Pákistánského guvernéra zastřelil jeho bodyguard

Martin Novák Martin Novák
4. 1. 2011 13:35
Vražda zřejmě souvisí s politikovou kritikou na adresu radikálních islamistů
Archivní snímek guvernéra Salmána Tasíra.
Archivní snímek guvernéra Salmána Tasíra. | Foto: Reuters

Islámábád - Guvernéra pákistánské provincie Paňdžáb Salmána Tasíra zavraždil v Islámábádu jeden z členů jeho ochranky.

Ve chvíli, kdy guvernér v úterý po poledni vystupoval ze svého automobilu před nákupním centrem, na něj střelec namířil a vypálil dvě rány.

Další příslušníci ochranky pak začali střílet po atentátníkovi. Zatím není jasné, zda přežil nebo je mrtev. Podle některých zdrojů ale byl zatčen.

Tasír byl členem Pákistánské lidové strany, kterou mnoho let vedla někdejší premiérka Benázír Bhuttová. Tu připravil o život sebevražedný atentátník na předvolebním mítinku v roce 2007.

Guvernér byl známým kritikem islámských radikálů a stavěl se například proti zákonu, který ukládal přísné tresty za údajná znesvěcení koránu a urážky islámu. Tvrdil, že tento zákon je zneužíván extremisty a lidmi, kteří se chtějí někomu mstít.

Atentáty jsou v Pákistánu časté. Na konci roku 2007 zahynula při výbuchu bývalá premiérka Benazír Bhuttová.
Atentáty jsou v Pákistánu časté. Na konci roku 2007 zahynula při výbuchu bývalá premiérka Benazír Bhuttová. | Foto: Reuters

Provincie Paňdžáb je nejlidnatějším a nejvlivnějším regionem země.

Pákistán je v posledních letech vystaven opakujícím se teroristickým útokům fanatických islamistů. Pákistánká odnož hnutí Taliban je silná v západních částech země u hranic s Afghánistánem.

Dnešní případ připomíná vraždu někdejší indické premiérky Indíry Gándhíové. Tu v roce 1984 také zastřelil člen její vlastní ochranky. Šlo o sikha, který se tak mstil za útok indické armády na povstalce, ukryté v sikhské svatyni.

Připravujeme podrobnosti.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy