Papež František svatořečil první dvě palestinské světice

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 5. 2015 14:55
Kanonizace, která má povzbudit pronásledované křesťany na Blízkém východě, se zúčastnil i muslimský předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás a dvě tisícovky poutníků z Palestiny.
Papež František a Mahmúd Abbás.
Papež František a Mahmúd Abbás. | Foto: Reuters

Vatikán - Papež František prohlásil za svaté dvě arabské řádové sestry, které působily v 19. století v Palestině. Kanonizaci, která má povzbudit pronásledované křesťany na Blízkém východě, byl přítomen i muslimský předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás a asi dvě tisícovky poutníků z Palestiny, z nichž někteří mávali palestinskými vlajkami. Jde o první svaté ze "svaté země" od raných let křesťanství, poznamenala agentura AP.

Papež současně prohlásil za svaté další dvě řadové sestry z Francie a Itálie. Miriam Baouardyová (1846-1878), Marie Alfonzina Ghattasová (1843-1927), Jeanne-Emilie de Villeneuveová (1811-1854) a Maria Cristina dell'Immacolataová (1856-1906), byly svatořečeny během mše sloužené pod širým nebem na Svatopetrském náměstí.

Papež vybídl věřící, aby následovali "zářný příklad" kanonizovaných jeptišek jako "vzory svátosti". První palestinské světice - Baouardyová a Ghattasová - působily v Betlémě a Jeruzalémě, kde založily karmelitský klášter, respektive Kongregaci sester posvátného růžence.

Obě byly podle Vatikánu příkladem pro křesťany, židy a muslimy.

"Pro betlémské křesťany je tato událost velikým povzbuzením a velmi připomíná atmosféru svatořečení naší Anežky České v listopadu 1989," uvedlo Radio Vatikán na svém českém webu.

Dodalo, že pro účast na kanonizaci potřebovali betlémští křesťané zvláštní povolení k výjezdu. Protože nemají izraelské osobní doklady a nemohou tedy použít mezinárodní letiště v Tel Avivu, museli se vydat autobusem do Jordánska a odtud letadlem do Říma.

"Když si uvědomíme, že náklady pouze na cestovní výdaje činí v přepočtu nejméně 25 tisíc Kč a porovnáme je s nízkými výdělky, které se pohybují v průměru okolo 15 tisíc Kč, jedná se o velkou finanční oběť," uvedla vatikánská stanice a připomněla, že míra nezaměstnanosti v Palestině se pohybuje okolo 28 procent, v případě Betléma činí až 60 procent.

Pro mnoho palestinských křesťanů, tvořících pouhé procento místní populace, to znamená, že do Říma nikdy nevycestují.

Papež ještě v sobotu přijal Abbáse, kterého ocenil jako "anděla míru". Návštěva palestinského vůdce ve Vatikánu přišla jen několik dní poté, co vatikánské úřady oznámily, že oficiálně uznají palestinský stát.

Palestinská samospráva tvrdí, že hlasováním ve Valném shromáždění OSN ji v roce 2012 uznalo přes 130 zemí. Česká republika tehdy hlasovala proti, ale někdejší Československo v roce 1988 uznalo akt vyhlášení státu Organizací pro osvobození Palestiny (OOP). V současné době Praha nicméně Palestinu jako stát neuznává.

 

Právě se děje

Další zprávy