Palestinci si v OSN řeknou o plnohodnotnou státnost

ČTK ČTK
16. 9. 2011 18:05
Potvrdil to předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás
Mahmúd Abbás
Mahmúd Abbás | Foto: Reuters

Ramalláh - Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás v pátek v Ramalláhu potvrdil, že Palestincům v OSN půjde o plnohodnotné uznání jejich státnosti. Hodlají o to požádat Radu bezpečnosti OSN.

Abbás před palestinskými představiteli vysvětloval důvod, proč o to chce příští týden požádat ve Valném shromáždění OSN.

Řekl, že mu nejde o izolaci Izraele ani o zpochybnění jeho legitimity jako nezávislého a uznávaného státu. Palestinci chtějí poukázat na desetiletí křivd, v nichž vinou Izraele žijí, a na nelegitimnost izraelské okupace svých území.

Abbás: Izrael je neústupný

Zdůraznil, že Palestinci se dosud snažili svého státu dosáhnout v mírových jednáních s Izraelem, ale marně. Důvodem je podle něj neústupnost židovského státu.

"Nejedeme do OSN, abychom získali nezávislost. Vrátíme se, abychom dále vyjednávali. Jde nám o plnohodnotné členství v OSN," řekl Abbás.

Palestinci jsou podle něj připraveni spravovat vlastní stát. V minulých dvou letech budovali své instituce, mají kvalitní zákony a dodržují lidská práva.

Plnohodnotné členství v OSN jim podle Abbáse pomůže vyjednávat o zásadních otázkách sporu s Izraelem.

Abbás má ve Valném shromáždění OSN vystoupit příští pátek a očekává se, že při té příležitosti přednese žádost o členství v OSN. Nyní mají Palestinci status entity s právem pozorovatele.

 

Právě se děje

Další zprávy