Palinovou čeká v New Yorku rychlokurz diplomacie

Roman Gazdík
23. 9. 2008 15:53
Během dvou dnů se setká s hlavami sedmi států
Sarah Palinová
Sarah Palinová | Foto: Reuters

New York - Zahraničně-politické zkušenosti Sarah Palinové? Žádné nemá, dělají si z republikánské kandidátky na viceprezidentku legraci její demokratičtí oponenti.

Už s vážnější tváří ale podotýkají, že by se přitom mohla docela dobře stát velmi nezkušenou první prezidentkou v dějinách USA.

Pokud bude dvaasedmdesátiletý republikánský kandidát na prezidenta John McCain zvolen, bude totiž i on nositelem jednoho rekordu.

Stane se nejstarším nastupujícím prezidentem USA v historii a podle tabulek pojišťovacích společností má třicetiprocentní pravděpodobnost, že se nedožije konce svého druhého volebního období.

Někteří Američané se bojí, že je McCain příliš starý. Statistiky pojišťoven jim dávají za pravdu
Někteří Američané se bojí, že je McCain příliš starý. Statistiky pojišťoven jim dávají za pravdu | Foto: Reuters

Palinová by přitom podle ústavy ve funkci McCaina musela nahradit, i kdyby byl například delší dobu nemocen.

Během nadcházejícího zasedání Valného shromáždění OSN se tak aljašská guvernérka, kterou kvůli jejím malým zkušenostem se zahraniční politikou častují úsměšky i média, rozhodla absolvovat "rychlokurz v diplomacii".

První krůčky...

Setká se tak s hlavami sedmi zemí, ve všech případech důležitých amerických spojenců z problematických částí světa. Kromě toho se sejde i s guruem americké diplomacie, bývalým ministrem zahraničí a poradcem pro národní bezpečnost Henrym Kissingerem, a Bono Voxem, zpěvákem irské skupiny U2, z něhož se v posledních letech stal jeden z nejprominentnějších humanitárních aktivistů.

Některým setkáním bude přítomen i McCain. "Pro senátora McCaina je to příležitost obnovit některé známosti s důležitými zahraničními vůdci a pro guvernérku Palinovou (příležitost) poznat některé z klíčových amerických spojenců a světových vůdců," prohlásil jeho poradce Rick Davis.

Vše o volbách v USA:
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Pro Palinovou to budou její první krůčky na půdě OSN a poprvé, co se bývalá starostka malého aljašského města, která teprve před rokem získala cestovní pas, setká s některým se zahraničních prezidentů či premiérů.

Spojenci z problematických míst

Diplomatický maratón začne v úterý schůzkou s afghánským prezidentem Hamidem Karzáím a jeho kolumbijským kolegou Álvaro Uribem, který je jediným silným spojencem USA v Jižní Americe.

Ve středu budou následovat irácký prezident Džalál Talabání, nová hlava Pákistánu Ásif Alí Zardárí, gruzínský prezident Michail Saakašvili, prezident Ukrajiny Viktor Juščenko a indický premiér Manmohan Singh.

Pouze rozhovor se Zardárím by se mohl týkat konfliktních témat - vojenských operací, které proti vůli Islámábádu USA provádí přímo na pákistánské půdě. Ostatní jednání půjdou pravděpodobně hladce.

McCain a Palinová slibují tvrdou politiku vůči Rusku, setkání se jeho představiteli tak na stole není
McCain a Palinová slibují tvrdou politiku vůči Rusku, setkání se jeho představiteli tak na stole není | Foto: Reuters

Vůdci konkurenčních velmocí - jako např. Rusko nebo Čína - do rozvrhu zahrnuti nebyli. Mezi pozvanými není ani nikdo ze střední nebo západní Evropy.

Příprava na Bidena

Palinová po setkáních neplánuje tiskovou konferenci, která by byla její vůbec první od té doby, co se stala viceprezidentskou kandidátkou.

Jestli měly na její politický rozhled rozhovory nějaký vliv, se budeme moci přesvědčit až druhého října, kdy se utká v první ze svých předvolebních debat s demokratickým viceprezidentským kandidátem Joem Bidenem, který jednadvacet let zasedá v zahraničním výboru Senátu USA.

 

Právě se děje

Další zprávy