Maďarsko staví druhý plot proti běžencům, zábrany mají zachytit i statisíce lidí najednou

Martin Novák Martin Novák
26. 10. 2016 16:03
Premiér Viktor Orbán avizoval stavbu další bariéry už letos v srpnu. Součástí konstrukce mají být i přístroje schopné zachytit jakýkoliv pohyb.
Plot na maďarsko-srbské hranici.
Plot na maďarsko-srbské hranici. | Foto: Reuters

BudapešťMaďarsko zahájilo stavbu dalšího plotu podél hranice se Srbskem. Doplní ten dosavadní, vybudovaný narychlo loni v září v době příchodu statisíců uprchlíků do Evropy.

Přes Srbsko a Maďarsko jich loni do Rakouska přešlo přes 400 tisíc.

Maďarská státní televize oznámila, že výstavba nového plotu začala ve středu vztyčováním krátkého zkušebního úseku.

Plán na druhý plot oznámil už v srpnu maďarský premiér Viktor Orbán. Součástí konstrukce mají být i přístroje schopné zachytit jakýkoliv pohyb.

"Potřebujeme větší bezpečnostní zábrany, které by najednou zastavily statisíce lidí. Například pokud by Turecko povolilo milionům uprchlíků odejít do Evropy," uvedl maďarský premiér.

Dosavadní plot s ostnatým drátem je dlouhý 175 kilometrů. Po jeho dokončení uprchlíci zamířili ze Srbka na západ do Chorvatska a Slovinska – dokud nebyla letos na jaře takzvaná balkánská stezka uzavřena na makedonsko-řecké hranici.

V nejnovějším rozhovoru pro německý list Passauer Neue Presse Orbán uvedl, že Maďarsko "nedovolí anarchii“ a ochranou schengenských hranic pouze plní dohody.

Při nedávné návštěvě Bulharska si Orbán spolu s tamním premiérem Bojkem Borisovem prohlédli plot na bulharsko-turecké hranici, který byl pro Budapešť inspirací.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 6 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy