reklama
 
 

Periskop: Znásilněná Norka do vězení nemusí

22. 7. 2013
Pondělí 22. července: Zprávy ze světa v rychlém přehledu

* Zajímá vás dění ve světě a přitom nemáte čas sledovat průběžně celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Pak právě jako servis pro vás nabízíme na jednom místě vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Šíření radioaktivity

Japonská energetická společnost Tepco poprvé oficiálně přiznala, že z poničené jaderné elektrárny Fukušima unikla kontaminovaná voda až na volné moře, píše zpravodajský web deníku Asahi Shimbun.

Potvrdila tak obavy některých expertů. Společnost dosud hovořila pouze o únicích z podzemních nádrží elektrárny do spodní vody.

Elektrárna byla vážně poškozena velkým zemětřesením a následnou tsunami v březnu 2011.

Prezidenta unesla armáda 

Příbuzní sesazeného egyptského prezidenta Muhammada Mursího obvinili armádu z únosu exprezidenta. Je to první reakce rodiny na exprezidentovo zadržení.

Podle Mursího dcery, kterou citovala agentura AFP, kvůli tomu chtějí dostat před národní i mezinárodní justiční orgány velitele armády Abdal Fataha Sisiho.

Armáda Mursího sesadila 3. července po pokračujících protestech a demonstracích jeho odpůrců. Vojáci ho dosud zadržují na neznámém místě.

Osvobozování vězňů

Přes 40 lidí zahynulo v pondělí v Iráku při pokusech osvobodit trestance ze dvou věznic. Podle parlamentních zdrojů se podařilo uprchnout nejméně 500 vězňům.

Muži vyzbrojení granáty a minomety se v noci snažili osvobodit vězně zadržované ve vězeňských zařízeních v Tadží a Abú Ghrajbu. Armáda a policie proti nim nasadily vrtulníky i vojáky. Šlo o koordinované ozbrojené akce, které trvaly téměř deset hodin.

Podle agentury AFP zahynulo během těchto akcí 41 lidí, z nichž 21 byli trestanci a další dvě desítky policisté, vojáci a strážci.

Teroristický Hizballáh

Ministři zahraničí Evropské unie se rozhodli zařadit vojenské křídlo libanonského hnutí Hizballáh na evropský seznam teroristických organizací.

Podle diplomatických zdrojů Česká republika spolu s dalšími státy přistoupila až na kompromis, který zaručuje, že bude pokračovat podpora Evropské unie stabilitě Libanonu, kde je Hizballáh ve vládě. Více čtěte zde.

Znásilněná do vězení nemusí

V Dubaji prominuli trest Norce, která tam byla odsouzena do vězení, když ohlásila své znásilnění. Informovala o tom agentura AP.

Designérka Marte Deborah Dalelvová dostala minulý týden u soudu 16 měsíců vězení za mimomanželský sex, konzumaci alkoholu a křivou přísahu. V pondělí řekla, že jí úřady vrátily pas a že jí byl trest prominut. Je volná a může z emirátů odcestovat.

Zvítězila pravice

Vládní koalice japonského premiéra Šinzó Abeho získala podle odhadů v nedělních volbách většinu v horní komoře parlamentu.

Žádná vláda nedisponovala v posledních šesti letech tak silným rozložením hlasů, pravici totiž patří i většina v dolní komoře.

Oficiální výsledky budou podle AP oznámeny v nejbližších hodinách. Japonská televize NHK předpokládá, že Abeho Liberálnědemokratická strana a její koaliční partner Strana spravedlnosti a čistoty získaly společně ve 242členné komoře 130 křesel.

Pryč s pornem

V dlouho očekávané řeči má britský předseda vlády David Cameron v pondělí představit kontroverzní plán, který by Brity celoplošně odstřihl od internetového porna.

Premiér tak chce především zamezit šíření dětské pornografie, píše BBC, stejně tak jako dopadu sledování porna na dětskou psychiku. Jednou z cest by podle něj mohlo být zavedení přísného výchozího nastavení.

Podle Cameronovy vize by tak už od konce roku 2013 měli poskytovatelé internetu všem novým i stávajícím zákazníkům nastavit speciální filtr. Zrušit by se dal pouze na výslovnou žádost zákazníka.

"Jsem otcem tří dětí a také se toho obávám," uvádí premiér k tématu:

Papež míří do Brazílie

Papež František se v pondělí vydal na svou první zahraniční cestu, odletěl na Světové dny mládeže do Brazílie. Argentinský rodák se tak poprvé od svého zvolení vrací na domovský kontinent.

Hlavu katolické církve čeká v Latinské Americe nabitý program, který v neděli zakončí mše pro statisíce poutníků.

Na víkendové setkání s papežem zamíří v největší míře Brazilci, desítky tisíc poutníků však pojedou i z dalších zemí včetně evropských. Na místě bude i český kardinál Dominik Duka.

Bomby v Korálovém moři

Americká armáda spustila čtyři bomby do moře poblíž Velkého korálového útesu severovýchodně od Austrálie.

Bomby převážela dvě vojenská letadla, zbavit se jich musela kvůli nedostatku paliva. S docházejícím palivem by totiž s tak těžkým nákladem nemohla přistát, uvádí CNN.

Dvě z bomb byly před pádem do oceánu deaktivovány, další dvě neměly rozbušku. Námořnictvo se nyní snaží najít cestu, jak bomby dostat ven.

 

autoři: Zahraničí, Jana Černá | 22. 7. 2013

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama