Periskop: Rusko vábí Seagala, ať je tváří zbrojařů

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
4. 6. 2013 16:33
Úterý 4. června: Zprávy ze světa v rychlém přehledu

* Zajímá vás dění ve světě a přitom nemáte čas sledovat průběžně celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Pak právě jako servis pro vás nabízíme na jednom místě vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Šel k lékaři jako muž...

Foto: Aktuálně.cz

... a zjistil, že je žena. Tak by se dal ve zkratce shrnout příběh 66letého Číňana.

Jak informoval server South China Morning Post, lékař mu při prohlídce v Hongkongu sdělil, že trpí vzácnou kombinací Turnerova syndromu a kongenitální adrenální hyperplazie (CAH).

"Formálně je pacient ženou, která nemůže otěhotnět. Má ovšem i poruchu CAH, která jí dala podobu muže," vysvětlili lékaři. 137 centimetrů vysoký pacient se rozhodl, že bude i nadále vystupovat tak, jako doposud.

Vraždu na ulici šetřily stovky policistů

Foto: Aktuálně.cz

Do vyšetřování nedávné vraždy Lee Rigbyho, který zemřel přímo na ulici v Londýně, bylo zapojeno na 600 policistů.

S odvoláním na Scotland Yard o tom informovala televize Sky News.

Indové znásilnili další cizinky

Foto: Aktuálně.cz

Indická policie vyšetřuje další znásilnění cizinek. V pondělí zatkla v Kalkatě podnikatele, který minulý týden zdrogoval a následně zneužil 21letou irskou humanitární pracovnici.

Obětí hromadného znásilnění se v noci na úterý pro změnu stala 30letá Američanka. Vyšetřovatelům řekla, že ji trojice mužů napadla během autostopu ve státě Himáčalpradéš. Zatím nebyl nikdo zadržen.

Úřady se častým sexuálním útokům začaly více věnovat poté, co byla v autobusu v Dillí znásilněna 23letá studentka. Zraněním posléze podlehla, útočníkům hrozí trest smrti.

"Muž s cejchem smrti" ve službách Kremlu?

Vlajka Ruska.
Vlajka Ruska. | Foto: Aktuálně.cz

Akční hvězda začátku 90. let Steven Seagal se dlouhodobě netají svojí láskou k Rusku. Dokonce zvažoval žádost o trvalý pobyt. Moskva by toho ráda využila.

Ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin proto podle agentury AP prohlásil, že by se herec mohl stát mezinárodní tváří zbrojního průmyslu. A co na to Chuck Norris?

Pryč z Afghánistánu

Foto: Aktuálně.cz

Mezinárodní výbor Červeného kříže stahuje část svých zahraničních zaměstnanců z neklidného Afghánistánu.

Organizace tak reaguje na krvavý útok z minulého týdne. Při něm byl v Dželálábádu zabit afghánský člen ochranky, další tři lidé byli zraněni.

Proces s vrahy novinářky pokračuje

Vlajka Ruska.
Vlajka Ruska. | Foto: Aktuálně.cz

Moskevský městský soud odmítl vrátit případ vraždy opoziční novinářky Anny Politkovské prokuratuře, jak žádala obhajoba jejích domnělých vrahů. Přípravy na druhý proces s pěticí mužů tak můžou pokračovat. Začne 21. června.

Politkovská se proslavila kritickými reportážemi z Čečenska, které se nelíbily ruskému vedení. Zastřelil ji najatý vrah.

Anna Politkovská na archivním snímku.
Anna Politkovská na archivním snímku. | Foto: Reuters

Lidstvo je závislé na kofeinu

Foto: Aktuálně.cz

Nejoblíbenější drogou na světě je kofein, který (nejen) prostřednictvím čaje a kávy pohání moderní společnost.

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léků (FDA) to znepokojuje natolik, že se rozhodl prověřit bezpečnost látky v sušenkách a energetických nápojích, napsala ČTK s odvoláním na server BBC.

Bojí se totiž "kumulativního efektu" stimulantu, který je obsažen například i ve žvýkačkách Wrigley. A byť jsou vzácné, existují i případy fatálního předávkování kofeinem.

Dokážete bez kávy fungovat vy?

KLDR pracuje na reaktoru

Foto: Aktuálně.cz

Severní Korea "významně" pokročila v obnovení provozu svého jaderného reaktoru Jongbjon.

Zvládne to prý během dvou měsíců, vyplývá ze zprávy americko-korejského think-tanku 38 North. Reaktor byl zavřen v červenci 2007 v rámci dohody "odzbrojení za pomoc".

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy