Pákistánského guvernéra zastřelil jeho bodyguard

Martin Novák Martin Novák
4. 1. 2011 13:35
Vražda zřejmě souvisí s politikovou kritikou na adresu radikálních islamistů
Archivní snímek guvernéra Salmána Tasíra.
Archivní snímek guvernéra Salmána Tasíra. | Foto: Reuters

Islámábád - Guvernéra pákistánské provincie Paňdžáb Salmána Tasíra zavraždil v Islámábádu jeden z členů jeho ochranky.

Ve chvíli, kdy guvernér v úterý po poledni vystupoval ze svého automobilu před nákupním centrem, na něj střelec namířil a vypálil dvě rány.

Další příslušníci ochranky pak začali střílet po atentátníkovi. Zatím není jasné, zda přežil nebo je mrtev. Podle některých zdrojů ale byl zatčen.

Tasír byl členem Pákistánské lidové strany, kterou mnoho let vedla někdejší premiérka Benázír Bhuttová. Tu připravil o život sebevražedný atentátník na předvolebním mítinku v roce 2007.

Guvernér byl známým kritikem islámských radikálů a stavěl se například proti zákonu, který ukládal přísné tresty za údajná znesvěcení koránu a urážky islámu. Tvrdil, že tento zákon je zneužíván extremisty a lidmi, kteří se chtějí někomu mstít.

Atentáty jsou v Pákistánu časté. Na konci roku 2007 zahynula při výbuchu bývalá premiérka Benazír Bhuttová.
Atentáty jsou v Pákistánu časté. Na konci roku 2007 zahynula při výbuchu bývalá premiérka Benazír Bhuttová. | Foto: Reuters

Provincie Paňdžáb je nejlidnatějším a nejvlivnějším regionem země.

Pákistán je v posledních letech vystaven opakujícím se teroristickým útokům fanatických islamistů. Pákistánká odnož hnutí Taliban je silná v západních částech země u hranic s Afghánistánem.

Dnešní případ připomíná vraždu někdejší indické premiérky Indíry Gándhíové. Tu v roce 1984 také zastřelil člen její vlastní ochranky. Šlo o sikha, který se tak mstil za útok indické armády na povstalce, ukryté v sikhské svatyni.

Připravujeme podrobnosti.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zastupitelé západoněmecké obce z vedení sesadili člena neonacistické strany

Západoněmeckou obec Waldsiedlung již nevede člen krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Stefan Jagsch, v úterý ho zastupitelé odvolali a ve funkci ho vystřídala zástupkyně křesťanských demokratů (CDU). Informovala o tom agentura DPA.

Jagsch byl do funkce zvolen v září, a to i s pomocí hlasů CDU, sociálních demokratů (SPD) a liberálů (FDP), což vyvolalo na celoněmecké úrovni tvrdou kritiku. NDP je totiž označována za neonacistickou a zavedené strany s ní spolupracovat odmítají.

Ačkoli CDU, FDP a SPD oficiálně s NPD nespolupracují, zastupitelé těchto tří stran v hesenského Waldsiedlungu, kde žije asi 2600 lidí a který je součástí obce Altenstadt, to nerespektovali. Následnou kritiku odmítali s tím, že nikdo jiný o tuto funkci, která byla volná od června, zájem neměl a že stranická příslušnost nehrála žádnou roli.

Další zprávy