Proč se nepoučili? Analytici kroutí hlavou nad zpackaným úderem Rusů u Avdijivky

bb bb
7. 4. 2024 9:49
Rusové se stále snaží získávat území okolo Avdijivky, kterou dobyli v únoru. Nicméně opakují chyby, kterých se dopustili na začátku své plnohodnotné agrese na Ukrajinu. Bránící se země, které se nedostává dostatek munice, toho využívá a nerozpakuje se podobná vedení ruských útoků rozdrtit.
Ukrajinští výsadkáři z 25. brigády odrazili masivní ruský útok u obce Tonenke. Zničili čtyři ruské tanky a dvě bojová vozidla pěchoty. | Video: Aktuálně.cz/X/Defense of Ukraine

Ukrajinská 25. výsadková brigáda zastavila masivní ruský útok poblíž vesnice Tonenke. V rámci obranné akce zničila kolonu čtyř tanků a dvou bojových vozidel pěchoty a zveřejnila z akce záběry.

Americký think-tank Institut pro studium války (ISW) popsal ruský útok v okolí Tonenke jako "první mechanizovaný útok o velikosti praporu", ke kterému došlo poprvé od loňského října, kdy Kreml zahájil ofenzivu na Avdijivku. Ruský tankový prapor obvykle čítá až 30 vozidel.

"Překvapující je, že kolona u Tonenke většinou využila jedinou cestu. Nezdá se, že by využila otevřený terén na obou stranách a rozložila své síly, i když to vypadá, že se některá vozidla pokusila rozptýlit," řekl týdeníku Newsweek Bryden Spurling z think-tanku RAND. Podle něho se mohou ruské posádky obávat bahnitého terénu nebo min. "V každém případě se jedná o značné ztráty," dodal Spurling.

"U Tonenke jsme z jejich strany viděli téměř stejné chyby jako u Vuhledaru v předchozím roce," sdělil serveru Viktor Tregubov, ukrajinský novinář, který nyní slouží v ukrajinské armádě. Vuhledar, malá vesnice na jihu Ukrajiny, byla na počátku roku 2023 několik týdnů dějištěm intenzivních střetů. Ukrajinští představitelé tehdy deníku The New York Times řekli, že šlo o dosud největší tankovou bitvu ruské agrese.

Analytici již dříve popsali první mechanizované útoky z počátku invaze. Ty podle nich provázely chyby v organizaci a plánování. Po vysokých ztrátách tak zůstalo jen málo způsobilých ruských vojáků pro výcvik nové generace tankových osádek.

Letos v únoru britský Mezinárodní institut strategických studií odhadoval, že Moskva za dva roky agrese přišla o více než tři tisíce tanků, což je více, než jich měla v aktivní službě před agresí. Ukrajinci dokonce tvrdí, že jde o více než sedm tisíc tanků. Jejich tvrzení ale nelze nezávisle potvrdit.

Kreml musel vytáhnout staré tanky ze skladů. Nyní Rusové přešli plně na válečný průmysl a snaží se vozový park doplňovat. "Výroba tanků se od února 2022 zvýšila pětinásobně," uvedl na začátku tohoto roku ruský prezident Vladimir Putin.

"Vědí, že mají materiální převahu a mohou si dovolit být bezohlední," okomentoval současný stav Tregubov. "Zdá se, že neberou příliš ohled na své ztráty a vrhají vojáky proti Ukrajincům ve snaze vyčerpat obránce a najít slabá místa," myslí si Spurling z think-tanku RAND.

Vojenští analytici se vesměs shodují, že Rusko z velké části přehodnotilo některé své dřívější taktiky. Podle Spurlinga zahájilo invazi nedostatečně připravené a příliš sebevědomě. Jeho obrněná vozidla se dostávala do ukrajinských léček, aniž by měla dostatečnou podporu pěchoty. "Rusko má nyní dostatek vojáků a přešlo na taktiku těžce mechanizované pěchoty. Přizpůsobili se a kladou důraz na své silné stránky," dodává Spurling.

"Jejich ztráty jsou milionové." Polský generál natvrdo řekl, jak je na tom Ukrajina. (Celý článek s videem zde)

"Ukrajinci tuto válku prohrávají. Nemají zdroje a s kým bojovat," tvrdí v rozhovoru polský generál. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy