Oranžové spory. Tymošenková a Juščenko se přou o ústavu

Dominik Jandl
7. 10. 2008 14:40
Podle premiérky by rozpuštěním parlamentu porušil ústavu
Foto: Ondřej Besperát

Kyjev - Ukrajinská parlamentní krize se brzy může stát krizí ústavní. Výklad částí základního zákona je totiž další pří mezi premiérkou Julií Tymošenkovou a prezidentem Viktorem Juščenkem.

Podle Tymošenkové by totiž rozpuštěním Vrchní rady - ukrajinského parlamentu, porušil ústavu. Premiérka to oznámila v úterý na tiskové konferenci.

Ještě předtím Juščenko oznámil, že parlament rozpustí, pokud se Blok Julie Tymošenkové nedohodne na sestavení vládní koalice se Stranou regionů Viktora Janukovyče. Informace o tom přinesla agentura UNIAN.

"Prezident na to nemá právo, protože parlament nemůže rozpustit dříve než po roce od uplynutí posledních voleb, tedy do 23. listopadu. Pokud tak učiní, poruší ústavu," řekla Tymošenková na tiskové konferenci.

Podle premiérky se totiž tato lhůta počítá až ode dne, kdy poslanci složili přísahu v parlamentu po předchozích volbách. K tomu došlo právě 23. listopadu loňského roku.

Skončí cesta Ukrajiny do Evropy?

Podle výkladu Juščenka a jeho právníků ale prezident pravomoci k rozpuštění parlamentu nabyl už prvního říjnového dne, protože se poslední volby uskutečnily 30. září 2007.

Foto: Reuters

Premiérka si s dalšími slovy na adresu prezidenta nebrala servítky. "Bohužel, zkorumpovaní právníci poskytli zkorumpované konzultace. Vedení Strany regionů je stejně jako vedení naší strany názoru, že rok od skončení voleb uplyne až 23. listopadu," obvinila prezidenta z úmyslného špatného výkladu ústavy.

Tymošenková pak prezidenta upozornila, aby svolil k obnově koalice demokratických stran. Tedy Juščenkovy Naší Ukrajiny, Bloku Julie Tymošenkové a centristického Lytvynova bloku.

"Pokud dojde k rozpuštění Vrchní rady, zanikne tak proevropsky orientovaná většina v parlamentu. Celou zemi to pak uvrhne do chaosu a nejasností. Myslím, že by to byl zločin," apelovala Tymošenková na Juščenka.

Juščenko: Obnova koalice není možná

Prezident však sestavení staronové koalice odmítl s tím, že je za současných okolností neuskutečnitelné. Avizoval proto, že pokud se Tymošenková nedohodne s prorusky orientovaným Janukovyčem, rozpustí parlament.

Foto: Reuters

Rozhodnutí oznámil vedení strany Naše Ukrajina dopoledne na schůzi, kterou svolal. Podle jeho člena Anatolije Hritsenka na jednání prakticky nedošlo k diskusi, ale prezident vedl dlouhý monolog.

"Poděkoval straně za odvahu, hrdinství a ochotu při obraně demokratických hodnot. Okolnosti neumožňují sestavení koalice tří stran (BJuT, Naší Ukrajiny a Laytvynova bloku). Prezident tak řekl, že pokud nedojde k sestavení koalice BJuT se Stranou regionů a případně komunistů, využije svého ústavního práva," řekl Hritsenko.

Poté se nechal slyšet, že prezident udal limit do úterní půlnoci.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Životopis Philipa Rotha vydá stejné nakladatelství, které publikovalo paměti Woodyho Allena

Životopis renomovaného amerického spisovatele Philipa Rotha, který sepsal Blake Bailey, vydá nakladatelství Skyhorse Publishing. Rozhodlo se tak krátce poté, co původní vydavatel W.W. Norton & Company stáhl knihu z prodeje kvůli obviněním Baileyho ze sexuálního obtěžování. Titul na pultech amerických knihkupectví vydržel jen pár týdnů. Skyhorse Publishing jej tam vrátí 15. června, elektronickou verzi a audioknihu zveřejní již tuto středu. Bailey všechna obvinění odmítá.

Jak připomíná agentura AP, kauza tak končí podobně jako ta loňská, kdy pro změnu nakladatelství Hachette Book Group odmítlo zveřejnit autobiografii filmaře Woodyho Allena, v 90. letech minulého století obviněného z obtěžování své adoptivní dcery. Také Allenovy memoáry nakonec vydalo Skyhorse Publishing.

Stejná firma nedávno uzavřela smlouvu na vydání dvou knih Garrisona Keillora, dlouholetého moderátora populárního hudebního pořadu A Prairie Home Companion, podle nějž natočil film Robert Altman. Spolupráci s Keillorem před několika lety rozvázaly rozhlas Minnesota Public Radio i deník Washington Post poté, co byl moderátor obviněn z obtěžování. K němu se vyjádří ve své autobiografii, jedné ze dvou knih, jež vydá Skyhorse.

Zdroj: AP
před 12 minutami

Policie řeší u Hamáčkovy cesty do Moskvy podezření ze dvou trestných činů

Národní centrála proti organizovanému zločinu zahájila úkony trestního řízení v případě neuskutečněné cesty vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy. Uvedla to Česká televize. Mluvčí centrály Jaroslav Ibehej sdělil, že podezření se týká dvou trestných činů, konkrétně ohrožení utajované informace a zneužití pravomoci úřední osoby.

Ibehej dále zopakoval, že okolnostmi Hamáčkovy cesty se policejní centrála začala zabývat z vlastní iniciativy. Doplnil, že věc dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze. "Vzhledem k tomu, že přípravné řízení je neveřejné, NCOZ k věci zatím nebude poskytovat žádné další informace," uzavřel.

Další zprávy