Pákistánský premiér zůstane u moci, v aféře kolem daňových rájů bylo podle soudu málo důkazů

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 20. 4. 2017 12:53
Podle pákistánského nejvyššího soudu opozice nepředložila dost důkazů, aby byl odvolán premiér Naváz Šaríf. Soud tak ve čtvrtek rozhodl v kauze tzv. Panama Papers, které odkryly využívání daňových rájů. Podle nich premiérovy děti nakupovaly nemovitosti prostřednictvím offshoreových firem. Pákistánský nejvyšší soud ovšem nařídil, aby byl případ ještě prošetřen.
Pákistánský premiér Naváz Šaríf.
Pákistánský premiér Naváz Šaríf. | Foto: Reuters

Islámábád - Proti pákistánskému premiérovi Navázi Šarífovi, který čelí podezření z korupce, nejsou dostatečné důkazy. Rozhodl o tom ve čtvrtek nejvyšší soud. Šaríf tak může zůstat u moci, informovala agentura Reuters.

Soud také nařídil další vyšetřování případu, který se týká takzvaných Panamských dokumentů (Panama Papers).

Šaríf čelí rostoucímu tlaku veřejnosti i opozičních politiků od té doby, co se jména jeho příbuzných v dokumentech objevila. Panama Papers odkrývají praktiky převádění peněz do daňových rájů.

V uniklých dokumentech z panamské právní a poradenské společnosti Mossack Fonseca, která svým klientům pomáhala peníze ukrývat, je zmíněna Šarífova dcera a dva jeho synové. Skandál vyšel na světlo loni v dubnu.

Převádění peněz do offshoreových firem samo o sobě není nezákonné. Podle expertů ale dokumenty mohou poskytnout důkazy o daňových únicích, praní špinavých peněz, porušování sankcí, drogových obchodech a dalších zločinech.

Na Šarífa útočí opozice

Šarífa, který je u moci od roku 2013, pákistánská opozice obviňuje z daňových úniků a skrývání majetku v zahraničí. Požaduje proto, aby rezignoval. Opoziční poslanci se loni obrátili na soud, aby začal případ řešit.

Šarífova rodina již dříve vlastnictví offshoreových firem přiznala. Premiér i jeho příbuzní ale odmítají, že jednali nezákonně, a tvrdí, že obvinění jsou politicky motivována.

Nový verdikt nejvyššího soudu byl napjatě očekáván a soudní budovu v pákistánské metropoli Islámábádu od rána střežilo na 1500 policistů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ptačí chřipka se v druhém chovu firmy Moras na Pardubicku nepotvrdila

Nákaza ptačí chřipkou ve druhém chovu firmy Moras v Moravanech na Pardubicku se nepotvrdila, 120 000 kusů brojlerů se nemusí utratit, oznámil ředitel krajské veterinární správy Josef Boháč. Podnik Moras má chovy ještě ve tři kilometry vzdálených Slepoticích, kde se u krůt v pondělí nákaza ptačí chřipkou potvrdila.

Ve vedlejších halách ve Slepoticích jsou brojleři, virem nakažení nejsou. Protože jsou ale v ohnisku nákazy, veterináři přikázali jejich usmrcení. Je tam zhruba 140 000 kusů drůbeže, odhadem 400 tun. Vybíjení drůbeže tam začalo v pondělí večer a potrvá zřejmě do pátku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy