Pan WikiLeaks obviněn, že řekl termín židovské spiknutí

Petr Jemelka Petr Jemelka
2. 3. 2011 21:26
O spiknutí měl Assange po telefonu mluvit s šéfredaktorem magazínu Private Eye
Julian Assange se netají pocitem, že se proti němu spikli mocní.
Julian Assange se netají pocitem, že se proti němu spikli mocní. | Foto: Reuters

Londýn - Julian Assange má nový problém. Podle britského magazínu Private Eye obvinil skupinu britských novinářů ze "židovského spiknutí", jehož cílem má být pošpinit organizaci WikiLeaks.

Informace se objevila v článku, který napsal šéfredaktor Private Eye Ian Bishop. Použil v něm úryvky z telefonního rozhovoru s šéfem WikiLeaks ze 16. února.

Slovy o židovském spiknutí Assange údajně reagoval na starší článek, v němž Private Eye označil ruského spolupracovníka WikiLeaks Israela Šamíra za popírače holokaustu.

Julian Assange na tvrzení britského magazínu reagoval příspěvkem na sociální síť Twitter.

"Tvrzení, že věřím v židovské spiknutí, je od základu lživé. Bishop se pouze snaží nahradit jednu pomluvu druhou. Mé výroky byly překroucené, vytržené z kontextu nebo úplně smyšlené," tvrdí.

Private Eye ale trvá na svém. Assange prý mluvil o velkém židovském spiknutí pod taktovkou renomovaného deníku The Guardian.

Konkrétně měl zmínit jeho šéfredaktora Alana Rusbridge, editora Davida Leigha a známého britského novináře Johna Kampfnera, který napsal recenzi Assangeovy knihy pro list The Sunday Times.

"To o těch Židech" zapomeňte

Když šéfredaktor Private Eye Ian Bishop podotkl, že Rusbridge není žid, Assange údajně odvětil, že je "něco jako Žid", protože jeho švagr Leigh židovského původ je.

Na konci telefonátu prý Assange Bishopa poprosil, aby zapomněl "to o těch Židech." Ale obvinění z konspirace zopakoval.

Obviňování ze spiknutí provází židovský národ odnepaměti. Od Assangeho by ho ale čekal málokdo.
Obviňování ze spiknutí provází židovský národ odnepaměti. Od Assangeho by ho ale čekal málokdo. | Foto: Reuters

Julian Assange tvrdí, že je obětí diskreditační kampaně, jejímž cílem je oslabit WikiLeaks a zabránit dalšímu zveřejňování citlivých informací. Součástí "špinavé hry" je podle něj i obvinění ze sexuálního zneužívání, kvůli kterému má být Assange vydán do Švédska

WikiLeaks je internetový server, za nímž stojí stejnojmenná nezisková organizace sdružující novináře, informatiky a aktivisty. Jejím cílem je přinášet důležité zprávy veřejnosti, a to prostřednictvím zveřejňování tajných dokumentů.

Server se proslavil především uveřejněním dokumentů z afghánské a irácké války. Ale také záznamů z 11. září 2001, bible scientologické církve, vládních, finančních, diplomatických a mnoha dalších tajných dokumentů a zpráv.

Tajné depeše způsobily koncem minulého roku pozdvižení v celém světě a ukázaly, jaké praktiky panují v americké diplomacii.

 

Právě se děje

Další zprávy