Palestinci si v OSN řeknou o plnohodnotnou státnost

ČTK ČTK
16. 9. 2011 18:05
Potvrdil to předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás
Mahmúd Abbás
Mahmúd Abbás | Foto: Reuters

Ramalláh - Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás v pátek v Ramalláhu potvrdil, že Palestincům v OSN půjde o plnohodnotné uznání jejich státnosti. Hodlají o to požádat Radu bezpečnosti OSN.

Abbás před palestinskými představiteli vysvětloval důvod, proč o to chce příští týden požádat ve Valném shromáždění OSN.

Řekl, že mu nejde o izolaci Izraele ani o zpochybnění jeho legitimity jako nezávislého a uznávaného státu. Palestinci chtějí poukázat na desetiletí křivd, v nichž vinou Izraele žijí, a na nelegitimnost izraelské okupace svých území.

Abbás: Izrael je neústupný

Zdůraznil, že Palestinci se dosud snažili svého státu dosáhnout v mírových jednáních s Izraelem, ale marně. Důvodem je podle něj neústupnost židovského státu.

"Nejedeme do OSN, abychom získali nezávislost. Vrátíme se, abychom dále vyjednávali. Jde nám o plnohodnotné členství v OSN," řekl Abbás.

Palestinci jsou podle něj připraveni spravovat vlastní stát. V minulých dvou letech budovali své instituce, mají kvalitní zákony a dodržují lidská práva.

Plnohodnotné členství v OSN jim podle Abbáse pomůže vyjednávat o zásadních otázkách sporu s Izraelem.

Abbás má ve Valném shromáždění OSN vystoupit příští pátek a očekává se, že při té příležitosti přednese žádost o členství v OSN. Nyní mají Palestinci status entity s právem pozorovatele.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sněmovna žádá vládu o další kroky proti "vyvádění" povolenek z Liberty Ostrava

Sněmovna v souvislosti s prodejem emisních povolenek z hutní firmy Liberty Ostrava žádá vládu mimo jiné o to, aby podnikla kroky proti vyvádění povolenek pro potřeby jiných společností ve skupině GFG, do níž ostravská firma spadá.

Sněmovna také žádá vládu, aby prostřednictvím úřadů prověřila transakce spojené s prodejem povolenek a s poskytnutým úvěrem, za který se v rámci protipandemické pomoci zaručila Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP). Vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) poslancům řekl, že úřady již dodržování podmínek poskytnutí úvěru i záruky za něj prověřují.

Žádosti vládě Sněmovna schválila ve svém usnesení, které na návrh Leo Luzara (KSČM) přijala v rámci projednávání informace ministra Havlíčka o situaci v ocelářském průmyslu. Debatu vyvolal nedávný prodej emisních povolenek z Liberty Ostrava jejímu sesterskému podniku v Rumunsku. Huť si v minulých letech povolenky šetřila, chce je využít k financování nezbytné modernizace. Prodej povolenek vyvolal protesty odborářů, kteří se obávali vyvádění peněz z firmy.

Sněmovna také žádá vládu, aby prostřednictvím ministra zahraničních věcí Jakuba Kulhánka (ČSSD) kontaktovala představitele britské vlády se žádostí o intervenci u vlastníka Liberty Ostrava ve věci dodržení slibů a závazků. Má jít o sliby a závazky dané české vládě při převzetí firmy od předchozího vlastníka. Liberty Ostrava patří od roku 2019 do Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty.

Další zprávy