reklama
 
 

Periskop: Po srážce vlaků v Indii 40 mrtvých a 150 zraněných

Aktualizováno 26. 5. 2014 14:50
reklama
Pondělí 26. května: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.

Periskop: Po srážce vlaků v Indii 40 mrtvých a 150 zraněných

Souhrn událostí

reklama
JAR

Handicapovaný jihoafrický sprinter, který čelí obvinění z vraždy své přítelkyně Reevy Steenkampové, dorazil na psychiatrickou kliniku v Pretorii, kde bude podroben 30dennímu sledování. Vyšetření sportovcova duševního stavu nařídila soudkyně na žádost obhajoby. Ta tvrdí, že Pistorius trpí generalizovanou úzkostnou poruchou, což mělo osudovou noc, kdy po Steenkampové opakovaně vystřelil, vliv na jeho úsudek. Sportovec tvrdí, že na přítelkyni skrz zavřené dveře vystřelil v domnění, že jde o zloděje.

Oscar Pistorius opouští soudní budovu, 7. dubna 2014. Foto: Reuters
Sýrie

Jordánsko vyhostilo syrského velvyslance a nařídilo mu, aby zemi do 24 hodin opustil. Opakovaně prý zemi i její představitele urážel. Velvyslancem Sýrie v Ammánu je Bahdžat Sulajmán. "Ministerstvo zahraničí na příkaz ministra (Násira Džúdího) velvyslance považuje za nežádoucí osobu a žádá jej, aby zemi opustil do 24 hodin," uvádí se v prohlášení ministerstva.

Indie

Tragédie na indické železnici

Nejméně 40 lidí zahynulo a 150 dalších utrpělo zranění při tragické železniční nehodě v severní Indii. Osobní vlak tam narazil do stojící nákladní soupravy. Při neštěstí, k němuž došlo ve státě Uttarpradéš, šest vagonů expresního vlaku vykolejilo. Záchranáři stále pracují na vyprošťování cestujících zpod převrácených vagonů a kovových trosek.

Železniční havárie v Egyptě K havárii došlo v deltě Nilu, asi dvacet kilometrů od metropole Káhiry.
Belgie

Belgie uzavře hranice

Belgie kvůli summitu vyspělých zemí G7 obnoví počátkem června hraniční kontroly. Opatření potrvá skoro týden, a to od 1. do 6. června, upozornilo české ministerstvo vnitra. Summit zemí G7 se koná 4. a 5. června.

hraniční přechody Foto: Jan Langer
Jižní Korea

Za cenu špióna

Jižní Korea zvýšila odměnu za informace vedoucí k záhadnému miliardáři, který podle žalobců vlastní trajekt Sewol, na půl milionu amerických dolarů (asi deset milionů korun).

Stejná odměna se tam tradičně vyplácí občanům, kteří poskytnou úřadům informaci o nějakém severokorejském špiónovi, informovala agentura AP.

Trajekt se potopil minulý měsíc a zahynulo více než 300 lidí.

Libye

Důvěra libyjské vládě

Libyjský parlament o víkendu vyslovil důvěru vládě nového premiéra Ahmada Mítíka.

Dvaačtyřicetiletý podnikatel se tak stal pátým a zároveň nejmladším libyjským ministerským předsedou po svržení diktátorského režimu Muammara Kaddáfího v roce 2011.

Hlasování se konalo v napjaté atmosféře, za kterou stojí boj o vliv mezi politiky a milicemi, napsala agentura AFP.

Afghánistán

Afghánské volby

Afghánská volební komise propustila 5338 svých zaměstnanců kvůli obvinění z podvodů, jež údajně provázely první kolo prezidentských voleb minulý měsíc.

Ti, kterých se propuštění týká, nebudou smět zasednout ve volebních komisích při druhém kole prezidentských voleb vypsaném na příští měsíc, uvedl server BBC.

Do druhého kola voleb se probojoval bývalý ministr zahraničí Abdulláh Abdulláh a někdejší ministr financí Ašraf Ghaní.

autoři: Michal Žák, Kateřina Vítková | 26. 5. 2014 9:12

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama