Od Antarktidy se ulomila kra o velikosti New Yorku

Martin Novák Reuters Martin Novák, Reuters
28. 4. 2009 16:40
Wilkinsův ledový šelf se za poslední desetiletí ztenčil o třetinu
Foto: Reuters

Oslo - Vědci potvrzují, že z pobřežního ledového šelfu v Antarktidě se uvolnila obří kra, rozměry srovnatelná s New Yorkem.

Měří přibližně 700 kilometrů čtverečních a tým expertů, který Antarktidu pozoruje, kru charakterizoval v rozhovoru pro agenturu Reuters takto: „Je větší než Singapur nebo Bahrajn. A zhruba stejně velká jako New York.

Podle glacioložky Angeliky Hubertové z univerzity v Münsteru oddělení kry od šelfu vyvrcholilo tento měsíc poté, co zkolaboval takzvaný ledový most mezi ostrovem Charcot a Antarktidou.

Za posledních padesát let se takto oddělilo od pevniny už deset velkých kusů ledovce. Stalo se to například v letech 1995 či 2002.

Vědci zkoumající ledovce nemají pochybnosti o tom, že jde o důsledek globálního oteplování a působení skleníkových plynů.

Wilkinsův ledový šelf se zřejmě bude dál rozpadat. Za několik posledních desetiletí už ztratil třetinu ze své rozlohy 16 tisíc čtverečních kilometrů.

„Teplota na Antarktidě stoupla za poslední století zhruba o tři stupně," uvedl pro Reuters britský glaciolog David Vaughan. Ten na začátku dubna s letounem přistál na rozpadajícím se mostu, který dnes už neexistuje.

Šelf  leží na mořské hladině asi tisíc kilometrů od pobřeží Jižní Ameriky, ale je spojen s pevninským ledovcem.

 


 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Podvodníci opět porušují zákaz podomního prodeje energií, varuje ERÚ a obce

Nepoctiví prodejci či zprostředkovatelé energií, tzv. energošmejdi, začali znovu častěji porušovat zákaz podomního prodeje. Úřady a obce tak evidují nárůst počtu stížností. Upozornil na to dnes v tiskové zprávě Energetický regulační úřad (ERÚ). Ten společně s energetickými firmami varoval i před dalšími postupy podvodníků. Ti v posledních týdnech zintenzivnili své aktivity.

"Na obcích opět řešíme stížnosti na podomní prodej. Za mnohými z nich se přitom schovávají tzv. energošmejdi, kteří v posledních měsících znovu obnovili své aktivity. Vydávají se za zaměstnance dodavatelů nebo distributorů energií, schovávají se za nejrůznější úřady, zkrátka z lidí mámí podpisy pod smlouvy pod nejrůznějšími lživými záminkami," uvedla výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladyková.

Porušování zákazu podomního prodeje musí řešit zejména obce. Dozor nad zprostředkovateli energií sice vykonává od loňska ERÚ, ten ovšem pokutovat porušování zákazu podomního prodeje nemůže. "ERÚ může postihnout například zprostředkovatele, který by nabízel energie bez potřebné registrace. Jestliže ale poruší zákaz podomního prodeje, který je dán obecním předpisem, je potřeba primárně volat městskou policii. Pokutu na energošmejda totiž v takovém případě může uvalit jen samotná obec," vysvětlila členka rady ERÚ Markéta Zemanová. Zdůraznila, že v podobných případech je kontaktování městské policie vhodnější i kvůli rychlosti, s jakou mohou strážníci zasáhnout a která je zásadní také kvůli zajištění důkazů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy