Pákistánského guvernéra zastřelil jeho bodyguard

Martin Novák Martin Novák
4. 1. 2011 13:35
Vražda zřejmě souvisí s politikovou kritikou na adresu radikálních islamistů
Archivní snímek guvernéra Salmána Tasíra.
Archivní snímek guvernéra Salmána Tasíra. | Foto: Reuters

Islámábád - Guvernéra pákistánské provincie Paňdžáb Salmána Tasíra zavraždil v Islámábádu jeden z členů jeho ochranky.

Ve chvíli, kdy guvernér v úterý po poledni vystupoval ze svého automobilu před nákupním centrem, na něj střelec namířil a vypálil dvě rány.

Další příslušníci ochranky pak začali střílet po atentátníkovi. Zatím není jasné, zda přežil nebo je mrtev. Podle některých zdrojů ale byl zatčen.

Tasír byl členem Pákistánské lidové strany, kterou mnoho let vedla někdejší premiérka Benázír Bhuttová. Tu připravil o život sebevražedný atentátník na předvolebním mítinku v roce 2007.

Guvernér byl známým kritikem islámských radikálů a stavěl se například proti zákonu, který ukládal přísné tresty za údajná znesvěcení koránu a urážky islámu. Tvrdil, že tento zákon je zneužíván extremisty a lidmi, kteří se chtějí někomu mstít.

Atentáty jsou v Pákistánu časté. Na konci roku 2007 zahynula při výbuchu bývalá premiérka Benazír Bhuttová.
Atentáty jsou v Pákistánu časté. Na konci roku 2007 zahynula při výbuchu bývalá premiérka Benazír Bhuttová. | Foto: Reuters

Provincie Paňdžáb je nejlidnatějším a nejvlivnějším regionem země.

Pákistán je v posledních letech vystaven opakujícím se teroristickým útokům fanatických islamistů. Pákistánká odnož hnutí Taliban je silná v západních částech země u hranic s Afghánistánem.

Dnešní případ připomíná vraždu někdejší indické premiérky Indíry Gándhíové. Tu v roce 1984 také zastřelil člen její vlastní ochranky. Šlo o sikha, který se tak mstil za útok indické armády na povstalce, ukryté v sikhské svatyni.

Připravujeme podrobnosti.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelská armáda zneškodnila čtyři rakety vypálené ze Sýrie

Izraelská armáda v úterý zneškodnila čtyři rakety, které byly na izraelské území vypáleny ze Sýrie. Agentura AP oznámila, že kvůli raketovému útoku se rozezněly varovné sirény na Golanských výšinách. Syrská agentura SANA informovala o výbuchu, který byl slyšet poblíž damašského mezinárodního letiště. Bližší informace neposkytla.

Izrael v minulých měsících útočil na íránské cíle v Sýrii a minulý týden také izraelská raketa dopadla na dům jednoho z vůdce palestinské radikální organizace Islámský džihád v Damašku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy