Periskop: Po srážce vlaků v Indii 40 mrtvých a 150 zraněných

Živě
Pondělí 26. května: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Živě
Aktualizovat reportáž

Handicapovaný jihoafrický sprinter, který čelí obvinění z vraždy své přítelkyně Reevy Steenkampové, dorazil na psychiatrickou kliniku v Pretorii, kde bude podroben 30dennímu sledování. Vyšetření sportovcova duševního stavu nařídila soudkyně na žádost obhajoby. Ta tvrdí, že Pistorius trpí generalizovanou úzkostnou poruchou, což mělo osudovou noc, kdy po Steenkampové opakovaně vystřelil, vliv na jeho úsudek. Sportovec tvrdí, že na přítelkyni skrz zavřené dveře vystřelil v domnění, že jde o zloděje.

Foto: Reuters

Jordánsko vyhostilo syrského velvyslance a nařídilo mu, aby zemi do 24 hodin opustil. Opakovaně prý zemi i její představitele urážel. Velvyslancem Sýrie v Ammánu je Bahdžat Sulajmán. "Ministerstvo zahraničí na příkaz ministra (Násira Džúdího) velvyslance považuje za nežádoucí osobu a žádá jej, aby zemi opustil do 24 hodin," uvádí se v prohlášení ministerstva.

Tragédie na indické železnici

Nejméně 40 lidí zahynulo a 150 dalších utrpělo zranění při tragické železniční nehodě v severní Indii. Osobní vlak tam narazil do stojící nákladní soupravy. Při neštěstí, k němuž došlo ve státě Uttarpradéš, šest vagonů expresního vlaku vykolejilo. Záchranáři stále pracují na vyprošťování cestujících zpod převrácených vagonů a kovových trosek.

K havárii došlo v deltě Nilu, asi dvacet kilometrů od metropole Káhiry.
K havárii došlo v deltě Nilu, asi dvacet kilometrů od metropole Káhiry. | Foto: Reuters

Belgie uzavře hranice

Belgie kvůli summitu vyspělých zemí G7 obnoví počátkem června hraniční kontroly. Opatření potrvá skoro týden, a to od 1. do 6. června, upozornilo české ministerstvo vnitra. Summit zemí G7 se koná 4. a 5. června.

Foto: Jan Langer

Za cenu špióna

Jižní Korea zvýšila odměnu za informace vedoucí k záhadnému miliardáři, který podle žalobců vlastní trajekt Sewol, na půl milionu amerických dolarů (asi deset milionů korun).

Stejná odměna se tam tradičně vyplácí občanům, kteří poskytnou úřadům informaci o nějakém severokorejském špiónovi, informovala agentura AP.

Trajekt se potopil minulý měsíc a zahynulo více než 300 lidí.

Důvěra libyjské vládě

Libyjský parlament o víkendu vyslovil důvěru vládě nového premiéra Ahmada Mítíka.

Dvaačtyřicetiletý podnikatel se tak stal pátým a zároveň nejmladším libyjským ministerským předsedou po svržení diktátorského režimu Muammara Kaddáfího v roce 2011.

Hlasování se konalo v napjaté atmosféře, za kterou stojí boj o vliv mezi politiky a milicemi, napsala agentura AFP.

Afghánské volby

Afghánská volební komise propustila 5338 svých zaměstnanců kvůli obvinění z podvodů, jež údajně provázely první kolo prezidentských voleb minulý měsíc.

Ti, kterých se propuštění týká, nebudou smět zasednout ve volebních komisích při druhém kole prezidentských voleb vypsaném na příští měsíc, uvedl server BBC.

Do druhého kola voleb se probojoval bývalý ministr zahraničí Abdulláh Abdulláh a někdejší ministr financí Ašraf Ghaní.

Michal Žák Kateřina Vítková Michal Žák, Kateřina Vítková
Aktualizováno 26. 5. 2014 14:50
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy