Organizátoři dvoudenní akce s názvem "Přehodnocení holokaustu: globální vize" se zaštiťují svobodou slova.
"Cílem konference není popřít nebo potvrdit holokaust," řekl v uvítacím proslovu íránský ministr zahraničí Munačír Mutakí . "Hlavním cílem je dát prostor myslitelům, kteří se v Evropě nemůžou svobodně vyjádřit."
Účastníci konference
- Americký akademik David Duke je bývalý republikínský kongresman z Lousiany a vůdce Ku Klux Klanu. Íránský režim za pořádání konference pochválil.
- Francouzský autor Georges Thiel byl ve své rodné zemi odsouzen za šíření revizionistických teorií o masovém vyhlazování Židů. Podle něj byl holokaust "obrovskou lží".
- Další francouz Robert Faurisson byl za teze popírající genocidu Židů několikrát odsouzen.
- Australan Frederick Toben vyvolal protesty tamní židovské komunity kvůli antisemitskému obsahu svých interentových stránek. V roce 1999 strávil sedm měsíců v německém vězení kvůli podněcování k rasové nenávisti.
- Podle Tobena přijela na konferenci i jeho krajanka Lady Michele Renoufová. Ta popisuje judaismus jako "učení dominance a rasové nadvlády". Známá je také pro své blízké přátelství s kontroverzním historikem Davidem Irvingem.
- Jeden z nejznámějších popíračů holokaustu, David Irving, do Íránu neodjel. Za jeho zpochybňování existence plynových komor v Osvětimi ho v únoru rakouský soud poslal na tři roky do vězení.
Írán celý seznam účastníků konference nezveřejnil. Z dostupných informací ale vyplývá, že do Teheránu se sjelo i několik předních světových popíračů hromadného vyvražďování Židů za druhé světové války.
Konferenci odsoudily západní vlády, generální tajemník OSN Kofi Annan, organizace hájící lidská práva, přeživší holokaustu i židovské organizace.
Účastní se i šéf Ku Klux Klanu
Konferenci inicioval sám íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád, který od svého nástupu k moci v srpnu 2005 několikrát nazval holokaust mýtem a Izrael nádorem, čímž způsobil na Západě pobouření.
Semináře s názvy jako "Holokaust: následky a zneužití", či "Demografie: popření nebo potvrzení" organizuje přímo íránské ministerstvo zahraničí a jeho Institut pro politická a mezinárodní studia.
Podle mluvčího ministerstva Manúchehra Mohammadího chtějí akademici z více než třiceti zemí zkoumat základní otázky holokaustu.
"První otázkou je: stal se vůbec holokaust? Druhá zní: pokud ano, jaký byl jeho rozsah?"
Mezi účastníky debat je například americký akademik David Duke, bývalý republikánský kongresman. "Je skandální, že nemůžeme o holokaustu svobodně diskutovat," řekl vůdce Ku Klux Klanu agentuře Reuters a dodal: "to zavírá lidem oči před izraelskými zločiny proti Palestincům".
Nejsme antisemité
Írán veškeřá nařčení z antisemitismu popírá. Odvolává se přitom na pětadvacetitisícovou židovskou komunitu, která v zemi žije.
Jediný tamní židovský poslanec, Morris Motamed, nicméně pořádání konference odsoudil.
"Pořádání této konference poté, co v Íránu byla vyhlášena soutěž karikatur o holokaustu, vyvolalo velký tlak na Židy po celém světě. Může to u cizích národů a vlád vyvolat o Íránu negativní dojem," řekl Motamed.
Spojené státy označily konferenci za "další hanebný čin teheránského režimu na toto téma".
O holokaustu nepochybuje, přijet nemohl
Do Teheránu se chystal i izraelský Arab, právník Kasáb Mahamid. V Nazarethu zřídil malé muzeum, které učí návštěvníky o vyvražďování šesti milionů Židů během druhé světové války.
"Chtěl jsem se střetnout s popírači holokaustu a dokázat jim, že by měli holokaust uznat," řekl Mahamíd. "Uznání holokaustu by mohlo pomoci nastartovat odlišnou politiku, postavenou na tom, co vytváří z devadesáti procent židovskou identitu."
Poté, co do Íránu zaslal veškeré informace, včetně faktu, že žije v Izraeli, se mu už nikdo neozval. Íránská ambasáda v Jordánsku mu pak odmítla dát vízum.
"Byl jsem zklamaný. Chtěl jsem být vyslancem Židů a Palestinců na této konferenci proto, aby trpění obou národů mohlo vést k mírovému řešení a společné existenci," řekl BBC Mahamíd.