Panamský průplav se mění, čeká ho nová obchodní éra

Václav Viták
20. 8. 2011 22:30
Kapacita průplavu by se měla v roce 2014 zdvojnásobit

Panama City - Rozšiřování Panamského průplavu nebudí v moderním světě nijak velkou pozornost.

Neřadí se ke kolosálním stavbám, náklady na stavbu třetího plavebního kanálu s novou řadou zdymadel na pacifické i atlantické straně Panamské šíje mají dosáhnout jen 5,25 miliardy dolarů.

Projekt má být dokončen poměrně rychle, již v roce 2014 má novým kanálem proplout první loď.

Zatím je to však jen staveniště sestávající z obrovské jámy u pobřeží Tichého oceánu, dlouhé asi 1600 metrů, široké přes sto metrů a hluboké více než 30 metrů, vzdálené od původních zdymadel asi 800 metrů.

V budoucnu tu však budou stát tři nové komory dlouhé 460 metrů, v nichž se hladina s lodí bude moci zvednout nebo snížit o 30 metrů. Identická série zdymadel bude postavena i na atlantické straně.

Jakmile loď vypluje ze zdymadel u Pacifiku, vpluje do stávajícího průplavu u Culebra Cut, asi třináct kilometrů dlouhého kanálu přetínajícího Panamskou šíji, a poté bude pokračovat přes jezero Gatún k novým atlantickým zdymadlům, kterými sestoupí zpět na úroveň mořské hladiny.

Tato asi 82 kilometrů dlouhá trasa jí v konečném součtu bude trvat asi půl dne, tedy tolik, jako kdyby se plavila starým kanálem. 

Post-Panamax

Rozdíl bude ale ve velikost plavidla a tudíž i v objemu převáženého zboží. V současnosti mohou Panamským průplavem proplouvat lodě dlouhé maximálně 295 metrů a široké 31 metrů. Této velikosti se říká panamax.

Nová zdymadla ale stanoví pro proplouvající lodi větší rozměr - takzvaný post-panamax.

Ten umožní využití plavidel o 25 procent delších než doposud, jež budou také o 50 procent širší, budou mít výrazně vyšší ponor a uvezou dvakrát nebo třikrát větší náklad.

Proto se na obou stranách Panamského průplavu prohlubují přístupové kanály a plavební cesta jezerem Gatún se rozšiřuje, aby se v ní tyto větší lodě mohly bezpečně míjet.

Rozšířený Panamský kanál umožní loděnicícm stavět větší počet velkých nákladních lodí
Rozšířený Panamský kanál umožní loděnicícm stavět větší počet velkých nákladních lodí | Foto: Reuters

Projekt také počítá se zvýšením hladiny tohoto jezera o zhruba půl metru, aby mohla být nová zdymadla dostatečně napájena.

Úroveň hladiny bude pečlivě sledována ze dvou důvodů: v jezeře musí být dostatek vody pro potřeby Panamského průplavu během období sucha, které trvá zhruba od ledna do dubna, i pro potřeby obyvatelstva, protože Gatún slouží i jako zásobárna pitné vody.

Je-li jí v jezeře příliš málo, je správa průplavu nucena omezit přísun vody do zdymadel, což znamená, že lodě s nejhlubším ponorem musejí část nákladu vyložit, aby mohly proplout.

Zásadní změna pro dopravu zboží

Panamský průplav je z obchodního hlediska nejdůležitější pro Spojené státy. Ze zhruba 300 milionů tun zboží, které přes něj ročně přejde, směřuje zhruba 65 procent do přístavů na americkém západním nebo východním pobřeží.

Pro obchod mezi USA a Asií má tato umělá vodní cesta zásadní význam. Zatím není ještě jasné, jak silně zvýšená kapacita Panamského průplavu zahýbá s distribucí zboží ve světě.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Je však možné, že to bude znamenat zvýšenou konkurenci pro Suezský průplav, neboť ohromné zaoceánské lodě směřující se zbožím do Evropy možná začnou dávat přednost cestě přes Panamu.

"Z dlouhodobého hlediska bude rozšíření Panamského průplavu znamenat zásadní změnu," řekl Peter Kelly, ředitel lodní společnosti NYK Line listu The USAToday.

Doprava zboží po světě se podle něj kvůli tomu radikálně změní a bude mít zřejmě i velký dopad na americké železnice, kterým odejme značný objem přepravy.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Nákupy lidé stále spíše odkládají, čekají na otevření obchodů

Tržby v maloobchodě očištěné o kalendářní vlivy se podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu letos v březnu meziročně zvýšily o pět procent. V meziměsíčním srovnání měli obchodníci v březnu tržby o 1,6 procenta nižší.

Meziroční srovnání výsledků maloobchodu za březen ovlivnila podle analytiků nízká srovnávací základna z loňska, kdy už se čeští prodejci potýkali s uzavřením kamenných obchodů kvůli pandemii koronaviru. Stejná situace bude podle nich ještě v dubnu. Lidé nákupy ve třetím měsíci letošního roku stále spíše odkládali a čekají, až nebudou odkázáni jen na e-shopy. S uvolňováním opatření by se tak maloobchodní tržby měly zvyšovat. 

