Plíce tvrdé jako kámen. Pacientku s covidem zachránil po 112 dnech drastický zákrok

112 dnů strávila 50letá jihokorejská pacientka nakažená koronavirem na mimotělním oběhu. Jde pravděpodobně o celosvětový rekord, nikdo jiný s nemocí covid-19 tak dlouho na přístroji ECMO napojený nebyl. Lékaři po této době museli přistoupit k riskantní transplantaci plic.
2 minuty - 112 dní na přístrojích | Video: Martin Krepindl, Jakub Zuzánek

Před zákrokem lékaři zkoušeli různé léky včetně antimalarik a steroidů. Žádné z látek, které u řady pacientů po celém světě zabraly, ale stav pacientky nezlepšily. Plicní fibróza dál bleskově postupovala.

Nemoc pacientce plíce nenávratně poškodila. Lékaři tvrdí, že je po vyjmutí z těla měla matka dvou dětí tvrdé jako kámen. Složitá operace trvala osm hodin. "Pravděpodobnost přežití je u těchto případů 50 %. Pacientka byla naštěstí na operaci dobře připravená," řekl agentuře Reuters ošetřující lékař Park Sung-hoon. Personál nemocnice věří, že se žena z komplikovaného zákroku zotaví.

K napojení na mimotělní oběh lékaři přistupují v nejvážnějších případech, kdy fatálně selhávají plíce a pacientům je potřeba zajistit okysličenou krev. V České republice byl na oběh ECMO několik týdnů napojen i pražský taxikář Robert, který se z nemoci zotavil za velkého zájmu médií.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Požár haly v pražském Braníku si vyžádal škodu deset milionů

Pondělní požár haly v Modřanské ulici v Praze si vyžádal škodu zhruba deset milionů korun. Příčiny vzniku požáru zatím nejsou známy. Zraněn nebyl při požáru nikdo. Vyplývá to z informací na webu hasičů. S likvidací ohně se hasiči v pondělí potýkali 13 hodin. V úterý dopoledne se na místo vrátí vyšetřovatelé.

K požáru zděné haly v pražském Braníku, kde bylo uskladněno různé zboží včetně oblečení nebo nábytku, vyjížděli hasiči před 06:00. Ještě ráno se propadla střecha objektu a k hořícímu materiálu se hasiči dostávali jen obtížně. Zásah proto trval dlouho. Už po ránu byl oheň podle informací pražských hasičů pod kontrolou, hasiči pak ale ještě vyhledávali skrytá ohniska. Až kolem 19:00 hasiči oznámili, že všechny jednotky z místa odjíždějí.

Požár v pondělí zastavil na několik hodin automobilovou i tramvajovou dopravu. Až před 15:00 byla Modřanská ulice znovu zcela průjezdná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy