"Ať je k vám Bůh milostiv, my nebudeme." McCain nepřátele nešetřil, kvůli Rusku kritizoval Zemana

Martin Novák Martin Novák
26. 8. 2018 12:16
John McCain, který zemřel na rakovinu mozku, dokázal čestně přijmout porážku od Baracka Obamy. S Donaldem Trumpem se v zahraniční politice neshodoval.
John McCain.
John McCain. | Foto: Reuters

Washington - Určitě to byl jeden z nejsmutnějších dní jeho politické kariéry a podobně trpké prohlášení. John McCain 5. listopadu 2008 sezval do luxusního hotelu Biltmore ve Phoenixu svoje nejbližší, poradce i organizátory kampaně. Musel oznámit, že uznává porážku v prezidentských volbách. A že blahopřeje vítězi, Baracku Obamovi.

Když zmínil jméno svého soupeře, lidé dali najevo nevoli. Někteří bučeli, ozval se i pískot a nesouhlasné výkřiky. V tu chvíli McCain zvedl obě ruce, hlavu otočil na stranu a pronesl: "Prosím, prosím, takhle ne!" A popřál Obamovi úspěch. Popřál Americe úspěch.

John McCain byl muž a politik, jenž dokázal, co mnoha jiným mužům a politikům chybí. Přijmout čestně porážku, ale nezahořknout a dál prosazovat to, co považuje za správné. Třeba i ve spolupráci s tím, kdo jej porazil.

Republikánský senátor zemřel čtyři dny před svými dvaaosmdesátými narozeninami na agresivní rakovinu mozku. Že je smrt blízko, bylo jasné už v sobotu, kdy rodina oznámila, že politik dobrovolně ukončil léčbu.

Proti diktátorům

Ve svém domovském státě Arizona byl v senátních volbách v podstatě neporazitelný, ale na prezidentské úrovni v roce 2008 nebyl ve správný čas na správném místě. Amerika chtěla po osmi letech vládnutí George Bushe zásadní změnu. A tou byl Barack Obama.

McCain jako republikán podporoval v roce 2003 invazi do Iráku a svržení Saddáma Husajna. Zklamání části Američanů z toho, jak se tato válka vyvinula, přispělo k jeho porážce. Ale senátor zůstal až do konce života přesvědčeným intervencionistou. Zastával názor, že USA jako globální mocnost a největší demokracie světa musí vojensky zasahovat ve světě, aby omezovala vůli různých diktátorů a despotů k expanzi.

Na summitu NATO v Praze v roce 2002 pronesl prezident George Bush, že Severoatlantická aliance "musí konfrontovat diktátory". To byla věta, kterou by i McCain podepsal.

S Barackem Obamou se zcela zásadně rozcházel v řešení konfliktu v Sýrii. McCain chtěl vojenský zásah na začátku války - proti Asadovi a na podporu opozice a povstalců. Sám se dokonce v roce 2013 vydal na mimořádně riskantní cestu na sever Sýrie do oblasti kontrolované rebely, ale pod dělostřeleckou a letadlovou palbou Asadových vojsk. Na místě se chtěl ujistit o situaci a snažil se Obamu přesvědčit, že některé povstalecké skupiny by USA měly vyzbrojit.

Svůj názor neprosadil, Obama se rozhodl zakročit v Sýrii až mnohem později proti teroristické organizaci Islámský stát. Za cenu obrovské devastace země, statisíců mrtvých a milionů vysídlených nyní po sedmi letech válku vyhrál Asad díky přímé a masivní vojenské podpoře Ruska a Íránu. V posledních měsících života to pro McCaina určitě nebyl pěkný pohled.

Znepokojení z vývoje v Česku

Rusko považoval za hrozbu a v prezidentských volbách 2008 byl tím, kdo vystupoval radikálněji proti Moskvě. Fakt, že Donald Trump jako kandidát republikánů je naopak k Vladimiru Putinovu vstřícný, a dokonce se spekuluje o tom, že s Ruskem spolupracoval v předvolební kampani, byl pro McCaina těžko přijatelný. Ostatně za proruské výroky kritizoval senátor jak českého prezidenta Miloše Zemana, tak maďarského premiéra Viktora Orbána.

"Jsem velmi znepokojen trendem v některých zemích východní Evropy, včetně České republiky. Některé věci, které zazněly o Rusku, názorové změny, jež se udály. Vidíme výroky českého prezidenta, které jsou velmi pozoruhodné," řekl McCain v listopadu 2014.

Velký význam v životě McCaina jako člověka i politika mělo jeho angažmá ve Vietnamu. Pilotoval letadla a vietnamská protivzdušná obrana jeho stroj sestřelila nad Hanojí. Vietnamci nakonec McCaina zajali se zlomenou nohou.

V zajetí strávil pět let, z toho dva na samotce. Vystaven fyzickému i psychickému týrání se v zoufalství pokusil o sebevraždu. Na základě vlastních zkušeností se stal zarytým odpůrcem mučení a jakéhokoliv fyzického nátlaku při vyslýchání. Projevilo se to po útocích al-Káidy na Washington a New York 11. září 2001. Senátor odmítal takzvaný waterboarding jako legitimní metodu výslechu zajatých islamistů. Při waterboardingu má vyslýchaný pocit, že se topí.

McCain byl jinak ale rozhodným zastáncem úderu na Afghánistán a al-Káidu. "Jdeme po vás. Ať je k vám Bůh milostiv. My nebudeme," řekl den po pádu věží Světového obchodního centra v New Yorku.

Z jeho výroků měla velký ohlas definice odvahy: "Odvaha neznamená absenci strachu. Odvaha znamená schopnost konat, i když strach máme."

Jeho soupeř z roku 2008 Barack Obama v neděli na Facebooku napsal: "Málo z nás si prošlo zkouškou, jakou kdysi podstoupil John, a málo z nás muselo prokázat takovou odvahu."

Podívejte se na videoreportáž o Johnu McCainovi: Humor, nabroušený jazyk

Humor, nabroušený jazyk a agresivní rakovina. Nemocný senátor McCain se vrátil na Kapitol. Kolegy kritizoval za jednání o zákonech o zdravotní péči. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 14 minutami

V Ochotském moři hoří ruská rybářská loď, všech 47 námořníků je v bezpečí

Ruskou loď plavící se v Ochotském moři přibližně 130 kilometrů od Magadanu postihl požár a následně výbuch. Oznámila to agentura TASS s tím, že celou posádku 47 námořníků se podařilo evakuovat do bezpečí. Na rybářské lodi Enigma Australis však ještě zůstává palivo a hrozí další výbuch, dodala agentura s odvoláním na nejmenovaného záchranáře z místa nehody.

Loď začala hořet už v úterý, kdy to ale vypadalo, že se požár podařilo uhasit. Oheň ale večer znovu vzplál a v noci následoval silný výbuch na palubě. V současnosti je loď dál v plamenech, i když téměř vyhořela. Záchranná loď kvůli obavám z dalšího výbuchu není v přímém kontaktu s hořícím plavidlem, na kterém požár nejspíše zasáhl strojovnu.

Evakuovaná posádka mezitím na plovoucí rybářské základně podstoupila lékařskou prohlídku, při níž nebyla zjištěna žádná zranění. 

Další zprávy