Plíce tvrdé jako kámen. Pacientku s covidem zachránil po 112 dnech drastický zákrok

Martin Krepindl Jakub Zuzánek Martin Krepindl, Jakub Zuzánek
7. 7. 2020 14:39
112 dnů strávila 50letá jihokorejská pacientka nakažená koronavirem na mimotělním oběhu. Jde pravděpodobně o celosvětový rekord, nikdo jiný s nemocí covid-19 tak dlouho na přístroji ECMO napojený nebyl. Lékaři po této době museli přistoupit k riskantní transplantaci plic.
2 minuty - 112 dní na přístrojích | Video: Martin Krepindl, Jakub Zuzánek

Před zákrokem lékaři zkoušeli různé léky včetně antimalarik a steroidů. Žádné z látek, které u řady pacientů po celém světě zabraly, ale stav pacientky nezlepšily. Plicní fibróza dál bleskově postupovala.

Nemoc pacientce plíce nenávratně poškodila. Lékaři tvrdí, že je po vyjmutí z těla měla matka dvou dětí tvrdé jako kámen. Složitá operace trvala osm hodin. "Pravděpodobnost přežití je u těchto případů 50 %. Pacientka byla naštěstí na operaci dobře připravená," řekl agentuře Reuters ošetřující lékař Park Sung-hoon. Personál nemocnice věří, že se žena z komplikovaného zákroku zotaví.

K napojení na mimotělní oběh lékaři přistupují v nejvážnějších případech, kdy fatálně selhávají plíce a pacientům je potřeba zajistit okysličenou krev. V České republice byl na oběh ECMO několik týdnů napojen i pražský taxikář Robert, který se z nemoci zotavil za velkého zájmu médií.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Trump nařídil čínské firmě ByteDance, aby do 90 dní prodala TikTok v USA

Americký prezident Donald Trump nařídil čínské společnosti ByteDance, aby prodala americké operace své aplikace pro sdílení videa TikTok do 90 dní. Oznámila to agentura Reuters.

"Existují přesvědčivé důkazy, které mě vedou k přesvědčení, že ByteDance by mohla podniknout kroky, které by mohly ohrozit národní bezpečnost Spojených států," uvedl Trump v nařízení. ByteDance by se měla odpojit od všech dat od uživatelů v USA a nebude smět vlastnit v USA žádný majetek, který se používá k provozu TikToku.

Americká společnosti Microsoft na počátku měsíce uvedla, že jedná s čínskou ByteDance o koupi aktivit TikToku v USA, Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandě. Dohodu chtějí obě strany uzavřít do 15. září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy