"Ať je k vám Bůh milostiv, my nebudeme." McCain nepřátele nešetřil, kvůli Rusku kritizoval Zemana

Martin Novák Martin Novák
26. 8. 2018 12:16
John McCain, který zemřel na rakovinu mozku, dokázal čestně přijmout porážku od Baracka Obamy. S Donaldem Trumpem se v zahraniční politice neshodoval.
John McCain.
John McCain. | Foto: Reuters

Washington - Určitě to byl jeden z nejsmutnějších dní jeho politické kariéry a podobně trpké prohlášení. John McCain 5. listopadu 2008 sezval do luxusního hotelu Biltmore ve Phoenixu svoje nejbližší, poradce i organizátory kampaně. Musel oznámit, že uznává porážku v prezidentských volbách. A že blahopřeje vítězi, Baracku Obamovi.

Když zmínil jméno svého soupeře, lidé dali najevo nevoli. Někteří bučeli, ozval se i pískot a nesouhlasné výkřiky. V tu chvíli McCain zvedl obě ruce, hlavu otočil na stranu a pronesl: "Prosím, prosím, takhle ne!" A popřál Obamovi úspěch. Popřál Americe úspěch.

John McCain byl muž a politik, jenž dokázal, co mnoha jiným mužům a politikům chybí. Přijmout čestně porážku, ale nezahořknout a dál prosazovat to, co považuje za správné. Třeba i ve spolupráci s tím, kdo jej porazil.

Republikánský senátor zemřel čtyři dny před svými dvaaosmdesátými narozeninami na agresivní rakovinu mozku. Že je smrt blízko, bylo jasné už v sobotu, kdy rodina oznámila, že politik dobrovolně ukončil léčbu.

Proti diktátorům

Ve svém domovském státě Arizona byl v senátních volbách v podstatě neporazitelný, ale na prezidentské úrovni v roce 2008 nebyl ve správný čas na správném místě. Amerika chtěla po osmi letech vládnutí George Bushe zásadní změnu. A tou byl Barack Obama.

McCain jako republikán podporoval v roce 2003 invazi do Iráku a svržení Saddáma Husajna. Zklamání části Američanů z toho, jak se tato válka vyvinula, přispělo k jeho porážce. Ale senátor zůstal až do konce života přesvědčeným intervencionistou. Zastával názor, že USA jako globální mocnost a největší demokracie světa musí vojensky zasahovat ve světě, aby omezovala vůli různých diktátorů a despotů k expanzi.

Na summitu NATO v Praze v roce 2002 pronesl prezident George Bush, že Severoatlantická aliance "musí konfrontovat diktátory". To byla věta, kterou by i McCain podepsal.

S Barackem Obamou se zcela zásadně rozcházel v řešení konfliktu v Sýrii. McCain chtěl vojenský zásah na začátku války - proti Asadovi a na podporu opozice a povstalců. Sám se dokonce v roce 2013 vydal na mimořádně riskantní cestu na sever Sýrie do oblasti kontrolované rebely, ale pod dělostřeleckou a letadlovou palbou Asadových vojsk. Na místě se chtěl ujistit o situaci a snažil se Obamu přesvědčit, že některé povstalecké skupiny by USA měly vyzbrojit.

Svůj názor neprosadil, Obama se rozhodl zakročit v Sýrii až mnohem později proti teroristické organizaci Islámský stát. Za cenu obrovské devastace země, statisíců mrtvých a milionů vysídlených nyní po sedmi letech válku vyhrál Asad díky přímé a masivní vojenské podpoře Ruska a Íránu. V posledních měsících života to pro McCaina určitě nebyl pěkný pohled.

Znepokojení z vývoje v Česku

Rusko považoval za hrozbu a v prezidentských volbách 2008 byl tím, kdo vystupoval radikálněji proti Moskvě. Fakt, že Donald Trump jako kandidát republikánů je naopak k Vladimiru Putinovu vstřícný, a dokonce se spekuluje o tom, že s Ruskem spolupracoval v předvolební kampani, byl pro McCaina těžko přijatelný. Ostatně za proruské výroky kritizoval senátor jak českého prezidenta Miloše Zemana, tak maďarského premiéra Viktora Orbána.

"Jsem velmi znepokojen trendem v některých zemích východní Evropy, včetně České republiky. Některé věci, které zazněly o Rusku, názorové změny, jež se udály. Vidíme výroky českého prezidenta, které jsou velmi pozoruhodné," řekl McCain v listopadu 2014.

Velký význam v životě McCaina jako člověka i politika mělo jeho angažmá ve Vietnamu. Pilotoval letadla a vietnamská protivzdušná obrana jeho stroj sestřelila nad Hanojí. Vietnamci nakonec McCaina zajali se zlomenou nohou.

V zajetí strávil pět let, z toho dva na samotce. Vystaven fyzickému i psychickému týrání se v zoufalství pokusil o sebevraždu. Na základě vlastních zkušeností se stal zarytým odpůrcem mučení a jakéhokoliv fyzického nátlaku při vyslýchání. Projevilo se to po útocích al-Káidy na Washington a New York 11. září 2001. Senátor odmítal takzvaný waterboarding jako legitimní metodu výslechu zajatých islamistů. Při waterboardingu má vyslýchaný pocit, že se topí.

McCain byl jinak ale rozhodným zastáncem úderu na Afghánistán a al-Káidu. "Jdeme po vás. Ať je k vám Bůh milostiv. My nebudeme," řekl den po pádu věží Světového obchodního centra v New Yorku.

Z jeho výroků měla velký ohlas definice odvahy: "Odvaha neznamená absenci strachu. Odvaha znamená schopnost konat, i když strach máme."

Jeho soupeř z roku 2008 Barack Obama v neděli na Facebooku napsal: "Málo z nás si prošlo zkouškou, jakou kdysi podstoupil John, a málo z nás muselo prokázat takovou odvahu."

Podívejte se na videoreportáž o Johnu McCainovi: Humor, nabroušený jazyk

Humor, nabroušený jazyk a agresivní rakovina. Nemocný senátor McCain se vrátil na Kapitol. Kolegy kritizoval za jednání o zákonech o zdravotní péči. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Dívkám v britském klubu někdo píchl do nohy injekci s narkotiky, policie zadržela dva mladíky

Britská policie zadržela dva muže ve věku 18 a 19 let v souvislosti s vyšetřováním případů žen, které oznámily, že jim v nočním klubu někdo bodnul do nohy injekci s narkotiky, informoval list The Times.

Podle policie v hrabství Nottinghamshire jsou oba muži podezřelí, že ženám podali preparát s cílem "zranit je, obtěžovat nebo jim ublížit". Policisté neuvedli, jakou látku muži údajně ke zdrogování žen použili.

Bezpečnostní síly momentálně vyšetřují 15 případů, ve kterých mladé ženy a muži uvedli, že jim někdo v klubu píchnul do nohy injekci, a nejméně 140 oznámení o drogách v pití. Britská ministryně vnitra Priti Patelová ve středu požádala policii, aby jí urychleně podala informace k těmto případům. Na sociálních sítích se totiž začala množit svědectví žen, kterým se údajně něco podobného stalo, a vznikla kampaň, která vyzývá, aby lidé jeden den v týdnu bojkotovali noční kluby.

"Tato dvě zadržení přicházejí po mé prosbě a po výzvě, aby se lidé přihlásili a nahlásili nám jakékoli incidenty," uvedla šéfka policie v Notthighamshire Kathryn Cranerová. "Pokračujeme v důkladném prošetřování všech oznámení, která nám byla předložena, a tato dvě zadržení ukazují, že pracujeme extrémně tvrdě a spolupracujeme s licencovanými podniky," dodala.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Nejvyšší soud USA texaský protipotratový zákon nezablokoval

Americký nejvyšší soud se bude 1. listopadu zabývat snahou vlády amerického prezidenta Joea Bidena a poskytovatelů potratů zrušit přísný texaský zákon, který zakazuje skoro všechna umělá ukončení těhotenství. Texaský protipotratový zákon nicméně zatím zůstane v platnosti, jelikož soudci odložili rozhodnutí o tom, zda jej na žádost vlády zablokovat. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Soudci nejvyššího soudu uvedli, že budou rozhodovat o tom, zda je federální vláda oprávněná kvůli texaskému zákonu podat žalobu. Odpověď na tuto otázku pomůže při rozhodování, zda by zákon měl být zablokován, zatímco spor pokračuje. Prozatím však zákon zůstává v platnosti. Ústní jednání je plánováno na 1. listopadu. Podle agentury AP soud v kauze jedná neobvykle rychle.

V druhém nejlidnatějším státě USA protipotratový zákon platí od začátku září a je označován za nejpřísnější platné opatření proti interrupcím v zemi. Zakazuje provádět potraty od chvíle, kdy lze zachytit srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství, kdy mnoho žen ještě ani netuší, že jsou těhotné. Potrat v Texasu nemohou podstoupit ani ty ženy, které otěhotněly v důsledku incestu nebo znásilnění. Výjimka existuje pouze pro případy krizové zdravotní situace. Texaský zákon je přitom jedním z řady podobných republikány podporovaných omezení potratů, která byla v posledních letech schválena na úrovni států USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy