledních 20 letech JAR prošla.

Právě de Klerk totiž po svém nástupu do funkce v roce 1989 označil politiku apartheidu za neudržitelnou. A společně s Mandelou se zasloužil o jeho konec.

To jim v roce 1993 vyneslo Nobelovu cenu míru. A když byl Mandela o rok později zvolen prvním černošským prezidentem, de Klerka si vybral za svého zástupce.

Mandelův zdravotní stav mezitím zůstává nadále kritický a tisíce lidí po celé zemi se za něj modlí.

Obchodníci mají podle agentury AFP žně, jelikož předměty připomínající legendárního bojovníka za lidská práva jdou totiž doslova na dračku. Jihoafričané skupují knihy, trička i odznáčky.

Modlitby za Mandelu:

 

Právě se děje

Další zprávy