Macronova strana ovládla francouzské volby. Národní fronta je třetí, šéf socialistů mandát nezíská

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 12. 6. 2017 6:08
Emmanuel Macron a jeho hnutí Republika vpřed! potřebují v parlamentu většinu, aby prosadili reformy pracovního trhu a zákoníku práce. Odbory však varují, že nepřipustí osekání práv a jistot zaměstnanců. V prvním kole voleb podle prvních odhadů Republika vpřed! vyhrála s asi 33 procenty hlasů, Národní fronta Marine Le Penové je s přibližně 13,5 procenta až třetí, uvedly odhady francouzských médií po uzavření volebních místností.
Emmanuel Macron.
Emmanuel Macron. | Foto: Reuters

Paříž - Hnutí Republika vpřed! prezidenta Emmanuela Macrona potvrdilo pozici favorita francouzských parlamentních voleb.

Podle odhadů po uzavření volebních místností získalo v prvním kole přes 32 procent odevzdaných hlasů. Vyplývá to z konečných výsledků hlasování, které v pondělí nad ránem oznámila volební komise.

Republika vpřed! má šanci získat až 445 mandátů v Národním shromáždění, které má 577 křesel. Definitivně o tom rozhodně za týden druhé kolo.

Někteří z nejvýznamnějších ministrů vlády prezidenta Emmanuela Macrona v neděli postoupili do druhého volebního kola, které se bude konat za týden.

Macronův ministr financí Bruno Le Maire získal ve svém okrsku v Normandii přes 45 procent hlasů, ministr bytové výstavby Richard Ferrand měl v Bretani podporu 34 procent voličů. Vládní mluvčí Christophe Castaner ve svém obvodu vyhrál se 44 procenty hlasů. Všichni mají dobrou šanci ve druhém kole uspět.

Na druhém místě se umístila konzervativní strana Republikáni s necelými dvaadvaceti procenty, třetí se 13,2 procenta skončila krajně pravicová Národní Fronta Marine Le Penové.

Sama Le Penová ve svém obvodu se 44 procenty postoupila do druhého kola.

Na dalších místech jsou s jedenácti procenty extrémně levicové seskupení Nepoddajná Francie a až pátí jsou s více než sedmi procenty socialisté, kteří zažívají velkou krizi. Propadli už letos u prezidentských voleb.

Republikáni už odhady označili za zklamání, stejně se vyjádřil místopředseda Národní fronty Florian Philippot, který pro příznivce francouzské krajní pravice vyhlásil na druhé kolo "všeobecnou mobilizaci".

Premiér Édouard Philippe po oznámení odhadů slíbil voličům razantní reformy a prohlásil, že "Francie je zpátky". Příští neděli se podle něj v parlamentu objeví nová tvář země. Silný výsledek Macronova hnutí v prvním kole ukazuje, že Francouzi podporují jeho první kroky na světové i domácí scéně, řekl předseda vlády.

Podle Marine Le Penové je "katastroficky" nízká volební účast znepokojující. Přesto čeká, že ve druhém kole by kandidáti Národní fronty mohli v některých obvodech uspět. Sama Le Penová podle odhadů ve svém obvodu na severu země vede.

Pokud se propočty rozložení mandátů potvrdí, vymaže to z parlamentu politickou diskusi, reagoval na odhady výsledků prvního kola voleb šéf socialistů Jean-Christophe Cambadélis. Z tábora socialistů se podle agentury AFP ozývají hlasy o "bezpříkladném ústupu levice". Cambadélis navíc podle AFP vypadl hned v prvním kole, a do parlamentu se tak nedostane.

Bývalý socialistický premiér Manuel Valls naopak do druhého kola postoupil. Dál jde i vůdce krajní levice Jean-Luc Mélenchon.

Účast byla v prvním kole slabá, nepřekročila 50 procent oprávněných voličů.

Výsledky 1.kola voleb ve Francii

Vlajka - Francie

  1. Republika vpřed! (strana prezidenta Macrona) - 32,3 %
  2. Republikáni (konzervativní pravice) - 21,6 %
  3. Národní fronta (krajní pravice) - 13,2 %
  4. Nepoddajná Francie (krajní levice) - 11 %
  5. Socialistická strana - 7,4 %

Macron potřebuje v Národním shromáždění většinu k tomu, aby prosadil zamýšlené hospodářské reformy. Chce snížit nezaměstnanost a nastartovat ekonomický růst, což se jeho předchůdci Francoisi Hollandovi nepodařilo.

Republika vpřed! chce zvýšit konkurenceschopnost firem a umožnit jim snáze propouštět zaměstnance, což se nelíbí odborům. Zejména radikální odborové ústředně CGT.

Mezi plány nového prezidenta a jeho strany je například omezení zaměstnávání na dobu neurčitou. Republika vpřed! má na kandidátce řadu nových tváří v politice, což analytici hodnotili jako Macronův velmi dobrý tah.

Strana má dokonce podle průzkumů získat nejvýraznější většinu v Národním shromáždění od roku 1968, kdy jasně vyhrál Svaz demokratů pro pátou republiku prezidenta Charlese de Gaulla.

Druhé kolo voleb se koná příští neděli a postupují do něj všichni kandidáti, kteří získají nejméně 12,5 procenta hlasů. K vítězství hned v prvním kole je zapotřebí zisk více než poloviny odevzdaných hlasů a nejméně čtvrtiny hlasů v daném volebním okrsku.

Marine Le Pen přesně ví, jak mluvit se svými voliči a hrát na strunu jejich obav, nejistot a předsudků, říká poradce Macrona Lex Paulson. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ukrajinská policie dopadla podezřelé z vraždy novináře Šeremeta. Zemřel při výbuchu bomby

Ukrajinská policie zadržela a obvinila podezřelé z vraždy novináře Pavla Šeremeta. Toho před třemi lety v centru Kyjeva zabil výbuch bomby nastražené v autě. Zadržení podezřelých ve čtvrtek oznámil ministr vnitra Arsen Avakov. Šeremet v minulosti pracoval jako novinář také v Bělorusku a v Rusku.

"Policie právě zadržela a se souhlasem generální prokuratury obvinila podezřelé z účasti na vraždě Pavla Šeremeta. Je to výsledek velmi složité a úporné práce skutečných profesionálů a důležitý krok k úplnému objasnění případu," napsal Avakov na Twitteru a poděkoval kriminalistům. Očekává, že soud na podezřelé uvalí vazbu. O podrobnostech případu slíbil novináře informovat později spolu s náčelníkem kriminální policie.

Mezi zadrženými je podle médií i hudebník a bývalý účastník bojů s proruskými separatisty na východě země Andrij Antonenko. "Právě mě obviňují ze Šeremetovy vraždy, přímo teď a na mém dvoře," napsal na sociální síti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy