Pinochet prohrál, půjde před soud

čtk, zah
27. 12. 2005 11:20
Santiago de Chile - Bývalý chilský diktátor Augusto Pinochet prohrál klíčové odvolání k nejvyššímu soudu a musí čelit obviněním z odpovědnosti za zmizení levicových aktivistů za své vlády v letech 1973-90. Informovala o tom agentura Reuters.

Devadesátiletý Pinochet je vyšetřován v případě známém jako Operace Colombo, v jejímž rámci byly uneseny a zavražděny desítky politických oponentů. Pinochet v současnosti čelí obviněním souvisejícím s devíti zmizelými lidmi. Předpokládá se, že při únosech v rámci této tajné operace v roce 1975 bylo zlikvidováno nejméně 119 osob.Pětičlenný senát v poměru tři ku dvěma rozhodl nepřijmout tvrzení obhajoby, že Pinochetovy zdravotní problémy, mezi nimiž jsou stařecká demence a časté slabé srdeční záchvaty, jej činí nezpůsobilým k tomu, aby byl souzen.

Exdiktátor bude čelit žalobám v šesti případech zmizení. U třech dalších nejvyšší soud stále odvolání zvažuje.

Pinochet svrhl v roce 1973 zvolenou socialistickou vládu prezidenta Salvadora Allendeho; při následných represích diktátorův režim připravil o život přes 3000 lidí. Další desetitisíce skončily ve vězení nebo v exilu.

Proti Pinochetovi bylo od roku 1998 vzneseno několik žalob, ale zatím se nikomu nepodařilo dostat ho do vězení. Nyní je bývalý diktátor v domácím vězení, do něhož ho soud poslal koncem listopadu. Předtím už bylo toto opatření na něj uvaleno čtyřikrát, pokaždé je ale soud ze zdravotních důvodů zrušil.#reklama

 

Právě se děje

před 22 minutami

Indičtí policisté zastřelili podezřelé ze znásilnění a vraždy

Indičtí policisté zastřelili čtveřici mužů podezřelých ze znásilnění a vraždy 27leté veterinářky. Muži se pokusili během rekonstrukce na místě, kde se čin minulý týden odehrál, policisty odzbrojit a utéct. Ti ale zahájili palbu. Dva policisté jsou zranění. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC.

Spálené tělo veterinářky bylo nalezeno minulý čtvrtek pod silničním nadjezdem ve vesnici nedaleko města Hajdarábád. Podle policie byla oběť před smrtí zřejmě hromadně znásilněna, nicméně kvůli špatnému stavu jejího těla to lze jen těžko ověřit. Policie zatkla čtyři podezřelé a dočasně postavila mimo služby tři policisty, kteří podle rodiny oběti nereagovali dostatečně rychle poté, co byla veterinářka nahlášena jako nezvěstná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy