Fukušima hlásí potíže, v podzemní vodě našli stroncium

Zahraničí Zahraničí
19. 6. 2013 13:10
Úroveň radioaktivního izotopu je 30krát nad povolenou normou
Workers wait for transportation to Tokyo Electric Power Co. (TEPCO)'s tsunami-crippled Fukushima Daiichi nuclear power plant at J-Village near the plant in Fukushima prefecture, in this photo released by Kyodo March 1, 2013, ahead of the second-year anniversary of the March 11, 2011 earthquake and tsunami. Mandatory Credit REUTERS/Kyodo (JAPAN - Tags: DISASTER ANNIVERSARY BUSINESS) ATTENTION EDITORS - THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. IT IS DISTRIBUTED, EXACTLY AS RECEIVED BY REUTERS, AS A SERVICE TO CLIENTS. FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS. MANDATORY CREDIT. JAPAN OUT. NO COMMERCIAL OR EDITORIAL SALES IN JAPAN. YES Published: Bře. 1, 2013, 2:29 odp.
Workers wait for transportation to Tokyo Electric Power Co. (TEPCO)'s tsunami-crippled Fukushima Daiichi nuclear power plant at J-Village near the plant in Fukushima prefecture, in this photo released by Kyodo March 1, 2013, ahead of the second-year anniversary of the March 11, 2011 earthquake and tsunami. Mandatory Credit REUTERS/Kyodo (JAPAN - Tags: DISASTER ANNIVERSARY BUSINESS) ATTENTION EDITORS - THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. IT IS DISTRIBUTED, EXACTLY AS RECEIVED BY REUTERS, AS A SERVICE TO CLIENTS. FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS. MANDATORY CREDIT. JAPAN OUT. NO COMMERCIAL OR EDITORIAL SALES IN JAPAN. YES Published: Bře. 1, 2013, 2:29 odp. | Foto: Reuters

Tokio - Problémy v japonské jaderné elektrárně Fukušima nekončí ani dva a čtvrt roku po ničivém zemětřesení.

Její majitel - společnost Tepco - oznámila, že testy odhalily ve spodní vodě radioaktivní stroncium-90, látku, která je vedlejším produktem jaderného štěpení.

Úroveň povolených limitů přesáhlo 30krát. "A od prosince 2012 do letošního května vzrostla 100krát," upřesnil dokonce Tošihiko Fukuda.

Podle něj jde s největší pravděpodobností o následek dubnového úniku kontaminované vody z jednoho z reaktorů.

Zemětřesení a následné vlny tsunami Fukušimu v březnu 2011 značně poškodily, a Tepco tak dodnes musí do reaktorů pumpovat mořskou vodu, aby je dokázalo ochladit.

Začátkem dubna ale vyšlo najevo, že kontaminovaná voda uniká hned ze tří podzemních nádrží. Podle majitele elektrárny se do půdy dostalo odhadem 120 tun radioaktivní vody, tedy 710 miliard becquerelů radioaktivních látek.

Jak dál?

Fukuda na tiskové konferenci uklidňoval, že v moři hladina radioaktivních izotopů nevzrostla.

Zatím ale není jasné, nakolik nové zjištění ohrozí plán odčerpat podzemní vodu z okolí elektrárny a vypustit ji do moře. "Měli by ji uchovávat někde, kde nedojde k úniku," odmítá záměry jaderný expert Mičiaki Furukava.

Tepco navíc s oznámením přišlo ve stejný den, kdy japonský Jaderný regulační úřad nastínil plán, jak obnovit provoz v padesáti jaderných elektrárnách, které byly odstaveny právě po neštěstí ve Fukušimě.

V současnosti fungují jen dvě, které ale nestačí pokrýt poptávku, a tak musí Japonsko elektřinu nakupovat. Mnoho Japonců ovšem proti záměru hlasitě protestuje.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Demonstranti v Bělehradě vybízeli prezidenta Vučiče, aby odstoupil

Tisíce lidí v sobotu večer znovu protestovaly v centru Bělehradu proti násilí v souvislosti s dvěma hromadnými střelbami s 18 mrtvými, které na začátku května otřásly Srbskem. Podle agentury APA šlo již o čtvrtou demonstraci proti násilí. Desetitisíce demonstrantů podle srbského vysílání BBC požadovaly odstoupení prezidenta Aleksandara Vučiče.

Vučić odstoupil z čela vládnoucí Srbské pokrokové strany (SNS), hlavou státu ale zůstává. Prezidentův krok následoval den poté, co desetitisíce lidí svezených autobusy z celého Srbska a ze sousedního Kosova, Černé Hory a Bosny v centru Bělehradu demonstrovaly na Vučičovu podporu.

Navzdory dešti zaplnily desetitisíce lidí centrální ulice Bělehradu. Nejprve mnozí zanechali před sídlem parlamentu květiny na památku obětí masových vražd a poté davy lidí vytvořily kruh kolem budovy srbského rozhlasu a televize RTS a skandovaly "Demise, demise!" a "Vučiči, odejdi!", informuje BBC. Připomněla také, že mezi požadavky demonstrantů a opozičních stran patří výměna členů regulačního orgánu pro elektronická média a odebrání vysílacích frekvencí televizím, které propagují násilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy