Ve své studii to uveřejnila Světová zdravotnická organizace a upozornila tak na praktiky, které se stále provádí v 28 zemích světa, hlavně v Africe.
Obřízka = riziko při porodu
Na základě studie, do níž bylo zahrnuto 28 000 žen v šesti afrických zemích, bylo zjištěno, že obětem sexuálního mrzačení hrozí větší riziko komplikací při porodu nebo úmrtí dítěte.
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- Vojáci Africké unie znásilňují děti
- Mosambické prostitutky a hra se smrtí
U žen, které podstoupily obřízku, se o 70 procent zvyšuje riziko poporodního krvácení. Ještě horší perspektivu mají ženy, které rodí doma bez pomoci.
Zvyšuje se také riziko úmrtí dítěte při porodu, a to o 15 až 55 procent podle forem zmrzačení genitálií. Dítě je navíc většinou třeba oživovat.
"Na tisíc porodů v Africe umírá v důsledku této praktiky, kterou žádné náboženství nepředepisuje, navíc deset až dvacet dětí," uvádí WHO.
Obětí mrzačení se stalo již 130 milionů žen
"Chceme ukázat, že tyto praktiky jsou naprosto nepřijatelné, že jde o nejhorší formu agrese, která musí přestat," řekla náměstkyně generálního ředitele WHO Joy Phumaphiová.
Praxe obřízky, která zahrnuje odstraňování klitorisu a někdy i části stydkých pysků, se v některých, hlavně afrických kulturách považuje za rituál změny dívky v ženu a za způsob prevence před promiskuitou.
Zásah je pro postiženou velmi bolestivý, způsobuje dlouhé krvácení a v důsledku infekcí často končí smrtí. Kvůli primitivním způsobům provádění jde také o nejjednodušší cestu k šíření AIDS.
WHO nemá údaje o počtu úmrtí vyvolaných mrzačením ženských genitálií, ale zjistila, že obětí této praktiky se stalo již 130 milionů žen.
Nejhorší je situace v Africe
Praktikování ženské obřízky se liší podle jednotlivých zemí; v Senegalu ji například podstupuje 20 procent dívek, v Súdánu ale až 90 procent.
V některých oblastech této země to však může být až sto procent bez ohledu, zda jde o křesťany nebo muslimy.
Ve všech 28 sledovaných zemích jsou všechny vlády teoreticky proti této mrzačící technice, ale jen 16 z nich k tomu vydalo zákony.
Všeobecným problémem ale je, že se v praxi dodržování zákona zakazujícího obřízku jen velmi těžko prosazuje.
Situace se podle WHO částečně lepší například v Burkině Faso a Senegalu, naopak velmi špatná je v Sieře Leone, Libérii nebo Súdánu.