Periskop: Vraždící psychiatr Hasan dostal trest smrti

Zahraničí Kateřina Vítková Zahraničí, Kateřina Vítková
28. 8. 2013 21:32
Středa 28. srpna: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.

Trest smrti pro vraždícího psychiatra

Americký major Nidal Malik Hasan, který v roce 2009 zavraždil na texaské základně svých 13 kolegů z armády, byl odsouzen k trestu smrti. Usnesla se na tom jednomyslně třináctičlenná porota amerického vojenského soudu

Hasan bude popraven smrtící injekcí. Před samotným stanovením data popravy však přijde na řadu automatické odvolání, které může exekuci odložit o řadu let.

Hasan se vzdal práva na závěrečnou řeč. Dříve opakovaně prohlásil, že jeho čin byl odvetou za nasazení amerických vojáků proti islamistům v Afghánistánu.

Všeobecně se očekávalo, že obžalovaný se nebude snažit přesvědčit soud, aby mu udělil doživotí. Soudním psychologům totiž během posuzování svého mentálního stavu řekl, že by se chtěl stát mučedníkem. Právník, který mu při jeho stručné obhajobě asistoval, dříve uvedl, že právě z tohoto důvodu je Hasanovým cílem trest smrti.

Bez ohledu na to obžaloba požádala porotu, aby Hasanovi udělila nejpřísnější trest. Hlavní vojenský prokurátor pracující na případu prohlásil, že se Hasan ani v případě popravy nestane mučedníkem. "Je to zločinec. Je to chladnokrevný vrah," prohlásil na závěr procesu žalobce Mike Mulligan.

Obrat v názorech

Egypt by neměl zakázat Muslimské bratrstvo ani jej vyloučit z politiky. V úterý to uvedl předseda přechodné vlády Házim Bibláví. Premiér přitom před necelými dvěma týdny zastával zcela opačný postoj, připomněla agentura Reuters.

Bibláví 17. srpna navrhl, že Muslimské bratrstvo by mělo být rozpuštěno. Dnes už mluví jinak. "Rozpuštění strany nebo skupiny není řešením a je špatné dělat rozhodnutí v bouřlivých situacích," řekl předseda vlády.

Bratrstvo působí legálně teprve dva roky poté, co byl svržen v roce 2011 autoritářský prezident Husní Mubarak.

Exploze na polské základně

Vojenskou základnou na východě Afghánistánu, kterou využívají spolu s afghánskými jednotkami také Poláci, otřásl výbuch. Z místa je hlášena střelba. K útoku, při kterém utrpělo zranění nejméně pět lidí, se podle agentury Reuters přihlásil Tálibán.

Terčem útoku se stalo vojenské zařízení ve stejnojmenné metropoli provincie Ghazní. Po explozi ze základny stoupal hustý černý dým. NATO, které v zemi působí, do oblasti vyslalo helikoptéry.

V noci na neděli zahynul v Ghazní Polák, který se stal 42. mrtvým polským vojákem, který v Afghánistánu padl. V Afghánistánu nyní slouží asi 1800 polských vojáků.

Gripeny pro Švýcarsko

O švédské stíhačky Jas-39 Gripen se zajímá i Švýcarsko. Pro pořízení 22 letounů, které si na další období zřejmě opět pronajme Česko, se vyslovil většinou hlasů bezpečnostní výbor dolní komory švýcarského parlamentu.

Podle agentury Reuters tím padla velká překážka na cestě ke kontraktu za 3,4 miliardy dolarů (asi 65,3 miliardy Kč), píše ČTK.

Týž výbor ještě v dubnu nákup gripenů pozastavil; podle tisku ve snaze vyjednat lepší podmínky a dozvědět se podrobnosti o finančních aspektech transakce. V alpské konfederaci mají gripeny nahradit zastaralé letouny Northrop F-5.

Ukrajinské aktivistky

Feministická skupina Femen, proslavená skandálními protestními akcemi svých aktivistek s obnaženým poprsím, uzavřela po policejní prohlídce své kanceláře v Kyjevě.

Policisté při ní údajně nalezli zbraně. Femen zákrok odsoudila jako "provokaci", zbraně prý mohl někdo do kanceláře podstrčit. Hnutí před časem přeneslo své ústředí do Paříže.

Ještě před tímto incidentem však podle Hucolové "nebylo v kanceláři možné pracovat, protože ji nepřetržitě odposlouchávaly tajné služby". Žádná z aktivistek zatím nebyla podle policejního mluvčího obviněna. Na Ukrajině jsou aktivistky už několik měsíců v hledáčku pořádkových sil.

Kalifornský požár

Hasiči bojující s rozsáhlým požárem, který sužuje Kalifornii, ve středu v poledne uzavřou jednu z hlavních přístupových cest do oblíbené americké turistické destinace - Yosemitského národního parku.

Oheň už od 17. srpna podle agentury Reuters spálil na 75 000 hektarů půdy. Sužuje zejména oblast západně od parku. V úterý se však plameny dostaly hlouběji do rezervace. Oheň dosáhl skoro až k nádržím s pitnou vodou, které zásobují většinu San Franciska.

Rezervoár zásobuje vodou asi 85 procent San Franciska a popel a zplodiny z požáru hrozí jeho znečištěním. Tamní vodárny proto potrubím preventivně přemístily část zásob pitné vody do menší zásobárny, která je blíže městu a daleko od požáru, uvedla ČTK.

Útoky v Iráku

Při sérii bombových útoků v iráckém Bagdádu zemřelo nejméně 51 lidí. Dalších 150 osob bylo zraněno. Informovala o tom agentura AP s odkazem na irácké úřady.

Podle AP se atentáty zaměřily na oblasti, které obývají šíité. Přišly v rychlém sledu a zasáhly řadové občany při nákupech či cestou do práce v nejméně deseti různých čtvrtích hlavního města. Nejsmrtelnější z útoků byl ve čtvrti Kázimíja na severozápadě města.

V Iráku letos vzrostl počet útoků, z nichž většina se připisuje sunnitským povstalcům. Jenom v červenci zahynulo 1000 lidí, což je nejhorší měsíční bilance od roku 2008.

Soud se synem generála

Teprve sedmnáctiletý syn vysoce postaveného čínského armádního generála Li Tchien-i stojí před soudem kvůli obvinění, že se podílel na znásilnění ženy v hotelu v Pekingu. Ke znásilnění mělo dojít letos v únoru.

Li Tchien-i obvinění odmítl. Spolu s ním před soudem stanuli další čtyři lidé. Mladíka už policie zná, v roce 2011 byl odsouzen k jednomu roku v nápravném zařízení pro mladistvé za incident na silnici.

V té době patnáctiletý teenager se dostal do hádky s posádkou jiného vozidla. Té vyhrožoval, aby se neopovažovali volat policii, připomněl server BBC. Jeho otec Li Šuang-ťiang, který se proslavil svým přednesem patriotických písní v televizi, se tehdy páru omluvil.

Tichá obhajoba

Bývalý psychiatr americké armády, který v roce 2009 na texaské základně zastřelil 13 lidí, odmítl před soudem učinit prohlášení. Nidal Malik Hasan se hájí sám, ale po většinu soudního přelíčení zůstal v tichosti, uvedla BBC.

V úterý na svou obhajobu dokonce nenabídl žádné důkazy ani svědky. Muž byl uznán vinným, porota teď zvažuje trest smrti.

Hasan se chtěl u soudu už dříve přiznat k několikanásobné vraždě, ale armádní pravidla to v případech, kde obžalovanému hrozí trest smrti, neumožňují.

 

Právě se děje

Další zprávy