Pchjongjang demontuje raketu, start zhatila závada

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
11. 12. 2012 12:03
Není ale vyloučeno, že se režimu podaří raketu do konce roku opravit
Archivní foto.
Archivní foto. | Foto: Reuters

Soul/Moskva - Když letos v dubnu odpálil raketu dlouhého doletu, po pár desítkách vteřin se rozpadla na kusy. Obdobným neúspěchem pro KLDR skončilo i na prosinec plánované vypuštění satelitu. Tentokrát kvůli poruše.

Jak s odvoláním na jihokorejské ministerstvo obrany informovala ruská média, Pchjongjang zahájil na základně u města Sinuidžu demontáž vadné rakety.

Její odstraňování z odpalovací rampy je údajně jasně patrné na družicových snímcích.

Demontáž je podle jihokorejských odborníků nutná k tomu, aby střela mohla být opravena. Režim v minulých dnech oficiálně oznámil, že vědci zjistili "technický nedostatek v motoru prvního odpalovacího stupně rakety".

Rozebírání třístupňové rakety zahájila KLDR jen den poté, co o týden prodloužila "startovací okno". Start se tak může uskutečnit v období do 29. prosince. OSN, Spojené státy a Jižní Korea Pchjongjang obviňují, že ve skutečnosti jde o test raketových technologií pro mezikontinentální balistické střely.

Agentura AP v pondělí napsala, že teploty ve městě Sinuidžu klesly na minus 13 stupňů Celsia a celý Korejský poloostrov zasáhly časné zimní bouře a nezvykle studené počasí. Inženýři mohou uskutečnit start rakety, pokud sněží, ale blesky, silný vítr či mrazivé teploty mohou start zmařit.

Japonsko a Jižní Korea uvedly své protiraketové prostředky do bojové pohotovosti, protože letová dráha severokorejské rakety se má přiblížit jejich území. Protivzdušné síly mají rovněž zachytit jakékoli případné trosky z rakety. Rusko dnes oznámilo, že přípravy na start v KLDR pečlivě sleduje, ale do pohotovosti své protiraketové síly uvést nehodlá.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy