O tálibáncích si nedělám iluze. Neznají nic než fanatismus, říká Martin Novák

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 17. 8. 2021 13:02
Bojovníci hnutí Tálibán využili stahování vojáků NATO a bleskově obsadili Afghánistán. Západní vlády ze země evakuují své občany a čekají, jaké budou první kroky nového režimu radikálních islamistů.
On-line rozhovor s novinářem Martinem Novákem
Rozhovor skončil
Přečíst si rozhovor

Podle reportéra Aktuálně.cz Martina Nováka, který o Afghánistánu napsal knihu Džihád proti Kremlu: Sovětská válka v Afghánistánu a zrod Al-Káidy, selhala hlavně vládní armáda. "Její rychlé roztání jak másla na sluníčku nečekali ani ti největší pesimisté," odpověděl čtenářům a připomněl, že bojovníci Tálibánu obsadili zemi prakticky bez vážnějších bojů.

Novák také míní, že se nyní mocní islamisté budou mstít, byť sami tvrdí, že jejich cílem je vytvořit vládu všech Afghánců. "Zloby je v té zemi nahromaděno příliš a určitě postupem času si někdo bude chtít vyřizovat účty. Navíc se domnívám, že Tálibán nebude tolerovat názorové oponenty a bude je zastrašovat," předpovídá novinář.

Podle něj se nyní radikální hnutí snaží vystupovat smířlivěji a pragmatičtěji, protože k vládnutí potřebuje alespoň minimálně fungující ekonomiku a kontakt se zahraničím. "Nedělám si ale o nich iluze. Jsou to většinou lidé, kteří se dívají na svět brýlemi ideologického a náboženského fanatismu a neznají nic jiného," dodal Martin Novák s tím, že tak rychlý pád vlády nepředpokládali ani velcí znalci regionu.

Po roce 2001, kdy Američany vedená koalice svrhla první vládu Tálibánu, se Afghánistán pozměnil k lepšímu, poukazuje reportér Aktuálně.cz. "V Kábulu se například otevřelo mnoho kaváren, nákupních center. Nebylo to tak ponuré a temné místo, jak se někdy ze zpráv mohlo zdát. Otázka je, co s tím vším bude teď," napsal v on-line rozhovoru se čtenáři.

On-line rozhovor s novinářem Martinem Novákem

Rozhovor skončil
17. 8. 2021
Ptá se: Milan Hradecký

Neselhala plánovaná občanská válka v Afganistánu?

Odpovídá: Martin Novák

Dobrý den. Všechny srdečně zdravím. Otázek se nám sešlo strašně moc, tak se dopředu omlouvám, že asi ne na všechno odpovím.

K první otázce: selhala především afghánská vláda a armáda. Myslím, že to její rychlé roztání jak másla na sluníčku nečekali ani ti největší pesimisté. Já jsem vzhledem k historii Afghánistánu čekal, že oblasti, kde mají lidé velmi špatnou zkušenost s Tálibánem - centrální provincie Bamján, některé části severu nebo Kábul - budou klást větší odpor.

17. 8. 2021
Ptá se: Petr B.

Dobrý den, rád bych se zeptal, s tím že víme co přinesla intervence Ruska a USA v Afgánistánu. Dá se říct, že pokud by státní mocnosti nezasahovali na tomto území a nevměšovali se do jejich místní politiky, měli bychom dnes klidnější svět bez teroristických útoků a bez předsudků oproti muslimským občanům? A je vůbec možné na tomto území nastolit nějaký demokratický systém vzhledem k rozdílnosti kultur a obrovské chudobě která tam je?

Odpovídá: Martin Novák

Afghánská nestabilita začala v roce 1973, kdy byl svržen republikánským pučem král Záhir. Jeho režim byl docela stabilní a vyvažoval různé zájmy uvnitř Afghánistánu. Pak se dostali k moci krajně levicoví důstojníci, orientovaní na Moskvu a nakonec v roce 1979 vstoupila do země sovětská armáda. A problémy trvají dodnes. Tálibán je výsledkem krize, která trvá už skoro půl století.

Demokratický systém tam myslím nikdo zavádět nechtěl. Po roce 2001 bylo spíš cílem obnovit něco, co bylo za krále Záhira do roku 1973. Systém, který by byl přijatelný pro mnoho Afghánců a vytěsňoval by extremismus. Nepodařilo se to, těch důvodů je více.

17. 8. 2021
Ptá se: Petr Sváček

Dobrý den Martine, stále si nedokážu vysvětlit, proč Talibán uspěl tak rychle a bez odporu proti dobře vyzbrojené přesile. Čtu o tom, že lidé neměli důvěru ve zkorumpovanou vládu, armáda motivaci bojovat, ale že byl stát až takhle rozložený? Co o tom soudíte Vy? Děkuji

Odpovídá: Martin Novák

Hovoří se o tom, že afghánská armáda si nevěřila, že bez americké pomoci uspěje. že vojáci dlouho nedostávali peníze a dokonce ani pořádné jídlo, že rozkazy byly chaotické a dokonce že někteří vojáci a důstojníci odevzdali zbraně výměnou za odchod nebo peníze.
Tálibán měl vůli a motivaci bojovat, zatímco na straně afghánské armády a vlády, stejně jako těch, kteří je ze zahraničí podporovali, se projevilo něco jako únava po dvaceti letech válčení. Mnoho vojáků nebylo ochotno riskovat smrt, aby zabránilo Tálibánu v převzetí moci.
I když jak jsem pal v odpovědi výše, některé komunity a některé oblasti mají velmi špatné vzpomínky na první vládu Tálibánu v devadesátých letech, tak tam mě ta absence odporu překvapila.

17. 8. 2021
Ptá se: Pavel Pelikán

Dobrý den, prosím, (ne)věříte (a proč) Talibánu, když říká, že není tím radikálním a násilným hnutím, jakým byl v 90. letech? Děkuju

Odpovídá: Martin Novák

Nedělám si o nich iluze. Jsou to většinou lidé, kteří se dívají na svět brýlemi ideologického a náboženského fanatismu a neznají nic jiného. Vedení se teď snaží vystupovat pragmaticky a umírněně, protože vědí, že potřebují k vládnutí nějakou ekonomickou spolupráci se zahraničím. S Čínou, Ruskem, některými muslimskými zeměmi. A také asi tuší, že kdyby znovu dali prostor organizacím jako je Al-Káida, byli by znovu terčem útoku.
Ale jinak si myslím, že se v jádru moc nezměnili. Jejich náhled na ženy je nadále extrémně mysogynní, i když možná tentokrát dovolí ženám v omezené míře pracovat a dívkám chodit do školy. Důležitým singálem bude, zda znovu zavedou jako v devadesátých letech takzvanou mravnostní policii. To byli muži, kteří třeba bili ženy nebo je zatýkali, když neměli předpisový oděv nebo někam šly sami. Nebo kontrolovali, zda mají muži předpisově dlouhý plnovous a nedjou po ulicici se ženou, která není jejich manželka nebo příbuzná.

17. 8. 2021
Ptá se: Čestmír S.

Dobrý den, je nějaká šance v přerod Tálibánu do modernější a pro Západ i obyčejné Afghánce "snesitelnější" podoby?

Odpovídá: Martin Novák

Částečně jsem odpověděl výše. Snaží se vystupovat pragmatičtěji a smířlivěji, protože potřebují k vládnutí aspoň trochu fungující ekonomiku a kontakt se zahraničím. Pro lidii v Kábulu a několika větších městech, kteří jsou zvyklí na liberálnější životní styl, to příliš snesitelné nebude. Pro velkou část venkova to zase tak velká změna nebude.

17. 8. 2021
Ptá se: Vladislav žák

Myslíte , že tito lidé jsou schopni se začlenit do západní společnosti , kam migrují ?

Odpovídá: Martin Novák

Stejně jako lidé v jiných zemích nejsou Afghánci monolitní masa se stejnými názory. Jsou různí. Myslím si, že většina z těch, kteří odešli na Západ - třeba do Německa - se začlenit chce. Jsou samozřejmě i opačné případy, například takzvané vraždy ze cti v některých afghánských rodinách v Německu. Ale je mnoho Afghánců, kteří se integrují úspěšně a rádi. Média se samozřejmě více zaměřují na ty špatné případy, takže to pak vytváří dojem, že obecně jsou Afghánci v Německu nebo jinde problémoví.

17. 8. 2021
Ptá se: Vojtěch Dufek

Dobrý den, Taliban slíbil, že se nebude mstít na kontraktorech apod, ale některé zdroje uvádí, že se tak děje. Dodrží talibánci svůj slib o tom, že neposkytnou své území radikálním organizacím (Al-Kaida atd)?

Odpovídá: Martin Novák

Nevěřím, že se Tálibán nebude nikomu mstít. Zloby je v té zemi nahromaděno příliš a určitě postupem času si někdo bude chtít vyřizovat účty. Navíc se domnívám, že Tálibán nebude tolerovat názorové oponenty a bude je zastrašovat.
Co se týká Al-Káidy, tak tálibánci vědi, že náznaky výcvikových táborů nebo přístřeší pro takové organizace Američané nebudou tolerovat. A technika je dnes úplně jinde než před dvaceti lety, není problém takové aktivity vysledovat a zaútočit.

17. 8. 2021
Ptá se: Vojtěch

Fakt, že se centrální afghánská vláda zhroutila tak rychle svědčí o tom, že systém podporovaný koalicí byl opravdu nefunkční. Čím si vysvětlujete, že za tak dlouhou dobu se nepodařilo v Afghanistánu vytvořit strukturu, která by byla pro Talibán aspoň trochu soupeřem?

Odpovídá: Martin Novák

To se asi nedá úplně shrnout do krátké odpovědi. Odpor vůči Tálibánu nebyl dostatečným tmelem pro koalici mnoha zájmů, jako afghánská vláda představovala. Dnes mnoho lidí říká, že to od začátku věděli, že se mělo rychle odejít nebo naopak zůstat ještě desítky let. Ale upřímně: Afghánistán je komplikovaný stát a komplikovaná záležitost natolik, že prostě fungující řešení, stoprocentní recept nikdo nemá. A kdo říká, že ano, tak lže.

17. 8. 2021
Ptá se: Helen Dietrich

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, jestli jste sledoval včerejší projev amerického prezidenta Bidena, co na něj říkáte? Jak moc je jeho hodnocení situace v Afghánistánu blízké realitě? Že neměl jinou možnost, než rychle stáhnout všechny americké jednotky, že spojenecká mise v Afghánistánu nikdy neměla za cíl vytvořit tam demokratický stát, ale jen ochránit USA od terorismu?

Děkuji a přeji pěkný zbytek dne.

Odpovídá: Martin Novák

Samozřejmě měl jinou možnost, mohl to stahování zastavit. Ale měli bychom vidět fakt, že jak americká veřejnost, tak politici už prostě po 20 letech nechtěli pokračovat ve válce, která neměla konce a pořád věčně opakovat, že odejdou, až bude afghánská armáda perfektně připravená. Odchod z Afghánistánu byla a je dokonce snad jediná věc, nebo jedna z mála věci, na které se shodli Trump a Biden. Můžeme v tom samozřejmě vidět ostudu, že to končí takto, porážku nebo ponížení západu. Ale ono stálo na penězích, technice a lidech z USA. V Praze u počítače je jednoduché soudit, kdo by kde měl zůstat a jací vojáci by kde měli bojovat.

Myslím, že Američané ani jejich spojenci tam nechtěli budovat nějaký demokratický stát, protože Afghánistán opravdu není Holandsko nebo Švédsko. Chtěli vytvořit stabilní režim, který by nebyl krutou diktaturou a zároveň by nějakým způsobem byl přijatlený pro většinu Afghánců. Jak jsem už psal, to se prostě nepodařilo.

17. 8. 2021
Ptá se: Honza D.

Jaký je Váš názor na slova že v Afganistánu se bojuje za Prahu?

Odpovídá: Martin Novák

Na můj vkus je to příliš patetické.

17. 8. 2021
Ptá se: Staňa D.

Dobrý den Martine,
zajímal by mne Váš názor na možnost zablokovat všechny kanály, kterými se z Afghánistánu dostávají do Evropy a potažmo i do světa drogy, zejména pak opium, heroin, hašiš. Je to vůbec možné? Často se mluví o tom, že toto je jeden z hlavních příjmů Tálibů. A je vlastně vůbec možné izolovat celý Afghánistán, podobně jako třeba Severní Koreu, pomocí sankcí a embarga?
Děkuji za vaši odpověď.
SD

Odpovídá: Martin Novák

Ano, je to jeden z hlavních zdrojů financí Tálibánu. Právě když Američané po roce 2001 začali ničit opiová pole na jihu Afghánistánu, lidé se tam začali bouřit a přecházeli na stranu Tálibánu, protože přicházeli o velké peníze. Očekávám, že po výhře Tálibánu obchod s drogami znovu vzroste. Možnost zablokovat asi žádná není, protože afghánské hranice s Íránem nebo Pákistánem nejde uhlídt a navíc se podílí na obchodu i vlivní lidé z obou těchto sousedních zemí.

17. 8. 2021
Ptá se: Čeněk L.

Dobrý den, pane Nováku,

Dle dostupných informací se Talibán snaží udržet zemi v chodu, nerabuje a chce aby se lidé vrátili do svých zaměstnání, což je posun od minulého převzetí moci. Jak by měl dle Vás vypadat Afghánistán v představách Talibánu v dalších letech. Zdá se, že si uvědomují riziko vzpoury proti jejich případné kruté vládě. Děkuji

Odpovídá: Martin Novák

Ano, jak už jsem psal, oni vědí, že potřebují k vládnutí alespoň trochu fungující ekonomiku. V jejich představách se Afghánistán má řídit islámským právem, o jehož podobě budou rozhodovat jejich duchovní. Islámské právní školy jsou různé, Tálibánci vyznávají tu nejrigidnější a nejtvrdší. Možná ale nepůjdou do bizarních extrémů, jako byly napříkald v devadesátých letech zákazy hudby nebo filmů. Tehdy rozbíjeli řidičům autorádia a v domácnostech videopřehrávače.

17. 8. 2021
Ptá se: Radim Šimek

Dobrý den, chci se zeptat, jak je možná tak obrovská propast mezi realitou v této zemi a mediálním obrazem určeným pro nás - západní civilizované lidi. A jsou opravdu zodpovědná místa tak šokována z posledního vývoje, jak tvrdí? Také by mě zajímalo, jaké procento místních zaujímá bezvýhradně prozápadní postoj. Děkji

Odpovídá: Martin Novák

Myslím, že ani opravdu velcí znalci Afghánistánu nepředpokládali tak rychlý pád vlády. Ve velkých městech jako je Kábul mnoho lidí touží spíše po svobodném životě. zvláště mladá generace, která vyrostla po roce 2001. V Kábulu se například otevřelo mnoho kaváren, nákupních center. Nebylo to tak ponuré a temné místo, jak se někdy ze zpráv mohlo zdát. Otázka je, co s tím vším bude teď.

17. 8. 2021
Ptá se: Miloslav Misot

Jak si vysvětlujete, že z Afghánistánu museli s nepořízenou odejít všichni... V.Británie (největší koloniální velmoc), Sovětský blok a NATO (největší vojenský pakt)..

Odpovídá: Martin Novák

Těžko tyto tři intervence srovnávat. Sověti tam šli za jiných podmínek a z jiných pohnutek, než Američané. Afghánci jsou chudí, ale hrdí. Mnozí Paštúnové, což je největší etnická skupina v Afghánistánu, jsou třeba pyšní na to, že jako první přijali islám. Pro některé Afghánce je lepší jeich vláda - možná i špatná - než když jim chce vládnout někdo jiný. Ale netroufám si soudit, kolik lidí koho podporovalo nebo podporuje - žádné relevantní aseriózní výzkumy veřejného mínění na toto téma neexistují. Samozřejmě byli lidé, kterým ta intervence a přítonost západních jednotek pomohla, stejně tak jako jiným o tři dekády dříve pomohli Sověti. Připomínám, co už jsem jednou napsal: Afghánci nejsou jednolitá masa se stejným názorem.

17. 8. 2021
Ptá se: Martin

Dobrý den chtěl jsem se optat jestli má vůbec smysl se snažit v Afghánistánu něco změnit, když armáda je tam neschopná a pořád utíká bez boje? Přijde mě, že pokud tam není není jiná armáda co na ni dohlíží tak nedokážou nic.

Odpovídá: Martin Novák

Tálibán vznikl až v deavdesátých letech a byl vyzbrojen a financován Pákistánem. Proti Sovětům a za podpory USA bojovaly v osmdesátých letech jiné skupiny, které pak právě Tálibán převálcoval. Ale to už Sověti v Afghánistánu dávno nebyli.

a ano, máte pravdu, asi dost Adghánců to takto vnímá. Když se vžijeme do jejich situace, musí to být strašný šok, že se poměry takto náhle otočili. Ani samotní Afghánci to nečekali. Myslím, že i sám Tálibán je možná překvapen.

17. 8. 2021
Ptá se: Pavel

Taliban vznikl, díky USA a to když v Afganistánu byl SSSR. Jelikož ho po válce nechtěla Amerika dále podporovat, dal se vlastní cestou terorismu.Nezdá se Vám, že je od nás více než ubohé a nejenom od nás, dát lidem v Afganistánu falešnou naději a pak se na ně vybodnout stejně jako to udělala Amerika? Dobrá podpásovka 1*

Odpovídá: Martin Novák

Tálibán vznikl až později v devadesátých letech. A to především díky Pákistánu, který ho vyzbrojil a financoval. Proti Sovětům a za podpory USA bojovaly v osmdesátých letech jiné skupiny, která právě pak později v devadesátých letech Tálibán převálcoval.
Jistě někteří Afghánci to jako podpásovku vnímají. Když se vžijeme do jejich situaci, musí to byt strašný šok, že se situace takto otočila.

17. 8. 2021
Ptá se: siva01

Dobrý den, podle dat ještě před měsícem byl v Afghanistánu rostoucí počet SARS-CoV-2 pozitivních. Je Taliban schopen čelit epidemii?

Odpovídá: Martin Novák

Upřímně si myslím, že většina Afghánců má teď jiné starosti.

17. 8. 2021
Ptá se: Honza Novák

Dobrý den, co vlastně víme o tálibáncích? Co je to za lidi a jakou mají ve zkratce ideologii? Jsou dostupné informace o jejich vůdcích, tedy potenciálních nových vládcích Afghánistánu?

Odpovídá: Martin Novák

Jsou to lidé, kteří vyznávají specifickou, velmi rigidní formu islámu. Někdo by řekl středověkou, ale ono to není moc přesné, protože ve středověku byl islámský svět v mnoha ohledech - například ve vědě - napřed ve srovnání s křesťanským světem. už před lety shrnul postoj Tálibánu jeden z jeho činitelů: Nechceme být ničím a nikým ovliňováni.

17. 8. 2021
Ptá se: Martin

Dobrý den, existují nějaké oficiální statistiky nebo fundované odhady, kolik účast na válce v Afghanistánu Českou republiku stála a kolik ještě do budoucna stát bude (náklady na zdravotní péči zraněných, vdovské důchody, atd.)?

Odpovídá: Martin Novák

To je spíš dotaz na pana ministra Metnara.

17. 8. 2021
Ptá se: Daniel Zaleski

Mám tři otázky:
1. Mocenské hrátky - po 20 letech "okupace" deklaruje Taliban osvobození. Ze světových mocností je nejvíce vidět angažovanost Číny a Ruska. Bude mít nějaký dopad na globální polarizaci mocenských vlivů i dekakl západní koalice v Afganistánů? Třeba i jen na úrovni posilování / oslabování pozic?
2. Bezpečnostní otázky - za posledních 20 let se nějakým způsobem vycvičila a vyzbrojila afghánská armáda, která před postupujícími talibánci složili zbraně. Může to znamenat další lokální / regionální konflikty?
3. Jak je možné, že oficiální afghánská vláda byla dlouhodobě hmotně podporována západními státy, jestli byla prý notoricky známá svou zkorumpovaností?

Odpovídá: Martin Novák

Rusové mají určitě radost, že si Západ takříkajíc natloukl nos, stejně jako kdysi oni. to samo o sobě je pro ně výhra. Tvrdí, že jsou připraveni s Tálibánem jednat a spolupracovat. Ale jsou a budou v tom opatrní. Vědi, že je to trochu hra s ohněm, mají s touto částí světa své historické zkušenosti.
Čína je schopna a ochotna do Afghánistánu pod vládou Tálibánu masivně investovat, ale ona za to vždy něco chce. Dotyčná země musí splnit její podmínky, musí se stát do jisté míry vazalem Číny. Pokud je to chudá země, nemám na mysli státy typu Německa nebo Francie. Zda to bude Tálibán přijatelné, to se uvidí. Každopádně vidíme, že na rozdíl od ostatních zemí Rusko, Čína, Pákistán a Írán svvé ambasády z Kábulu neevakuují. To je jasný signál, v kom Tálibán vidí spojence.

17. 8. 2021
Ptá se: Čučkin

Dobrý den, chci se zeptat, dá se věřit Tálibánu, že bude jiný, než před dvaceti lety ?

Odpovídá: Martin Novák

Jsem spíš skeptický. Možná budou pragmatičtí v zahraniční politice, ale doma očekávám tvrdost vůči jakékoliv opozici nebo zpochybńování jejich verze správného islámu.

17. 8. 2021
Ptá se: Mirka B.

Dobrý den, neznám problematiku, ale z laického pohledu mi přijde, že snaha západních vojsk pomoci Afganistánu byla zbytečná. Kladu si otázku, proč tam naši vojáci nasazovali životy?

Odpovídá: Martin Novák

Původním cílem bylo zničit Al-Káidy a Tálibán, který ji hostil, aby se neopakovalo 11.září. A vytvořit v Afghánistánu nějaký životaschopný systém. V něčem se uspělo, v něčem ne. Osobně si myslím, že tam nenasazovali života zbytečně, že to mělo smysl. Ale je to citlivá věc s ohledem na rodiny, které tam o své blízké přišly.

17. 8. 2021
Ptá se: Jan T.

Dobrý den,
dovedl byste odhadnout, jakou budoucnost si pro svoji zemi přejí Afghánci? Slyšíme, jak se Tálibánu bojí, ale kdyby byl tolik nechtěný, tak by proti němu snad bojovali. Je nějaká cesta jak z toho ven? Demokratické volby tam asi fungovat nebudou...

Odpovídá: Martin Novák

Afghánci samozřejmě mají různé názory. Někteří mají velmi špantou zkušenost s Tálibánem. Například Hazárové z centrálního Afghánistánu, které tálibánci pronásledovali ze sektářských důvodů (Tálibán jsou sunnité, Hazárové šíitští muslimové). O liberálněji žijících obyvatelích Kábulu a několika dalších měst už jsem psal výše, pro ně je to nešťastný vývoj. Na druhé straně mnoho Afghánců je velmi konzervativních a tak trochu chtějí žít uzavření ve svém světě, ve kterém žili doteď. Někteří se bojí, někteří mají radost a asi je i dost těch, kterým je to jedno a chtějí hlavně klid, aby se nestřílelo.

17. 8. 2021
Ptá se: Jakub Novotný

Dobrý den, zaujalo mě, že ve v červnu tohoto roku americká ambasáda v Kábulu propagovala LGBT a minimálně online na svých profilech vyvěšovala duhovou vlajku. Nevyhovuje mentalitě a hodnotám drtivé většiny Afghánců ten Taliban nakonec více než takovéto importované cizí hodnoty?

Odpovídá: Martin Novák

Tahle věc mi přijde naprostro přestřelená ze strany odpůrcu LGBT. Americké ambasády na celém světě hájily na sociálních sítích respekt a toleranci k LGBT. Proto se přidalo i velvyslanectví v Kábulu. Z jednoho tvítu se děla nesmyslná propaganda, že v kritické době Američané podporovali v Afghánistánu něco, co je Afgháncům naprosto cizí. Ale jak říkám, považuji to za kravinu, že to tak musím napsat.

17. 8. 2021
Ptá se: Jakub

Dobrý den, v Íránu jsem od místních lidí opakovaně slyšel hodně negativní hodnocení tamních afgánských migrantů a jejich chování. Liší se v tomto zkušenosti s nimi v dalších okolních zemích nebo jsou tam vnímáni obdobně?

Odpovídá: Martin Novák

V Íránu, Pákistánu ani Turecku nejsou Afghánci příliš vítaní. Místní lidé v nich vidí hlavně problémy, tábory a konkurenci na trhu pracovních sil.

17. 8. 2021
Ptá se: Laura Z.

Dobrý den, jak je možné, že když NATO má tolik členů a státy do svých armád lijí každý rok miliardy (a navíc se žádných jiných velkých bojů momentálně neúčastní), se to nechalo dojít tak daleko, přestože Talibán vypadá jako vážná hrozba nejen pro okolní státy, ale potenciálně pro celý svět? Proč se nepotlačil hned v zárodku?

Odpovídá: Martin Novák

Tálibán není možné úplně vojensky porazit. Je to hnutí, které prostě do Adfghánistánu patří a má tam své zastánce, protože část afghánské populace prostě názorově reprezentuje. Říkal jsem to a psal už dříve. Někteří lidé nebo čtenáři my vyčítali, že obhajuji terorismus nebo islamismus. Neobhajuji, jen se snažím vidět věci realisticky. Cíl omezit vliv Tálibánu a nepustit ho znovu k moci mise NATO nesplnila. To je jasné a nená smysl si lhát do kapsy.

