Fukušima hlásí potíže, v podzemní vodě našli stroncium

Zahraničí Zahraničí
19. 6. 2013 13:10
Úroveň radioaktivního izotopu je 30krát nad povolenou normou
Workers wait for transportation to Tokyo Electric Power Co. (TEPCO)'s tsunami-crippled Fukushima Daiichi nuclear power plant at J-Village near the plant in Fukushima prefecture, in this photo released by Kyodo March 1, 2013, ahead of the second-year anniversary of the March 11, 2011 earthquake and tsunami. Mandatory Credit REUTERS/Kyodo (JAPAN - Tags: DISASTER ANNIVERSARY BUSINESS) ATTENTION EDITORS - THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. IT IS DISTRIBUTED, EXACTLY AS RECEIVED BY REUTERS, AS A SERVICE TO CLIENTS. FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS. MANDATORY CREDIT. JAPAN OUT. NO COMMERCIAL OR EDITORIAL SALES IN JAPAN. YES Published: Bře. 1, 2013, 2:29 odp.
Workers wait for transportation to Tokyo Electric Power Co. (TEPCO)'s tsunami-crippled Fukushima Daiichi nuclear power plant at J-Village near the plant in Fukushima prefecture, in this photo released by Kyodo March 1, 2013, ahead of the second-year anniversary of the March 11, 2011 earthquake and tsunami. Mandatory Credit REUTERS/Kyodo (JAPAN - Tags: DISASTER ANNIVERSARY BUSINESS) ATTENTION EDITORS - THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. IT IS DISTRIBUTED, EXACTLY AS RECEIVED BY REUTERS, AS A SERVICE TO CLIENTS. FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS. MANDATORY CREDIT. JAPAN OUT. NO COMMERCIAL OR EDITORIAL SALES IN JAPAN. YES Published: Bře. 1, 2013, 2:29 odp. | Foto: Reuters

Tokio - Problémy v japonské jaderné elektrárně Fukušima nekončí ani dva a čtvrt roku po ničivém zemětřesení.

Její majitel - společnost Tepco - oznámila, že testy odhalily ve spodní vodě radioaktivní stroncium-90, látku, která je vedlejším produktem jaderného štěpení.

Úroveň povolených limitů přesáhlo 30krát. "A od prosince 2012 do letošního května vzrostla 100krát," upřesnil dokonce Tošihiko Fukuda.

Podle něj jde s největší pravděpodobností o následek dubnového úniku kontaminované vody z jednoho z reaktorů.

Zemětřesení a následné vlny tsunami Fukušimu v březnu 2011 značně poškodily, a Tepco tak dodnes musí do reaktorů pumpovat mořskou vodu, aby je dokázalo ochladit.

Začátkem dubna ale vyšlo najevo, že kontaminovaná voda uniká hned ze tří podzemních nádrží. Podle majitele elektrárny se do půdy dostalo odhadem 120 tun radioaktivní vody, tedy 710 miliard becquerelů radioaktivních látek.

Jak dál?

Fukuda na tiskové konferenci uklidňoval, že v moři hladina radioaktivních izotopů nevzrostla.

Zatím ale není jasné, nakolik nové zjištění ohrozí plán odčerpat podzemní vodu z okolí elektrárny a vypustit ji do moře. "Měli by ji uchovávat někde, kde nedojde k úniku," odmítá záměry jaderný expert Mičiaki Furukava.

Tepco navíc s oznámením přišlo ve stejný den, kdy japonský Jaderný regulační úřad nastínil plán, jak obnovit provoz v padesáti jaderných elektrárnách, které byly odstaveny právě po neštěstí ve Fukušimě.

V současnosti fungují jen dvě, které ale nestačí pokrýt poptávku, a tak musí Japonsko elektřinu nakupovat. Mnoho Japonců ovšem proti záměru hlasitě protestuje.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko je ochotné prodloužit odzbrojovací smlouvu s USA bez podmínek

Ruská federace je připravena bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými státy o omezení strategických útočných zbraní (START). Prohlásil to ve čtvrtek prezident Vladimir Putin při poradě o vojenských záležitostech.

Smlouva START, jejíž obnovenou podobu podepsali v roce 2010 v Praze prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv, je poslední platnou odzbrojovací smlouvu mezi oběma jadernými velmocemi. Platnost smlouvy vyprší 5. února 2021, může být ale prodloužena o pět let. "Rusko je připraveno neprodleně, co možná nejrychleji, do konce letošního roku, bez jakýchkoliv předběžných podmínek smlouvu prodloužit," prohlásil Putin podle agentury Interfax.

Zdroj: ČTK
Další zprávy