Proti loňskému březnu si podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka polepšily specializované prodejny s výrobky pro domácnost, kterým tržby vzrostly o 18,8 procenta. "Vyšší meziroční tržby ohlásily i prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci či prodejny s počítači a komunikační technikou. Naopak pokles tržeb nadále trápil prodejny s oděvy a obuví. V následujících měsících proto možná skončí v bankrotu některé módní značky," uvedl.

Tradičně dobré výsledky zaznamenali internetoví prodejci, kterým tržby v březnu meziročně vzrostly o 36,2 procenta. Podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky by se v dalších měsících rozdíl růstového tempa e-shopů a kamenných obchodů měl snižovat.

Ekonomka investiční skupiny LOGeco Jana Mücková ale nepředpokládá, že by se u veškerého zboží zákazníci vrátili do kamenných prodejen. Výjimkou podle ní pravděpodobně bude oblečení a obuv. Analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák dodal, že na očekávaném zpomalení meziroční dynamiky prodejů přes internet se projeví vysoká srovnávací základna z minulého roku.

před 13 minutami

Pentě klesl zisk o polovinu. Dolů ji táhlo Aero, pomohl naopak Dr. Max a reality

Skupině Penta Investments loni klesl zisk o 48 procent na 3,5 miliardy korun. Kumulativní tržby portfoliových firem stouply o pět miliard na 181 miliard korun. K zisku přispěly zejména lékárny Dr.Max, sázková Fortuna, realitní divize Penta Real Estate a Primabanka. Ztrátové naopak byly pojišťovna Dôvera, polské retailová síť Empik, firma Slovalco a Aero Vodochody. Penta to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Celková aktiva portfoliových společností Penty se zvýšila o šest miliard na 291 miliard Kč a do rozvoje svých společností a projektů skupina investovala navzdory pandemii 11 miliard korun, což bylo o 4,6 miliardy meziročně méně.

"Loňský rok byl pro nás po letech výjimečných hospodářských výsledků zatěžkávací zkouškou. Penta má ale dobře rozložené portfolio, v jednotlivých firmách a projektech všichni odvedli skvělou práci. Dosáhli jsme tedy i při významných investicích solidního zisku," uvedl partner Penty Marek Dospiva.

Mezinárodní síť lékáren Dr.Max podle něho sehrála v čase pandemie významnou roli ve všech zemích, kde působí. Její lékárny poskytovaly služby bez omezení a musely být schopné zareagovat i na razantní změnu poptávky po ochranných či dezinfekčních pomůckách. I když opakované lockdowny snížily návštěvu lékáren zejména kvůli celkově menšímu objemu předepisovaných léků, dokázala síť lékáren významně přispět k ziskovosti skupiny Penta. Hospodářský výsledek pozitivně ovlivnily také Fortuna Entertainment Group, Penta Real Estate a Primabanka.

Penta Real Estate dokončila 1139 bytových jednotek (projekty Sky Park, Waltrovka, Terrace), dalších 805 bytů je ve výstavbě (Maison Ořechovka, Bory Home). V roce 2020 předala Penta Real Estate čtyři kancelářské projekty. Prodej pražského projektu Churchill Square byl největší transakcí na českém realitním trhu v kancelářském segmentu. Na konci roku 2020 spravovala Penta Real Estate aktiva v hodnotě 28,9 miliardy Kč.

Penta vznikla v roce 1994 na Slovensku. Jejími zakladateli jsou Marek Dospiva a Jaroslav Haščák. Celkem skupinu řídí šest partnerů a zaměstnává více než 43 000 lidí. Na dani z příjmu a odvodech za zaměstnance zaplatila celkem 6,4 miliardy Kč.

před 40 minutami

Advokát soudu EU: Polská pravidla o trestání soudců porušují unijní právo

Soudní dvůr Evropské unie by měl konstatovat, že polský zákon umožňující kárnému orgánu nejvyššího soudu trestat soudce kritizující justiční reformu je v rozporu s unijním právem. K tomuto závěru dospěl generální advokát nejvyššího orgánu unijní justice, podle něhož nový systém postihů ohrožuje nezávislost polských soudců. Pro soud není nově zveřejněný názor právního poradce závazný, často však k němu při svém rozhodování přihlíží.

Evropská komise se předloni obrátila na soud v Lucemburku kvůli činnosti disciplinární komory polského nejvyššího soudu, o jejíž nestrannosti Brusel pochybuje. O složení komory rozhoduje v Polsku soudcovská rada, jejíž členy převážně volí parlament ovládaný vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS). Polský nejvyšší soud již předloni rozhodl, že soudcovská rada není nezávislá, a zpochybnil tím i personální obsazení a pravomoci komory.

Soud již loni vydal předběžné opatření, jímž nařídil až do rozhodnutí případu činnost komory pozastavit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy