Palestinci začnou poprvé od války jednat s Izraelem

Roman Gazdík
8. 3. 2010 10:50
Jednání se povede skrze prostředníka, kterým budou Spojené státy
Netanjahu (vpravo) a Mitchell
Netanjahu (vpravo) a Mitchell | Foto: Reuters

Ramalláh - Po patnáctiměsíční pauze dala Organizace pro osvobození Palestiny (PLO) zelenou k obnovení mírových jednání s Izraelem. Společně však delegace znepřátelených stran nezasednou. Jednat se bude skrze prostředníka, kterým jsou Spojené státy.

Palestinci debatu odmítali, dokud Izrael nezastaví výstavbu židovských osad na Západním břehu Jordánu, který se má stát součástí budoucího palestinského státu. Přes vytrvalý tlak USA se však administrativě Baracka Obamy nepodařilo tento ústupek z izraelského premiéra Benjamina Netanjahua vymámit.

Palestinská pozice se změnila poté, co minulý týden nepřímá jednání prostřednictvím USA podpořila Liga arabských států. Jednání ukončila válka v Gaze, během které na přelomu let 2008 a 2009 zemřelo třináct Izraelců a 1417 (statistika Palestinského centra pro lidská práva) či 1166 (statistika izraelské armády) Palestinců.

"Palestinské vedení se rozhodlo dát příležitost americkému návrhu zahájit nepřímá jednání mezi palestinskou a izraelskou stranou," prohlásil v neděli Jásir Abd Rabbo, poradce palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse.

Protesty Palestinců proti rozšiřování židovských osad
Protesty Palestinců proti rozšiřování židovských osad | Foto: Reuters

Jednání budou - jak to požaduje Liga arabských států - trvat čtyři měsíce a podle Palestinců se mají týkat bezpečnostních otázek a vymezení hranic budoucího Palestinského státu.

Pokud nedojde během čtyř měsíců k posunu, chce se palestinská strana obrátit na Radu bezpečnosti OSN.

Změna postoje palestinského vedení přichází během návštěvy zvláštního vyslance pro blízkovýchodní mírový proces prezidenta USA George J. Mitchella. Ten se v neděli na dvě hodiny sešel s Netanjahuem a další jeho schůzka s izraelským premiérem se uskuteční v pondělí, kdy se také setká s Abbásem.

Do regionu míří i americký viceprezident Joe Biden. Ten bude od pondělí jednat nejen s Izraelci a Palestinci, ale také s Egypťany a Jordánci.

Rabbo ve svém nedělním vystoupení podle televize Al-Džazíra vyjádřil skepsi nad tím, že by nepřímé rozhovory mohly vést k nějakému průlomu.

Konstrukční práce v židovské osadě Ma'ale Adumim na Západním břehu v těsné blízkosti Jeruzaléma.
Konstrukční práce v židovské osadě Ma'ale Adumim na Západním břehu v těsné blízkosti Jeruzaléma. | Foto: Reuters

A skeptické názory bylo slyšet i v pondělí, poté, co vyšlo najevo, že Izrael povolil výstavbu dalších 112 bytových jednotek na Západním břehu v osadě Bejtar Illit nedaleko Betlému.

Podle izraelské organizace Peace Now! (Mír teď) to "rozevírá nůžky mezi Izraelci a Palestinci a řešením založeným na existenci dvou států, které se může stát zastaralým".

V současné době žije na Západním břehu okolo půl milionu Izraelců.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při střelbě na oslavě v americkém Colorado Springs zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs v neděli zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy