"Byl to způsob, jak si získat respekt." Macron překvapil Trumpa stiskem ruky, udělal to záměrně

Zahraničí Zahraničí
29. 5. 2017 13:02
Ve čtvrtek se během summitu NATO v Bruselu setkali americký prezident Donald Trump a jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron. Na začátku schůzky došlo k potřesení rukou – Trump je přitom pověstný svými okázalými stisky. Tentokrát ale šéf Bílého domu narazil na nečekaný odpor. Macron jeho ruku stiskl až nepříjemně pevně. Podle svých slov to udělal záměrně. "Byl to okamžik pravdy," řekl později.
Kdo s koho. Donald Trump a Emmanuel Macron. | Video: Reuters

Paříž - Pevný stisk ruky francouzského prezidenta Emmanuela Macrona s jeho americkým protějškem Donaldem Trumpem byl záměrný. "Mé podání ruky nebylo nevinné," řekl později Macron francouzskému týdeníku Le Journal du Dimanche.

Oba státníci se setkali ve čtvrtek na summitu NATO v Bruselu. Mnoho novinářů si všimlo jejich intenzivního stisku rukou, při kterém podle agentury Reuters "mužům zbělely klouby na ruce a jejich čelisti se sevřely".

Nový francouzský prezident později popsal střet s Donaldem Trumpem jako "okamžik pravdy". "Nebyla to alfa a omega politiky, ale okamžik pravdy," uvedl Macron.

Trump je známý svými okázalými stisky rukou. Problém s nimi měl nejeden státník. Prvním, kdo odolal, byl až kanadský premiér Justin Trudeau.

Macron se jako nováček ve světové politice rozhodl na šéfa Bílého domu také připravit. Podržel Trumpovu ruku ve své i ve chvíli, kdy americký prezident zřetelně ucukl a chtěl svou končetinu ze silného sevření vyprostit.

"Je to způsob, jak si získat respekt. Musíte ukázat, že nebudete dělat žádné malé ústupky - ani ty symbolické," nechal se pak slyšet Macron.

Stisk ruky Donalda Trumpa a Emmanuela Macrona.
Stisk ruky Donalda Trumpa a Emmanuela Macrona. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 7 minutami

Stát může vyplácet další program COVID nájemné, má schválení Evropské komise

Evropská komise udělila notifikaci třetí výzvě programu COVID nájemné. Sdělila to Štěpánka Filipová, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které program připravilo a díky schválení komise může začít vyplácet dotace. Stát z COVID nájemného III přispívá podnikatelům zasaženým v souvislosti s pandemií 50 procent na komerční nájem za čtvrtý kvartál loňského roku. Zájemci mohou o podporu žádat do 8. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy