Píše vám "H" jako Hillary. Používání soukromého e-mailu mi nikdo nevytkl, řekla Clintonová FBI

ČTK ČTK
2. 9. 2016 21:25
FBI v pátek odtajnila dokumenty z vyšetřování demokratické kandidátky na prezidentku Hillary Clintonové kvůli její aféře s využíváním soukromého e-mailu v době, kdy zastávala funkci ministryně zahraničí Spojených států. Z materiálů je například patrné, že Clintonová při výslechu opakovaně odmítla, že by některé elektronické dopisy před jejich vydáním úřadům upravovala, případně je smazala.
Hillary Clintonová
Hillary Clintonová | Foto: Reuters

Washington - Demokratická kandidátka na americkou prezidentku Hillary Clintonová nijak neupravovala ani nemazala e-maily, které vydala vyšetřovatelům. Dokazují to v pátek zveřejněné dokumenty Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI).

Prezidentská kandidátka řekla, že vyzvala své právníky, aby všechny pracovní e-maily předali ministerstvu zahraničí, a do jejich práce pak už nijak nezasahovala. Rovněž uvedla, že nikdo během doby, kdy byla v ministerské funkci, nezpochybnil její používání soukromého e-mailu pro pracovní záležitosti. Zaměstnanci úřadu sdělili FBI, že zprávy od Clintonové měly v poli odesílatele jen H, protože adresa soukromého poštovního serveru byla skrytá.

Clintonová podle svých poradců pravidelně měnila svůj telefon Blackberry. Ministryně také kontaktovala svého předchůdce Colina Powella v lednu 2009, aby se ho zeptala na jeho zkušenosti s používáním telefonu Blackberry, když byl ve funkci. Powell jí doporučil velkou obezřetnost.

Někdejší ministryně také FBI sdělila, že si nevzpomíná na žádné školení o tom, jak zacházet s utajovanými informacemi a federálními záznamy. Dodala, že na ministerstvu panovala skepse ohledně stavu tamní počítačové sítě; při této příležitosti připomněla případy, kdy byly vládní systémy zkompromitovány.

Skandál s e-maily se táhne od jara 2015. Tehdy vyšlo najevo, že Clintonová jako šéfka americké diplomacie v letech 2009 až 2013 komunikovala přes soukromou elektronickou poštu. Přišlo se na to, když ministerstvo zahraničí požádalo bývalé ministry o zaslání služební elektronické komunikace kvůli archivaci.

Clintonová prý předala úřadu 55 tisíc stránek úředních emailů, které však byly uloženy v její soukromé schránce.

FBI, který se případem zabýval, kauzu odložil, přestože Clintonovou za "krajně nedbalé" využívání soukromého serveru kritizoval. Vyšetřovatelé ale nakonec dospěli k názoru, že nespáchala žádný zločin. "Mailovou aféru" Clintonové nicméně v rámci nynější předvolební kampaně využívá její soupeř v souboji o Bílý dům, kandidát republikánů Donald Trump.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Netolický skončil podle Hamáčka v dozorčí radě České pošty kvůli ztrátě důvěry

Pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) skončil v dozorčí radě České pošty kvůli ztrátě důvěry, řekl ve čtvrtek Blesku vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Z jeho vyjádření vyplývá, že někdejší místopředseda strany Netolický nebude pokračovat ani jako odborný mluvčí ČSSD pro oblast místního rozvoje. Podle Hamáčka by se měl soustředit na Pardubický kraj a vedení najde někoho, ke komu má důvěru.

Netolický minulý týden serveru Seznam Zprávy řekl, že před ním Hamáček 15. dubna hovořil o plánu přivézt milion dávek očkovací látky proti covidu-19 Sputnik V. Nemohl však potvrdit plán výměny Sputniku V za informace o ruském zapojení do explozí ve Vrběticích na Zlínsku, o kterém se podle serveru Seznam Zprávy hovořilo na jedné z Hamáčkových schůzek ve stejný den. Hamáček tuto výměnu odmítá a plánuje se bránit soudně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy