Obrazem: Oheň a vrtulníky jako z akčního filmu. V Amazonii zlikvidovali nelegální důl

Obrazem: Oheň a vrtulníky jako z akčního filmu. V Amazonii zlikvidovali nelegální důl
V Brazílii se nachází nejméně 453 nelegálních dolů - ať už zlata, nebo jiných vzácných surovin. V pondělí vyšla studie brazilské advokátní kanceláře Instituto Socioambiental, která zmapovala tato místa napříč Amazonií.
Většinou doly leží v těžko dostupných místech pralesa. Kromě Brazílie jde i o další jihoamerické státy: Venezuelu, Kolumbii, Peru, Ekvádor a Bolívii.
V souvislosti s tím agentura Reuters získala fotografie z jednoho zásahu proti nelegálním těžařům. Operace proběhla na začátku listopadu.
Jak vládní helikoptéry klesaly k řece, na jejímž toku zlatokopové vytvořili několik statických "bazénků", mnoho těžařů prchlo do deštného pralesa.
Foto: Reuters
Reuters Zahraničí dap Reuters, Zahraničí, dap
15. 12. 2018 10:31
Uprostřed deštných pralesů v Brazílii existuje více než 450 nelegálních dolů. Nejčastěji se tu těží zlato, diamanty nebo ruda coltan. Nelegální doly ale přispívají k odlesňování a znečišťování okolí. Podívejte se na zásah brazilských agentů z letošního listopadu, kteří během akce spálili i těžební stroje.
 

Právě se děje

před 19 minutami

Stovky dětí odebraných na mexicko-americké hranici hledají rodiče

Právníkům a nevládním organizacím se nedaří najít rodiče 545 dětí, které byly odděleny od svých rodin na mexicko-americké hranici kvůli uplatňování politiky "nulové tolerance" vůči migrantům v letech 2017 a 2018. Na problém tento týden upozornil Americký svaz pro občanské svobody (ACLU).

Rozdělování rodin migrantů na hranici s Mexikem se uskutečňovalo na základě politiky nulové tolerance, kterou představila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v dubnu 2018. Postup vedl rozdělení mnoha rodin, než Bílý dům pod náporem kritiky od této praxe ustoupil. V roce 2018 bylo migrantům po překročení hranice odebráno asi 2700 dětí, uvádí deník The New York Times.

V červnu 2018 pak americký soud na základě žaloby podané organizací ACLU rozhodl, že úřady musejí do 30 dní zajistit opětovné spojení rozdělených rodin. Shledání dětí s rodiči se díky tomu podařilo dosáhnout u několika tisíc rodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy