Palinová proti Obamovi asi nepůjde. Zabouchla si dveře

Roman Gazdík
12. 7. 2009 8:55
Podle některých republikánů utekla bývalá viceprezidentská kandidátka z boje
Srpen 2008 a hvězdná hodina Sarah Palinové. John McCain oznámil, že se stává republikánskou kandidátkou na viceprezidenta
Srpen 2008 a hvězdná hodina Sarah Palinové. John McCain oznámil, že se stává republikánskou kandidátkou na viceprezidenta | Foto: Reuters

Washington - Aljašská guvernérka a bývalý viceprezidentská kandidátka Sarah Palinová si pravděpodobně definitivně přibouchla dveře k tomu stát se příští republikánskou kandidátkou na prezidenta a postavit se Baracka Obamovi ve volbách v listopadu roku 2012.

Minulý týden náhle oznámila, že se nebude ucházet znovu o guvernérskou funkci a že navíc na konci července hodlá rezignovat. Přesné důvody svého rozhodnutí neuvedla, zmínila však vyčerpání z mnohých právních bitev a „frivolních" obvinění, kterými je v posledních měsících častována.

„Všechny možnosti jsou na stole," nechtěla však ani teď konkrétně odpovědět na otázku, zda se hodlá v dalších primárkách ucházet o republikánskou prezidentskou nominaci. Podle některých republikánských komentátorů nebude mít rezignace na její případné šance vliv, podle jiných jde o definitivní hřebíček do její prezidentské rakve.

Hvězdný start

Hvězda zcela neznámé Palinové vylétla minulé léto, když si ji republikánský prezidentský kandidát John McCain vybral k překvapení všech komentátorů ke společné cestě do Bílého domu.

V televizní debatě s Joem Bidenem ukázala, že se neztratí
V televizní debatě s Joem Bidenem ukázala, že se neztratí | Foto: Reuters
 

Palinová měla až fanatickou podporu silně konzervativních a nábožensky založených republikánských kruhů, které McCainovi nikdy nedůvěřovaly. Bývalý válečný zajatec z Vietnamu však potřeboval zejména hlasy středových voličů a pro ty byla aljašská guvernérka příliš napravo.

Navíc se brzy ukázalo, že Palinová nemá ani potuchy o ekonomice (která byla rovněž McCainovou slabou stránkou) ani zahraniční politice.

Po prohraných volbách se o ní přesto začalo okamžitě hovořit jako o možné příští republikánské kandidátce na prezidenta. Částečně proto, že se strana potýkala a stále potýká s nedostatkem výrazných osobností, což je patrné i na její rekordně nízké podpoře u Američanů. Ta se podle dvou nedávných průzkumů pohybuje na 36 (Zogby International), resp. 34 (Gallup Organization) procentech.

Směrem na USA

I nyní se však objevují republikánské hlasy hovořící o tom, že Palinová klidně může Obamu vyzvat. A jejich argumenty mají váhu.

„Není jisté, zda bude mít rezignace guvernérky Palinové nějaký dopad na její prezidentské aspirace," napsal v deníku New York Times bývalý ředitel komunikace McCainovy první prezidentské kampaně z roku 2000 Dan Schnur.

Palinová byla například nařčena z toho, že si za stranické peníze opatřila drahou garderóbu
Palinová byla například nařčena z toho, že si za stranické peníze opatřila drahou garderóbu | Foto: Reuters

„Mnohem pravděpodobněji docílí svého cíle (rozšířit množinu svých stoupenců - pozn. red.), když bude jezdit po Spojených státech ve službách kampaní jiných kandidátů."

Palinové se rezignací uvolnila ruce a může se z „neviditelné" Aljašky dostat blíže k voličům v rozhodujících státech. Přání, aby mu pomohla se sháněním financí, už projevil republikánský senátor za Iowu Chuck Grassley, který se bude ucházet o další funkční období příští rok.

O její služby má zájem i texaský guvernér Rick Perry, o jehož dalším setrvání v guvernérském křesle budou voliči rozhodovat také v listopadu 2010.

Útěk z boje?

Přesvědčivěji však znějí hlasy druhé strany, pro kterou je kandidatura Palinové nyní jen těžko představitelná. A její rezignace na guvernérku a způsob, jakým to učinila, v tom hraje zásadní roli.

Za Palinovou stojí nadšená, ale příliš úzká skupina Američanů
Za Palinovou stojí nadšená, ale příliš úzká skupina Američanů | Foto: Reuters

„Náhlá a dostatečně nevysvětlená rezignace Sarah Palinové na pozici aljašské guvernérky značí, že pro ni bude velmi těžké se v budoucnu ucházet o veřejnou funkci," napsala pro New York Times bývalá členka administrativy Ronalda Reagana Linda Chavezová. „Že se zvolený činitel vzdá funkce jen kvůli tomu, že prochází těžkým obdobím, je - pokud se nejedná o zdravotní či rodinnou krizi - neomluvitelné."

Důvodem rezignace Palinové jsou totiž zřejmě útoky jejích politických nepřátel čítající obvinění ze zneužití státních fondů a (podle sloupku v listu Wall Street Journal) také přibližně 150 žádostí na základě zákona o svobodném přístupu k informacím (FOIA), kterými se musela Palinová zabývat a které jí ztěžovaly výkon funkce. Za právníky už údajně utratila půl milionu dolarů.

Malé šance proti Obamovi

Brzy už bývalá guvernérka se tak bude v případě prezidentské kandidatury jen těžko bránit obviněním, že utekla před povinnostmi. Když připočteme její špatnou intelektuální pověst i mezi republikány a příliš vyhraněné názory, je možnost, že by mohla porazit oblíbeného a intelektuálně velmi zdatného Obamu, mizivá.

Jak by obstála v debatě s intelektuálně zdatným Obamou?
Jak by obstála v debatě s intelektuálně zdatným Obamou? | Foto: Reuters

„S guvernérkou jsem nemluvil, ale rok 2012 bych nyní smetl ze stolu. Vzhledem k tomu, čím vším nyní v osobním životě prochází, těmi finančními zmatky, které způsobila všechna ta absurdní vyšetřování jí a (jejího muže) Todda. Myslím, že se nyní snaží dát do pořádku věci u sebe doma," vyjádřil se pro kanál FoxNews předseda Republikánského národního výboru (RNC) Michael Steele.

Palinová se v krátké době stala polarizující figurou se zástupem fanatickým obdivovatelů i nepřátel. Pokud se bude chtít vrátit na politickou scénu, bude muset ukázat pevnější nervy než dosud.

 

Právě se děje

Další zprávy