Pákistánskou textilku zachvátil požár, zemřelo 236 lidí

ČTK ČTK
12. 9. 2012 12:30
Jde o nejhorší požár v historii země, počet obětí přitom nemusí být konečný
Hasiči vyprošťují ohořelé ostatky obětí požáru.
Hasiči vyprošťují ohořelé ostatky obětí požáru. | Foto: Reuters

* Aktualizovali jsme bilanci obětí, doplnili jsme nové podrobnosti a situaci na místě požáru. * V backgroundu jsme připojili informace o úterním požáru v továrně na obuv v Láhauru.

Karáčí - Nejméně 236 mrtvých si podle nejnovější bilance vyžádal požár, který vypukl v úterý večer v textilní továrně v jihopákistánském Karáčí.

Hasiči ale zatím ještě všechny mrtvé nespočítali. Desítky dalších lidí byly zraněny. Počtem obětí, který ještě nemusí být konečný, jde už nyní o nejtragičtější požár za 65 let existence Pákistánu. A třetí nejhorší na světě za posledních pět let.

Novou bilanci potvrdila agentura AP s odvoláním na pákistánské oficiální činitele.

Bezmoc za zamknutými dveřmi

Většinu z nově přibývajících obětí hasiči našli v suterénu pětipodlažní budovy, kde byly zamčené dveře, a proto dělníci neměli jak uniknout a udusili se. V budově chyběla jakákoli základní bezpečnostní opatření, například nouzové východy či alarm.

Podobné bezpečnostní problémy jsou přitom v Pákistánu běžné, zvláště pak v továrnách, které vznikají nelegálně v hustě zalidněných městech, kde jejich provozovatelé často platí úplatky úředníkům, aby přimhouřili nebo úplně zavřeli oči.

Záchranáři v akci.
Záchranáři v akci. | Foto: Reuters

V noci propukly v blízkosti továrny střety mezi policií a příbuznými zaměstnanců továrny, kteří se chtěli dostat k požářišti.

Podle lékaře nemocnice v Karáčí, kam byly oběti přiváženy, je mezi mrtvými nejméně deset žen. Některá těla jsou ale tak ohořelá, že nejde poznat, zda se jedná o ženu, nebo o muže. Více než šest desítek dělníků utrpělo zranění, když vyskákali z oken, aby unikli plamenům.

"Bylo to hrozné. Z ničeho nic bylo celé patro v plamenech a dýmu a horko bylo tak silné, že jsme se vrhli k oknům, rozbili kovové mříže a skleněné tabulky a vyskákali ven," řekl AFP dvaatřicetiletý Muhammad Sálim, který si zlomil nohu, když vyskočil z druhého podlaží. Podle něj v pětipodlažní továrně v době, kdy požár vypukl, bylo asi 150 dělníků, dosavadní bilance ale ukazuje, že tento počet musel být ještě mnohem vyšší. V továrně se pracovalo nepřetržitě na tři směny.

Mrtví v Láhauru

V úterý hořelo také v továrně na obuv v Láhauru na východě Pákistánu, kde zahynulo nejméně 25 lidí a s vážnými popáleninami bylo hospitalizováno dalších 14 osob. Některé z obětí se udusily, další uhořely. Hasičům se dlouho nedařilo plameny zdolat, protože je přiživovaly chemikálie.

S plameny bojovali hasiči i v pákistánském Láhauru.
S plameny bojovali hasiči i v pákistánském Láhauru. | Foto: Reuters

Požár v Láhauru vznikl, když se zaměstnanci v budově pokoušeli nahodit generátor poté, co vypadla dodávka proudu ze sítě. Jiskry z generátoru zapálily uskladněné chemikálie. Požár podle jednoho z dělníků vypukl v garážovém prostoru, kde byl prý také jediný východ z budovy.

V Láhauru si mnoho rodin zřídilo výrobny obuvi ve svých domovech. Tyto dílny jsou však špatně vybavené a obvykle v nich není k dispozici moderní bezpečnostní zařízení. Stejně tak četné pákistánské budovy mají špatnou elektroinstalaci a v zemi takřka nejsou prosazovány stavební normy.

Pákistán se potýká s častými výpadky elektřiny a mnoho lidí používá generátory k zabezpečení domácností nebo svých firem elektřinou.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Dálnice D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem je po opravě průjezdná už oběma směry. Ve směru na Brno se jezdí od 15:00, od 21:30 i na Ostravu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy