Palestinci si v OSN řeknou o plnohodnotnou státnost

ČTK ČTK
16. 9. 2011 18:05
Potvrdil to předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás
Mahmúd Abbás
Mahmúd Abbás | Foto: Reuters

Ramalláh - Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás v pátek v Ramalláhu potvrdil, že Palestincům v OSN půjde o plnohodnotné uznání jejich státnosti. Hodlají o to požádat Radu bezpečnosti OSN.

Abbás před palestinskými představiteli vysvětloval důvod, proč o to chce příští týden požádat ve Valném shromáždění OSN.

Řekl, že mu nejde o izolaci Izraele ani o zpochybnění jeho legitimity jako nezávislého a uznávaného státu. Palestinci chtějí poukázat na desetiletí křivd, v nichž vinou Izraele žijí, a na nelegitimnost izraelské okupace svých území.

Abbás: Izrael je neústupný

Zdůraznil, že Palestinci se dosud snažili svého státu dosáhnout v mírových jednáních s Izraelem, ale marně. Důvodem je podle něj neústupnost židovského státu.

"Nejedeme do OSN, abychom získali nezávislost. Vrátíme se, abychom dále vyjednávali. Jde nám o plnohodnotné členství v OSN," řekl Abbás.

Palestinci jsou podle něj připraveni spravovat vlastní stát. V minulých dvou letech budovali své instituce, mají kvalitní zákony a dodržují lidská práva.

Plnohodnotné členství v OSN jim podle Abbáse pomůže vyjednávat o zásadních otázkách sporu s Izraelem.

Abbás má ve Valném shromáždění OSN vystoupit příští pátek a očekává se, že při té příležitosti přednese žádost o členství v OSN. Nyní mají Palestinci status entity s právem pozorovatele.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy