Operace v Afghánistánu teprve začaly, říkají USA

Roman Gazdík
24. 2. 2010 9:16
Další provincií, na kterou se zaměří posílené jednotky, bude Kandahár
Vojáci USA střílejí na bojovníky Tálibánu ve městě Mardžá.
Vojáci USA střílejí na bojovníky Tálibánu ve městě Mardžá. | Foto: Reuters

Washington/Kábul - Počet amerických vojáků zabitých v Afghánistánu přesáhl tisícovku a stojí na čísle 1006. Letos jich v zemi zahynulo 60. V úterý o tom informovala stránka www.icasualties.org, která shromažďuje statistiky zabitých v obou amerických zámořských válkách.

Počet mrtvých vojáků USA v Iráku nyní dosahuje 4379, devět jich zemřelo letos.

Množství amerických vojenských obětí dosáhlo tisícovky ve stejné době, kdy vrchní vojenský velitel v Iráku a Afghánistánu USA varoval, že se musí připravit na to, že počet obětí bude narůstat. 

Současná společná ofenziva Severoatlantické aliance a afghánské armády v provincii Helmand je totiž pouze první z řady. Jde o první krok nové strategie umožněné zvýšením počtu amerických vojáků v Afghánistánu. Další podobné operace přijdou během příštích 12 až 18 měsíců.

V neděli to prohlásil náčelník velitelství Střed americké armády (CENTCOM), generál David Petraus. Podle velitele vojsk USA a NATO v Afghánistánu, generála Stanleyho McChrystala, bude dalším centrem bojů sousední Kandahár.

David Petraeus (vlevo)
David Petraeus (vlevo) | Foto: Reuters

Afghánský guvernér provincie Kundúz naopak místní Tálibán varoval, aby složil zbraně, jinak zamíří vojáci NATO i tam.

Začátek velké kampaně

"Tohle je pouze počáteční operace toho, co bude dvanácti až osmnáctiměsíční kampaň," prohlásil Petraeus v pořadu Meet the Press televize NBC. "(Ztráty) budou tvrdé. Byly tvrdé v Iráku," vzpomněl na navýšení počtu vojáků v Iráku roku 2007, jež řídil přímo z terénu.

Operace Moštarak, která si klade za cíl vyhnat Tálibán z helmandského distriktu Nad Ali a stotisícového města Mardžá, probíhá desátým dnem. Boje pomalu utichají a v části distriktu už byla nasazena afghánská policie.

Podle Petraeuse bojoval Tálibán statečně, ale s nedostatečnou koordinací.

"Jsou skvělí. Jsou ale v tomto okamžiku trochu rozprášení. Operace byla provedena tak, že jsme některé z nich přeskočili."

V bojích zatím zahynulo dvanáct vojáků NATO a šestnáct civilistů. Kolik zemřelo Tálibánců, není jasné. Identifikaci ztěžuje to, že ozbrojenci jsou místní lidé těžko rozeznatelní od nebojujících.

Další blamáž při útoku na civilisty však utrpělo NATO jinde. Sedmadvacet nevinných zemřelo v neděli při leteckém útoku v další jihoafghánské provincii, Uruzgánu.

Jsme tu, abychom chránili civilisty, říká McChrystal
Jsme tu, abychom chránili civilisty, říká McChrystal | Foto: Reuters

Do Kandaháru...

Součástí nové McChrystalovy strategie má přitom být co nejlepší ochrana afghánských obyvatel.

"Dal jsem našim jednotkám najevo, že jsme tu proto, abychom Afghánce chránili a zabití nebo poranění civilistů z nepozornosti podkopává důvěru a víru obyvatel v naši misi," prohlásil McChrystal poté, co se o nových civilních obětech dozvěděl.

Jako cíl dalšího vojenského útoku velkého rozsahu předtím označil sousední provincii Kandahár.

"Půjdeme tam, kde je v nebezpečí značná část populace - a Kandahár je velmi, velmi důležitý, nejen pro jih, ale pro celý národ," řekl McChrystal o provincii, jejíž metropole byla hlavním městem Afghánistánu za panování Tálibánu v letech 1996 až 2001.

McChrystal chce i nadále klást velký důraz na spolupráci NATO s afghánskými jednotkami. "V mnoha ohledech je to model pro budoucnost: operace vedená Afghánci a podporovaná koalicí," tvrdí generál.

Hlavním nebezpečím jsou pro vojáky nastražené bomby. Mezi 13. a 20. únorem jich koaliční jednotky nalezly během operace Moštarak 68 a dalšími 25 na ně Tálibán zaútočil.
Hlavním nebezpečím jsou pro vojáky nastražené bomby. Mezi 13. a 20. únorem jich koaliční jednotky nalezly během operace Moštarak 68 a dalšími 25 na ně Tálibán zaútočil. | Foto: Reuters

...i do Kundúzu?

Podle guvernéra severní provincie Kundúz se však mají bát i místní bojovníci. Minulý týden je vyzval, aby složili zbraně, nebo budou čelit podobné ofenzivě.

"V blízké budoucnosti dojde ke stejné operaci jako v Helmandu také v Baghlánu a Kundúzu," prohlásil Mohammed Omar. "Vláda je odhodlána neponechat nepřátelům v severních a severovýchodních zónách žádný prostor. Mají teď poslední možnost se nadechnout, než budou jejich oblasti vyčištěny."

Tálibán má své državy tradičně zejména na jihu země, v poslední době však začal být aktivní i na severu, zejména právě v Kundúzu.

 

Právě se děje

Další zprávy