Pacientka Eluana, jež rozdělila Itálii i svět, zemřela

Zahraničí Zahraničí
10. 2. 2009 11:55
Italku 17 let udržovaly při životě jen přístroje

Udine - Smutný příběh ženy v kómatu a rodičů bojujících o její důstojnou smrt, který měsíce plnil zprávy médií, je u konce.

Italka Eluana Englarová v pondělí večer zemřela, oznámili specialisté na klinice v Udine.

Od přístrojů ji nechal odpojit její otec, navzdory pokusům vrcholných italských politiků soudem odsouhlasenou "lékařskou eutanázii" zablokovat.

Lékaři začali s procedurou vedoucí k definitivní smrti osmatřicetileté pacientky v pátek, podle jejich prohlášení mělo postupné odpojování od přístrojů a umělé výživy zabrat několik dní.

Itálii zprávu o Eluanině skonu potvrdil přímo italský ministr zdravotnictví Maurizio Sacconi, a to právě ve chvíli, kdy se účastnil naléhavé schůze Senátu.

Zasedání si prosadil kabinet Silvia Berlusconiho, který na popud svého šéfa urychleně přijal směrnici zakazujícího přerušení umělé výživy v podobných případech. Zvrátit lékařské rozhodnutí, jehož legálnost na žádost rodiny vloni na podzim potvrdil i italský soud, už však ministři nedokázali.

Berlusconi v reakci na to znovu kritizoval italského prezidenta Giorgia Napolitana, který předtím odmítl mimořádnou směrnici podepsat.  "Eluana nezemřela přirozenou smrtí, zabili ji," řekl premiér deníku Libero.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Vláda je připravena zastropovat energie pro velké firmy do konce roku, řekl Fiala

Vláda je připravena do konce letošního roku zavést cenové stropy na energie pro velké firmy. Mělo by to být na podobné úrovni jako pro domácnosti a malé firmy. Premiér Petr Fiala (ODS) to řekl CNN Prima News. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v neděli v České televizi řekl, že v polovině minulého týdne evidovalo jeho ministerstvo přes 1000 žádostí velkých firem o podporu kvůli vysokým cenám energií.

"Museli jsme si pro to připravit evropské rozhodnutí, abychom to mohli udělat. To se nám podařilo. Dnes je tedy možné provést i zastropování pro velké firmy, což dříve možné nebylo," uvedl premiér.

Možnost zavést horní hranice cen elektřiny a plynu i pro velké firmy se dostala ve Sněmovně do již přijaté novely energetického zákona, která zejména zavedla výrobcům elektřiny povinnost platit odvody z nadměrných příjmů z jejího prodeje. Podobu zastropování cen by měl kabinet stanovil svým nařízením. Také Síkela v neděli na ČT hovořil o tom, že by nařízení mohla vláda vydat do konce roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy