Pákistánský premiér zůstane u moci, v aféře kolem daňových rájů bylo podle soudu málo důkazů

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 20. 4. 2017 12:53
Podle pákistánského nejvyššího soudu opozice nepředložila dost důkazů, aby byl odvolán premiér Naváz Šaríf. Soud tak ve čtvrtek rozhodl v kauze tzv. Panama Papers, které odkryly využívání daňových rájů. Podle nich premiérovy děti nakupovaly nemovitosti prostřednictvím offshoreových firem. Pákistánský nejvyšší soud ovšem nařídil, aby byl případ ještě prošetřen.
Pákistánský premiér Naváz Šaríf.
Pákistánský premiér Naváz Šaríf. | Foto: Reuters

Islámábád - Proti pákistánskému premiérovi Navázi Šarífovi, který čelí podezření z korupce, nejsou dostatečné důkazy. Rozhodl o tom ve čtvrtek nejvyšší soud. Šaríf tak může zůstat u moci, informovala agentura Reuters.

Soud také nařídil další vyšetřování případu, který se týká takzvaných Panamských dokumentů (Panama Papers).

Šaríf čelí rostoucímu tlaku veřejnosti i opozičních politiků od té doby, co se jména jeho příbuzných v dokumentech objevila. Panama Papers odkrývají praktiky převádění peněz do daňových rájů.

V uniklých dokumentech z panamské právní a poradenské společnosti Mossack Fonseca, která svým klientům pomáhala peníze ukrývat, je zmíněna Šarífova dcera a dva jeho synové. Skandál vyšel na světlo loni v dubnu.

Převádění peněz do offshoreových firem samo o sobě není nezákonné. Podle expertů ale dokumenty mohou poskytnout důkazy o daňových únicích, praní špinavých peněz, porušování sankcí, drogových obchodech a dalších zločinech.

Na Šarífa útočí opozice

Šarífa, který je u moci od roku 2013, pákistánská opozice obviňuje z daňových úniků a skrývání majetku v zahraničí. Požaduje proto, aby rezignoval. Opoziční poslanci se loni obrátili na soud, aby začal případ řešit.

Šarífova rodina již dříve vlastnictví offshoreových firem přiznala. Premiér i jeho příbuzní ale odmítají, že jednali nezákonně, a tvrdí, že obvinění jsou politicky motivována.

Nový verdikt nejvyššího soudu byl napjatě očekáván a soudní budovu v pákistánské metropoli Islámábádu od rána střežilo na 1500 policistů.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Fanoušci Baníku vybrali 330 tisíc korun pro rodiny obětí střelby

Finanční sbírka ostravských fotbalových fanoušků na sobotním ligovém utkání Baníku proti Spartě vynesla přibližně 330 tisíc korun. Obnos bude poukázán pozůstalým sedmi obětí tragické střelby ve Fakultní nemocnici v Ostravě-Porubě.

Ve sbírce, kterou organizoval spolek Baník Baníku, podle webu sdružení bylo vybráno 326.968 korun i drobné sumy v cizích měnách. Dohromady se jedná přibližně o 330 tisíc korun.

Vedle ostravských fanoušků se do charity zapojil i samotný Baník, který z výtěžku věnoval na stejný účel 150 tisíc korun. Další peníze mezi sebou vybírají hráči a zaměstnanci klubu.

Další zprávy