OSN podezírá syrské vojáky ze zločinů proti lidskosti

Zahraničí Zahraničí
20. 8. 2011 7:06
Od poloviny března přišlo o život přes dva tisíce lidí. Masakry pokračují
Bašár Asad s vedením armády.
Bašár Asad s vedením armády. | Foto: Reuters

Damašek - Sýrie označuje demonstrace proti režimu prezidenta Bašára Asada za akce teroristických gangů.

Přesto ale pustí do země misi OSN, která má vyšetřit podezření ze zločinů proti lidskosti páchaných syrskými vojáky.

Šéfka Úřadu OSN pro humanitární akci Valerie Amosová oznámila, že Syřané slíbili delegaci volný pohyb a možnost s kýmkoliv hovořit.

Učinili tak den poté, co Spojené státy, Kanada, Francie, Velká Británie a Německo vyzvaly Asada k rezignaci kvůli masakrům, kterých se jeho ozbrojené síly dopustily na protestujících po celé zemi.

Za pět měsíců zahynulo v Sýrii před dva tisíce lidí, od začátku postního měsíce ramadánu 1. srpna syrská armáda útočila s tanky a obrněnými transportéry na města, kde jsou protesty proti režimu nejmohutnější.

V pátek vojáci znovu zastřelili po celé 34 lidí, nejvíce v jižní provincii Dará. Svědokvé uvádějí, že v sobotu ráno se ozývala prudká střelba v Homsu severně od Damašku a nad městem přelétávaly vojenské helikoptéry.

Internetem kolují videa zachycující střelbu do civilistů, muže umučené po jejich zatčení či zastřelené děti. Zásahy provádějí hlavně příslušníci Prezidentské gardy a elitní čtvrté armádní divize, které velí Asadův bratr Mahír. Pomáhají jim dobrovolnické ozbrojené oddíly nazývané šabíha.

Ke kritice západních zemí se přidaly i některé muslimské státy. Například Turecko, Saúdská Arábie, Jordánsko nebo Palestinská samospráva.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Naopak Rusko Asada stále podporuje. Ministerstvo zahraničí vydalo prohlášení, ve kterém se distancuje od výzev USA a evropských zemí k odstoupení syrského prezidenta. Podle Moskvy by měl ještě dostat čas na reformy.

Sýrie je pro Rusko významným odběratelem zbraní a v Tartusu na pobřeží Středozemního moře má také ruské vojenské námořnictvo pronajatou základnu, i když ji příliš nevyužívá.

Evropská unie zvažuje embargo na dovoz syrské ropy, pokud bude Asad pokračovat v násilném potlačování demonstrací.

Sýrie vyváží denně 150 tisíc barelů a surovina míří hlavně do Francie, Itálie a Nizozemska. V Sýrii působí například společnosti Royal Dutch Shell nebo Total.

USA, Británie a Portugalsko chtějí v Radě bezpečnosti OSN prosadit sankce proti syrskému režimu. Rusko a Čína ale velmi pravděpodobně návrh zablokují.

Ozbrojenou intervenci, podobnou té v Libyi, nikdo nechystá. Syrská opozice o to nepožádala a americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová ve čtvrtek prohlásila, že USA to budou respektovat.

 

Právě se děje

Další zprávy