17. 8. 2021
Ptá se: Libor Supcik

Jak jednotni byli Talibove? Měli moc ti co hrají security theatre (vyšší status skrze nákup zbraní, hledání ohrožení a sabotošpionáží), pragmatičtí národní budovatelé=politici, cnostní šariá klerikové?

Odpovídá: Martin Novák

Dost na to, aby ovládli celý Afghánistán. Uvidíme, jak to bude dál. Někdy se stává, že po převzetí moci se hnutí, které ji dobylo, rozštěpí.

17. 8. 2021
Ptá se: Dominik

Dobrý den, zajímalo by mne, jaký vztah má k Tálibánu Rusko? A bude zřizovat Tálibán regulerní armádu ? Nebo zůstane takovým ´´partyzánským´´ uskupením ? Děkuji

Odpovídá: Martin Novák

Loni se objevily dohady, že Rusko platí Tálibánu za útoky na americké vojáky. Nakolik to bylo relevantní, těžko soudit, ale každopádně Rusko si úspěch proamerické vlády v Kábulu nepřálo. Nemyslím si ale, že by při úspěchu Tálibánu hrálo klíčovou roli.

17. 8. 2021
Ptá se: L. Novák

V dnes zveřejněném článku aktualne.cz "Afghánce nejde ze "středověku" přesadit do demokracie. ..." je kvalifikovaně popsána situace v Afghánistánu. Liší se v něčem pohed novináře-reportéra od pohledu analytického experta Mikuleckého? ;-)
Před mnoha lety byli s ostudou vyhnáni z Afghánistánu Rusové - SSSR (prosovětská vláda Babraka Karmala), nyní "zlámali hůl" nad Afghánistánem i Američané. Jaké je hlavní poučení pro budoucnost?

Odpovídá: Martin Novák

Poučení? Možná nesnažit se změnit politické poměry v zemi bez toho, aniž byste se opírali o sílu, na kterou je možné se spolehnout. Ale to už bylo poučení i z Vietnamu a mnohokrát předtím z jiných válek jiných zemí v jiných zemích, že :-) Ale podotýkám, že svržení Tálibánu v roce 2001 po útocích 11.září považuji za správnou věc.

17. 8. 2021
Ptá se: Danny D

Od první invaze Britského impéria do Afghánistánu v půlce devatenáctého století neustálé opakování stejných chyb (viz. William Dalrymle: Return of a King (2012)).
Kdo další? Čína? Zopakuje je také?

Odpovídá: Martin Novák

Nemyslím si, že Čína pošle do Afghánistánu vojáky.

17. 8. 2021
Ptá se: M. Vild

Dobrý den, jaká je vlastně v současnosti hospodářská a ekonomická situace Afganistánu. Má Afg. za současného stavu šanci nějak smysluplně nastartovat ekonomiku tak aby to přineslo něco i běžným lidem?

Odpovídá: Martin Novák

Obávám se, že za Tálibánu to nebude možné.

17. 8. 2021
Ptá se: Jaroslav

Dobrý den, jaký je v dnešní době vztah kmenových vůdců k hnutí Tálibán?

Odpovídá: Martin Novák

Ona i v jednotlivých kmenech je ta situace komplikovaná. Například bývalý prezident Hamíd Karzáí patřil ke stejnému kmeni Durrání, jako nynější politický lídr Tálibánu Abdal Ghání Baradaj. V minulsoti bylo obvklé, že kmenoví předáci se přimkli k tomu, kdo se aktuálně dostal k moci.

17. 8. 2021
Ptá se: jarda

Dobrý den, zajímá mě jak se staví Talibám k produkci opia potažmo herinonu?

Odpovídá: Martin Novák

Bohužel kladně a už jsem odpovídal výše, že nelze očekávat jeho zákrok proti pěstování opia a pašování.

17. 8. 2021
Ptá se: Burg

Dobrý den, chci se zeptat zda jednou z příčin současného stavu v Afganistanu a síly Talibanu není nedůslednost při likvidaci jeho bojovníků, myslím tím jejich fyzickou likvidaci místo jejich věznění a následnému propouštění či útěků. Díky

Odpovídá: Martin Novák

V zemi jako je Afghánistán je složité někoho dopadnout. Drony nebo satelity nestačí, navíc Tálibánci znají terén. Bohužel to není tak jednoduché.

17. 8. 2021
Ptá se: Magda

Dobrý den,chci se zeptat,jaký bude mít vliv na podobu Talibanu to,že posledních 20 let byly ženy vychovávány a vzdělávány v relativní svobodě?

Odpovídá: Martin Novák

Spíš jaký vliv bude mít vláda Tálibánu na tyto ženy. Jsem spíš pesimista. Cokoliv nad možnost pro ženy pracovat v některých oborech a pro dívky chodit do školy by bylo příjemným překvapením.

17. 8. 2021
Ptá se: O.

Zdravim, jakou roli sehrava Pakistan? Casto byva zminovano, ze Taliban byl podporovan prave Pakistan. Je to pravda? Pokud ano, jake k tomu ma Pakistan duvody?

Odpovídá: Martin Novák

Bez podpory Pákistánu by Táliban nevznikl a nebyl by nikdy tak silný. financovala vyzbrojovala ho pakistánská zpravodajská služba ISI, protože Pákistán vždy chtěl mít Aghánistán připoután k sobě. I kvůli svému nepříteli Indii. paradoxní je, že vzestup Tálibánu se odehrál v době, kdy pákistánskou vládu vedla žena Benázír Bhuttová.
Pákistán podporuje Tálibán i dnes. Zrovna včera pákistánský premiér prohlásil, že Afghánci setřásli otrocké okovy.

17. 8. 2021
Ptá se: Gabriel

Bylo nutné být 20 let v Afghánistánu, když výsledek je nakonec stejný, jak kdyby tam nikdo nepřišel? Je to nyní obrovská ostuda NATO

Odpovídá: Martin Novák

Není úplně stejný. Podařilo se zadržet a do určité míry rozbít Al-Káidu, Tálibán bude muset být opatrný, jestli se nechce dostat do stejných problému jako v roce 2001. Ale návrat tálibánu k moci po tak dlouhém vyzbrojování a výcviku afghánských ozbrojených sil, které s ním měly bojovat, je kolosální blamáží. V tomto směru s Vámi souhlasím.

17. 8. 2021
Ptá se: Tomas Kadlecek

Dobry den jaky vliv to bude mit pro nas obyvatele ČR? MÁME SE NĚČEHO OBAVAT?

Odpovídá: Martin Novák

Teoreticky to může posílat v globálním měřítku propagandisticky posílit džihádisty, ale asi ne do té míry, jako úspěchy Islámského státu v roce v uplynulých letech.

17. 8. 2021
Ptá se: Pavol zo Slovenska

Dobrý deň,
na margo všetkých analytikov - bolo naozaj tak ťažké predpokladať, že vojaci, ktorý nedostali X mesiacov žold, potraviny, materiál atď. a ktorým velia skorumpovaní dôstojníci, nebudú chcieť bojovať? Alebo inak : bojovali by ste (nasadzovali život) vo vojne, o ktorej sa všeobecne predpokladá, že ju do 3 mesiacov prehráte?
Ďakujem za prípadnú odpoveď a prajem pekný deň

Odpovídá: Martin Novák

Již jsem odpovídal na podobný dotaz. V Afghánistánu jsou lidé, kterým Tálibán hodně ublížil a čekalo se, že klást odpor budou.

17. 8. 2021
Ptá se: Zuzana Válková

Milý Martine, zajímalo by mě: do jaké míry se dá aspoň trochu věřit tomu, že Tálibán došel k závěru, že hrůzovláda a teror je dost náročný na údržbu i zdroje, a proto se mu skutečně vyplatí udržet ve veřejném prostoru některé liberalizační prvky, neřkuli opravdu ponechat ve školách a v zaměstnáních ženy? Je pro Tálibán lepší být "hodnější", anebo to bude pořád totéž, ale slibem nezarmoutíš?

Odpovídá: Martin Novák

Asi se trochu poučili z doby své první vlády v devadesátých letech. Že krystalická ideologická čistota musí ustoupit aspoň trochu fungující ekonomice a státní správě, aby i jejich "emirát", jak tomu říkají nebo budou říkat, mohl vůbec fungovat. Proto třeba lékařky, učitelky v dívčích školách budou moci pracovat, stejně jako ženy v povoláních, kde budou oddělené od mužů. Horší to asi bude pro právničky nebo novinářky. Jak už jsem psal, dost napoví, zda obnoví nebo obnoví bývalou mravnostní policii. Pokud ano, bude se ženami zle.

Více dostazů bohužel nestihnu zodpovědět, děkuji všem za pozornost a zájem.

 

Právě se děje

Další zprávy