Z vln sibiřského jezera vyjíždí vlak plný soli. Zvláštnost láká k vodě zvědavce

Reuters Reuters
2. 9. 2020 8:00
Na Burlinském jezeře v ruském Altajském kraji vedou koleje pod vodou. Vlak po nich vozí sůl, která se těží ze dna. Každoročně se jí vytěží 65 tisíc tun.
Vlak se solí vyjíždí z vod Burlinského jezera. | Video: Reuters

Burlinské solné jezero ležící v Kulundské stepi má rozlohu 31,3 km² a průměrnou hloubku 1,65 metrů.  Voda z něho nikam neodtéká, v zimě jezero nezamrzá a doplňují ho srážky.

Podle webu turistika.ru se zde sůl těží od roku 1762, a dokonce Kateřina II. nařídila, aby se na carský stůl podávala pouze burlinská sůl.

Především na začátku léta jezero mění barvu. Za růžovou může výskyt korýše Žábronožky solné. Jinak půda kolem jezera je nasycena solí a má charakteristickou bílou barvu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy