Yaoundé/Luanda - Papež Benedikt XVI. zahájí dnes svou první africkou cestu a pokusí se tak zaplašit obvinění z evropocentrismu, která německého pontifika od zvolení pronásledují.
A jeho cesty jako kdyby tomu zatím dávaly za pravdu: až na Brazílii a Turecko se dosud jednalo pouze o západní státy. Po Africe se však obrátí také k židovské a arabské civilizaci a v květnu se podívá do Izraele, Palestiny a Jordánska.
Nejprve však papež ve dnech 17. až 23. března zavítá do anglicky i francouzsky mluvícího Kamerunu a do bývalé portugalské kolonie Angoly. Podle Vatikánu nicméně nejde jen o návštěvu těchto dvou zemí, ale celého afrického kontinentu.
Obejmout kontinent
„Mám v úmyslu doopravdy obejmout celý kontinent, jeho tisíce různorodostí, jeho hluboce náboženskou duši, jeho prastaré kultury, jeho zdlouhavou cestu k rozvoji a usmíření, jeho velké problémy, jeho bolestivá zranění a jeho obrovský potenciál a naději," prohlásil papež v neděli k poutníkům na Svatopetrském náměstí v Římě.
„Mám na mysli zejména oběti hladu, nemocí, nespravedlností, bratrovražedných konfliktů a jakékoliv formy násilí," dodal.
Přestože však papež přináší dle agentury Angola Press „poselství míru a sjednocení", stala se už sama jeho návštěva předmětem sporů. A to nejméně ve dvou ohledech.
Quo vadis papa?
Jednak vyvolala spory o to, kam má papež zavítat. Kromě Kamerunu a Angoly o něj měly zájem mimo jiné Demokratická republika Kongo, Etiopie, Mozambik, Nigérie nebo Senegal. Podle afrických médií poukazovaly na to, že v Kamerunu (dokonce dvakrát) a Angole už byl jeho předchůdce Jan Pavel II.
Jednak se staly předmětem obvyklých sporů, zda návštěva pontifika (ne)posvěcuje autoritářské režimy, které chtějí z jeho příjezdu profitovat. Kamerunský prezident Paul Biya je u moci již 26 let a jeho angolský kolega José Eduardo dos Santos ještě o čtyři roky déle.
Malé nadšení z příjezdu Benedikta tak projevují například trhovci v kamerunském hlavním městě Yaoundé, kterým v posledních dnech vláda vybagrovala stánky. A to přesně v těch částech města, kudy se bude papežský průvod ubírat.
„Nikdo nás před touto operací nevaroval," citoval server africasia.com Pierra Nenu, který zde dosud prodával telefony. „Mnoho lidí přišlo o všechno... protože přijíždí papež, musíme vyčistit město."
Proti válkám, krizi a chudobě
Přes autoritářské jednání úřadů je však Kamerun považován za ostrov stability na konfliktech zmítaném africkém kontinentu. Dokonce i velká křesťanská a muslimská komunita zde žijí v míru. A situace se zlepšuje i v nedaleké Angole, kde si sedmadvacetiletá občanská válka vyžádala 1,5 milionu mrtvých.
Očekává se, že Benedikt v obou zemích vyzve i další státy, aby nastoupily cestu klidu zbraní. Podle agentury Reuters se na ozbrojených konfliktech od roku 1990 v Africe podílelo dvacet zemí. Největší humanitární katastrofy se dnes odehrávají v Kongu a Súdánu.
Papež bude ve svých projevech také apelovat na bohaté země, aby v čase ekonomické krize neutáhly kohoutky humanitární pomoci. Žádná z afrických zemí pravděpodobně nesplní Rozvojové cíle tisíciletí, které si stanovily do roku 2015 skoncovat například s extrémní chudobou, hladem a dětskou úmrtností, či zajistit všem základní vzdělání.
Kromě setkání s věřícími a politiky obou států se papež zúčastní také schůzky s církevními zástupci 52 afrických zemí. Mají společně připravit půdu pro synod, který se ve Vatikánu uskuteční v říjnu. Jeho tématem bude humanitární role katolické církve na africkém kontinentu.