Mimořádná zpráva

Obrazem: Hrůzy poznaňské pevnosti. Tady nacisté poprvé vraždili plynem

Obrazem: Hrůzy poznaňské pevnosti. Tady nacisté poprvé vraždili plynem
Nacistické popravy zajatých rukojmí v polské Poznani, které vykonaly vraždící jednotky SS. Snímek z 20. října 1939.
Dnes je z poznaňské pevnosti č. 7 pietní místo podobné tomu v českém Terezíně. Plastiky na snímku symbolizují masové popravy z října 1939.
Jedno z pietních míst pevnosti č. 7 v polské Poznani.
...
Foto: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości
Jan Gazdík Dan Poláček Jan Gazdík, Dan Poláček
Aktualizováno 2. 11. 2019 21:29
První nacistický koncentrační tábor na území Polska vznikl přesně před 80 lety. Byl určen k vyhlazení polské inteligence - účastníků Velkopolského povstání z let 1918 a 1919. Nacisté v tamní pevnosti č. 7 poprvé přistoupili k hromadnému vraždění plynem.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Česká ekonomika podle prvního odhadu ve 2. čtvrtletí meziročně stoupla o 7,8 procenta

Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí meziročně stoupla o 7,8 procenta a proti předchozímu čtvrtletí se zvýšila o 0,6 procenta. Vyplynulo to z prvního odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ), který ho zveřejnil na svém webu. Meziroční nárůst hrubého domácího produktu (HDP) tak překonal předchozí zatím největší meziroční růst ekonomiky z druhého čtvrtletí 2006, kdy činil 7,5 procenta. K nárůstu přispělo uvolnění restrikcí proti koronaviru, které výrazně zasáhly ekonomiku v loňském roce, a zejména pak zahraniční poptávka a zvýšená spotřeba domácností.

"Rozvolňování protiepidemických opatření umožnilo domácnostem částečně realizovat odloženou spotřebu. Zvýšily se i výdaje domácností za služby," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Meziroční nárůst ekonomiky je mírnější, než očekávali analytici. Ti v odhadech předpokládali, že ekonomika ve sledovaném čtvrtletí stoupla o zhruba o devět procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy