Olympijská pochodeň v Naganu: tisíce rudých vlajek

Reuters, mch
26. 4. 2008 14:44
Hold olympiádě přišly vzdát tisíce čínských studentů
Olympijská pochodeň v rukou prezidenta čínského olympijského výboru Liu Qi.
Olympijská pochodeň v rukou prezidenta čínského olympijského výboru Liu Qi. | Foto: Reuters

Nagano - Štafetový běh s olympijskou pochodní v japonském Naganu se neobešel bez incidentů - stejně jako před tím na jiných místech trasy. Štafeta musela být několikrát zastavena a podle agentury Reuters to chvíli vypadalo, že bude pochodeň poškozena.

V Naganu se sešly davy čínských studentů - řada z nich držela v ruce rudé vlajky. V menší míře se objevily i vlajky tibetské a japonské. Obě skupiny se dokonce střetly, ale vážnější potyčky odvrátil včasný zásah policie. Běh se konal za mimořádných bezpečnostních opatření. Několik lidí bylo zatčeno a několik i zraněno.

Protičínští demonstranti házeli na pochodeň různé předměty. Běžci museli být chráněni velkými plastovými štíty.

Čtěte více: Olympijskou pochodeň v Pákistánu hlídaly stovky vojáků

Devatenáct kilometrů dlouhou trať hlídaly stovky japonských policistů a nad trasou létaly vrtulníky. Oheň neslo postupně celkem 80 lidí, prvním běžcem byl jednašedesátiletý manažer japonského národního baseballového týmu.

Další protesty budou následovat

V Naganu se sešlo také několik desítek aktivistů za lidská práva, kteří uspořádali několik protičínských protestů. Většina z nich se obešla bez vážnějších potyček.

Z Japonska poputuje olympijský oheň do Severní Koreje a pak do Vietnamu.

V Soulu se k protičínským protestům chystají také příslušníci tamější komunity utečenců ze sousední komunistické Severní Koreje.

Ve středu se štafeta poběží v Hong-Kongu.

 

Právě se děje

Další zprávy