Maďarsko staví druhý plot proti běžencům, zábrany mají zachytit i statisíce lidí najednou

Martin Novák Martin Novák
26. 10. 2016 16:03
Premiér Viktor Orbán avizoval stavbu další bariéry už letos v srpnu. Součástí konstrukce mají být i přístroje schopné zachytit jakýkoliv pohyb.
Plot na maďarsko-srbské hranici.
Plot na maďarsko-srbské hranici. | Foto: Reuters

BudapešťMaďarsko zahájilo stavbu dalšího plotu podél hranice se Srbskem. Doplní ten dosavadní, vybudovaný narychlo loni v září v době příchodu statisíců uprchlíků do Evropy.

Přes Srbsko a Maďarsko jich loni do Rakouska přešlo přes 400 tisíc.

Maďarská státní televize oznámila, že výstavba nového plotu začala ve středu vztyčováním krátkého zkušebního úseku.

Plán na druhý plot oznámil už v srpnu maďarský premiér Viktor Orbán. Součástí konstrukce mají být i přístroje schopné zachytit jakýkoliv pohyb.

"Potřebujeme větší bezpečnostní zábrany, které by najednou zastavily statisíce lidí. Například pokud by Turecko povolilo milionům uprchlíků odejít do Evropy," uvedl maďarský premiér.

Dosavadní plot s ostnatým drátem je dlouhý 175 kilometrů. Po jeho dokončení uprchlíci zamířili ze Srbka na západ do Chorvatska a Slovinska – dokud nebyla letos na jaře takzvaná balkánská stezka uzavřena na makedonsko-řecké hranici.

V nejnovějším rozhovoru pro německý list Passauer Neue Presse Orbán uvedl, že Maďarsko "nedovolí anarchii“ a ochranou schengenských hranic pouze plní dohody.

Při nedávné návštěvě Bulharska si Orbán spolu s tamním premiérem Bojkem Borisovem prohlédli plot na bulharsko-turecké hranici, který byl pro Budapešť inspirací.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sjezd v Kitzbühelu se dnes kvůli počasí nepojede

V Kitzbühelu se dnes lyžaři na start slavného sjezdu nepostaví. Pořadatelé závod Světového poháru na Hahnenkammu zrušili vzhledem k nepříznivým povětrnostním podmínkám a ke stavu obávané sjezdovky Streif. Začátek byl naplánován na 11:30, ale jury a Mezinárodní lyžařská federace FIS hned po ranní inspekci rozhodly kvůli sněžení, dešti a mlze o zrušení závodu.

Během poledne se rozhodne o zbylém programu závodního víkendu. Podle aktuálního plánu je v neděli na programu superobří slalom.

Dnes se měl na Hahnenkammu jet klasický závod po páteční předehře, kterou představovala náhrada za neuskutečněný sjezd ve Wengenu. Z vítězství se radoval Švýcar Beat Feuz, závod ale zastínily dva těžké pády a nakonec se kvůli silnému větru dostalo na trať jen 30 lyžařů, tedy minimální počet pro započítání výsledků.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Biden si volal s prvním zahraničními lídry od své inaugurace

Americký prezident Joe Biden si v pátek telefonoval s prvními zahraničními lídry od své středeční inaugurace. Nejdříve hovořil s kanadským premiérem Justinem Trudeauem, se kterým se podle agentury Reuters dohodli spojit síly v boji proti koronaviru. Následně šéf Bílého domu volal mexickému prezidentovi Andrésovi Manuelovi Lópezovi Obradorovi. Ten označil hovor za "příjemný a zdvořilý" a dodal, že vše nasvědčovalo tomu, že vztahy mezi oběma státy budou dobré.

"Probrali spolupráci ohledně vakcín," citoval Reuters z komuniké úřadu kanadského ministerského předsedy. Podle agentury AP státníci probírali možnost, aby Kanada dostávala vakcíny proti covidu-19 z výrobního zařízení firmy Pfizer v americkém Michiganu. V současné době Ottawa obstarává všechny dávky očkovací látky ze zařízení Pfizeru v Belgii a firma jí už oznámila, že bude mít v dodávkách zpožděn

Zdroj: ČTK
Další zprávy