Podivné manévry s Kimovou židlí. Co znamenal "cirkus" u Putina, který obletěl svět

pru ČTK pru, ČTK
15. 9. 2023 13:07
Vůdce KLDR Kim Čong-un se v tomto týdnu sešel na ruském Dálném východě s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Novinářům se v zákulisí celé akce podařilo zachytit, jaké bezpečnostní přípravy předcházely oficiálnímu jednání obou politiků. Kimova ochranka nejprve pečlivě vybírala židli, na niž si měl vůdce sednout, a poté ji ještě pečlivěji čistila a dezinfikovala.
Kimova ochranka nejprve pečlivě vybírala židli, na níž si měl vůdce sednout, a poté ji ještě pečlivěji dezinfikovala. | Video: Telegram/ВЫ СЛУШАЛИ МАЯК

Záběry z jednací místnosti na kosmodromu Vostočnyj, kam severokorejský vůdce za Putinem dorazil, původně pořídili reportéři ruského listu Kommersant. Videa, která se později virálně rozšířila po sociálních sítích, ukazují, jak se několik lidí z Kimova týmu snaží za pomoci přítomné ruské ochranky vybrat tu správnou židli. Severokorejci si na všechny z nich postupně sedali a kontrolovali jejich opěrky i područky.

"Dotýkali se jich a třásli s nimi ze strany na stranu a pak vrtěli hlavami," popsal ruský reportér listu Kommersant. "Pak ale křeslo vyměnili za úplně stejné z řady, které byla seřazena pro členy delegace," dodal. Židli určenou Kimovi následně severokorejský zaměstnanec v bílých rukavicích několik minut otíral. Soudě podle zápachu se jednalo o dezinfekci, uvedli novináři.

Důvod, proč Severokorejci taková opatření prováděli, není známý. Jedním z důvodů mohla být Kimova obava z vysoké radiace na místě setkání, odhaduje britský deník The Mirror. Někteří komentátoři na sociálních sítích rovněž uváděli, že severokorejský vůdce mohl mít strach z toho, že Rusové místo znečistili smrtícími látkami jako novičok nebo polonium. Jiní uživatelé spíše s nadsázkou podotýkali, že se Severokorejci snažili vybrat takovou židli, která by jejich vůdce unesla.

Kim přijel do Ruska ze Severní Koreje v úterý obrněným vlakem. Na kosmodromu Vostočnyj ho Putin přivítal čtyřicetivteřinovým stiskem ruky. Jedná se o Kimovu první zahraniční cestu od začátku pandemie covidu-19, během níž KLDR zcela uzavřela své hranice. Předtím se v roce 2019 sešel s ruským prezidentem ve Vladivostoku.

Severokorejský vůdce ve středu Putinovi řekl, že podporuje veškerá jeho rozhodnutí, a hovořil o společném boji obou zemí proti Západu a zlu. Putin přislíbil, že Rusko pomůže Pchjongjangu s vysláním družic na oběžnou dráhu. Západní média dříve uvedla, že šéf Kremlu hodlá severokorejského lídra požádat o zbraně, které by podpořily ruskou invazi na Ukrajinu, což představitelé ani jedné země nepotvrdili. Putin pak podle čtvrtečních zpráv severokorejských médií přijal pozvání do KLDR.

Živí humři, vína z Francie, mercedesy a helikoptéra. Jak vypadá Kimův obrněný vlak

"Je tam vidět generační výměna." Kim Čong-un si vybavil obrněný vlak po svém. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy