Plíce tvrdé jako kámen. Pacientku s covidem zachránil po 112 dnech drastický zákrok

Martin Krepindl Jakub Zuzánek Martin Krepindl, Jakub Zuzánek
7. 7. 2020 14:39
112 dnů strávila 50letá jihokorejská pacientka nakažená koronavirem na mimotělním oběhu. Jde pravděpodobně o celosvětový rekord, nikdo jiný s nemocí covid-19 tak dlouho na přístroji ECMO napojený nebyl. Lékaři po této době museli přistoupit k riskantní transplantaci plic.
2 minuty - 112 dní na přístrojích | Video: Martin Krepindl, Jakub Zuzánek

Před zákrokem lékaři zkoušeli různé léky včetně antimalarik a steroidů. Žádné z látek, které u řady pacientů po celém světě zabraly, ale stav pacientky nezlepšily. Plicní fibróza dál bleskově postupovala.

Nemoc pacientce plíce nenávratně poškodila. Lékaři tvrdí, že je po vyjmutí z těla měla matka dvou dětí tvrdé jako kámen. Složitá operace trvala osm hodin. "Pravděpodobnost přežití je u těchto případů 50 %. Pacientka byla naštěstí na operaci dobře připravená," řekl agentuře Reuters ošetřující lékař Park Sung-hoon. Personál nemocnice věří, že se žena z komplikovaného zákroku zotaví.

K napojení na mimotělní oběh lékaři přistupují v nejvážnějších případech, kdy fatálně selhávají plíce a pacientům je potřeba zajistit okysličenou krev. V České republice byl na oběh ECMO několik týdnů napojen i pražský taxikář Robert, který se z nemoci zotavil za velkého zájmu médií.

 

Právě se děje

Další zprávy