Obrazem: Hrůzy poznaňské pevnosti. Tady nacisté poprvé vraždili plynem

Obrazem: Hrůzy poznaňské pevnosti. Tady nacisté poprvé vraždili plynem
Nacistické popravy zajatých rukojmí v polské Poznani, které vykonaly vraždící jednotky SS. Snímek z 20. října 1939.
Dnes je z poznaňské pevnosti č. 7 pietní místo podobné tomu v českém Terezíně. Plastiky na snímku symbolizují masové popravy z října 1939.
Jedno z pietních míst pevnosti č. 7 v polské Poznani.
...
Foto: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości
Jan Gazdík Dan Poláček Jan Gazdík, Dan Poláček
Aktualizováno 2. 11. 2019 21:29
První nacistický koncentrační tábor na území Polska vznikl přesně před 80 lety. Byl určen k vyhlazení polské inteligence - účastníků Velkopolského povstání z let 1918 a 1919. Nacisté v tamní pevnosti č. 7 poprvé přistoupili k hromadnému vraždění plynem.
 

Právě se děje

před 8 minutami

Rusko udělilo Snowdenovi povolení k pobytu na neomezenou dobu

Rusko udělilo bývalému spolupracovníkovi amerických tajných služeb Edwardu Snowdenovi povolení k pobytu na neomezenou dobu. Oznámila to ve čtvrtek agentura TASS s odvoláním na Snowdenova právního zástupce Anatolije Kučerenu. Podle něj Američan zatím neuvažuje o tom, že by požádal o ruské občanství.

Snowdenovi podle Kučereny původně vypršelo povolení k pobytu v Rusku na konci dubna. Vzhledem k pandemii covidu-19 bylo prodlouženo automaticky do června, kdy si Snowden zažádal o jeho obnovení.

Edward Snowden je bývalý spolupracovník americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA). V roce 2013 zveřejnil utajované informace tajných služeb, jež mimo jiné dokládaly, že rozvědky sbíraly telefonní záznamy týkající se milionů Američanů. Za vyzrazení těchto informací je v USA obviněn ze špionáže a krádeže, za což mu hrozí přes 20 let vězení. Od roku 2013 se před americkou justicí ukrývá v Rusku, které mu po jeho útěku ze Spojených států udělilo azyl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy