reklama
 
 

Vatikán oficiálně uzná palestinský stát, Izrael se zlobí

13. 5. 2015
Vatikán navazuje na obdobné rozhodnutí Valného shromáždění OSN z roku 2012.

Vatikán - Vatikán oficiálně uzná palestinský stát. Smlouvou, kterou ve středu obě strany vypracovaly, ale která ještě čeká na oficiální podpis, přesouvá Svatý stolec podle agentury AP své diplomatické kontakty z Organizace pro osvobození Palestiny přímo ke státu Palestina. Izrael vyjádřil nad navázáním vatikánsko-palestinských vztahů zklamání.

Vatikán přivítal rozhodnutí Valného shromáždění OSN v roce 2012 uznat palestinský stát. Středeční smlouva je nicméně prvním právním dokumentem vyjednaným mezi Svatým stolcem a palestinskou samosprávou a představuje tak oficiální diplomatické uznání, i když Vatikán už od loňského roku eviduje palestinského velvyslance při Svatém stolci jako zástupce palestinského státu.

"Ano, je to uznání, že stát existuje," sdělil vatikánský mluvčí Federico Lombardi. Palestinský prezident Mahmúd Abbás má v sobotu navštívit papeže Františka, a to před kanonizací dvou nových světců ze Svaté země, která se uskuteční o den později.

Nelibost nad uznáním Palestiny projevilo izraelské ministerstvo zahraničí, podle kterého to nepomůže mírovému procesu a vzdaluje to palestinské vedení od návratu k bilaterálním izraelsko-palestinským jednáním.

Palestinská samospráva tvrdí, že hlasováním ve Valném shromáždění OSN ji v roce 2012 uznalo přes 130 zemí.

Česká republika tehdy hlasovala proti, ale někdejší Československo v roce 1988 uznalo akt vyhlášení státu Organizací pro osvobození Palestiny (OOP). V současné době Praha Palestinu jako stát nicméně neuznává.

autor: ČTK | 13. 5. 2015

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama