Pákistán popravil muže, viněného z vraždy ve věku 15 let

ČTK ČTK
4. 8. 2015 6:25
Proti popravě byla řada lidskoprávních organizací. Obhájci a rodina uváděli, že policie v roce 2004 vynutila z mladíka přiznání mučením, včetně pálení cigaretou a strhávání nehtů.
Šafkat Husain byl pověšen před úsvitem ve věznici ve městě Karáčí
Šafkat Husain byl pověšen před úsvitem ve věznici ve městě Karáčí | Foto: Thinkstock

Karáčí - V Pákistánu byl za vraždu popraven muž, kterému bylo podle jeho právníků a rodiny v době činu teprve 15 let.

Proti popravě Šafkata Husaina, odsouzeného za únos a zabití sedmiletého chlapce v roce 2004, protestovala řada organizací na ochranu lidských práv i OSN.

Husain byl pověšen před úsvitem ve věznici ve městě Karáčí, sdělil agentuře AFP jeho bratr. Popravu podle AFP potvrdil i nejmenovaný vězeňský představitel.

Husainovi obhájci a rodina uváděli, že policie v roce 2004 vynutila z mladíka přiznání mučením, včetně pálení cigaretou a strhávání nehtů. Vláda Kašmíru, odkud muž pocházel, se ještě v pondělí pokoušela dosáhnout odložení popravy a zahájení dalšího vyšetřování.

Pákistánský premiér Naváz Šaríf zrušil moratorium na vykonávání trestu smrti loni v prosinci den poté, co pákistánská odnož hnutí Tálibán zaútočila na školu v Péšávaru a zabila 134 žáků a 19 dospělých. Od té doby v Pákistánu bylo podle organizací pro lidská práva popraveno asi 180 lidí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 21 minutami

Předseda poslanců TOP Miroslav Kalousek složil poslanecký mandát

Předseda poslanců TOP a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek v úterý složil poslanecký mandát. Učinil tak prohlášením v úvodu sněmovní schůze. Kalousek už dříve oznámil, že v příštích volbách letos v říjnu nebude do dolní komory kandidovat.

Kalousek řekl, že všechny schůze Sněmovny se už budou v souvislosti s brzkým vyhlášením voleb konat v rámci volební kampaně. Pokládá za racionální a taktické, aby v diskusi nadále vystupovali zejména ti poslanci, kteří se budou ucházet o hlasy voličů.

"Moje 22letá dráha aktivního poslance se dovršila právě nyní," řekl Kalousek. Omluvil se těm, kteří se někdy jeho vystoupením cítili osobně dotčeni. "Mějte se moc fajn," řekl nakonec a plénum ho odměnilo potleskem.

Kalouska ve Sněmovně podle pořadí kandidátní listiny nahradí starosta Roztok u Prahy Jan Jakob. Slib by mohl složit zřejmě ve středu, sdělila ČTK. Jakob v únoru na svou dosavadní funkci rezignuje. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy