Pinochet prohrál, půjde před soud

čtk, zah
27. 12. 2005 11:20
Santiago de Chile - Bývalý chilský diktátor Augusto Pinochet prohrál klíčové odvolání k nejvyššímu soudu a musí čelit obviněním z odpovědnosti za zmizení levicových aktivistů za své vlády v letech 1973-90. Informovala o tom agentura Reuters.

Devadesátiletý Pinochet je vyšetřován v případě známém jako Operace Colombo, v jejímž rámci byly uneseny a zavražděny desítky politických oponentů. Pinochet v současnosti čelí obviněním souvisejícím s devíti zmizelými lidmi. Předpokládá se, že při únosech v rámci této tajné operace v roce 1975 bylo zlikvidováno nejméně 119 osob.Pětičlenný senát v poměru tři ku dvěma rozhodl nepřijmout tvrzení obhajoby, že Pinochetovy zdravotní problémy, mezi nimiž jsou stařecká demence a časté slabé srdeční záchvaty, jej činí nezpůsobilým k tomu, aby byl souzen.

Exdiktátor bude čelit žalobám v šesti případech zmizení. U třech dalších nejvyšší soud stále odvolání zvažuje.

Pinochet svrhl v roce 1973 zvolenou socialistickou vládu prezidenta Salvadora Allendeho; při následných represích diktátorův režim připravil o život přes 3000 lidí. Další desetitisíce skončily ve vězení nebo v exilu.

Proti Pinochetovi bylo od roku 1998 vzneseno několik žalob, ale zatím se nikomu nepodařilo dostat ho do vězení. Nyní je bývalý diktátor v domácím vězení, do něhož ho soud poslal koncem listopadu. Předtím už bylo toto opatření na něj uvaleno čtyřikrát, pokaždé je ale soud ze zdravotních důvodů zrušil.#reklama

 

Právě se děje

Aktualizováno před 18 minutami

Dálnici D10 uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu

Dálnici D10 ve směru na Prahu uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu, který se převrátil na bok. Část návěsu zasahuje také do jízdního pásu v druhém směru, kde je provoz sveden do jednoho jízdního pruhu. Při nehodě se nákladnímu autu prorazila nádrž a unikala nafta, řekla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Michaely Novákové se kolize obešla bez zranění.

Policisté na místo vyjeli ve 13:30, kamion měl podle polského řidiče technickou závadu. Po nehodě zůstal ležet na středových svodidlech. Podle Novákové byl v podvečer provoz na Prahu jedním pruhem obnoven zhruba na čtvrt hodiny, aby mohla odjet část čekajících aut. "Ale už je to zase zavřené," uvedla mluvčí kolem 18:00.

Další zprávy