Obrazem: Oheň a vrtulníky jako z akčního filmu. V Amazonii zlikvidovali nelegální důl

Obrazem: Oheň a vrtulníky jako z akčního filmu. V Amazonii zlikvidovali nelegální důl
V Brazílii se nachází nejméně 453 nelegálních dolů - ať už zlata, nebo jiných vzácných surovin. V pondělí vyšla studie brazilské advokátní kanceláře Instituto Socioambiental, která zmapovala tato místa napříč Amazonií.
Většinou doly leží v těžko dostupných místech pralesa. Kromě Brazílie jde i o další jihoamerické státy: Venezuelu, Kolumbii, Peru, Ekvádor a Bolívii.
V souvislosti s tím agentura Reuters získala fotografie z jednoho zásahu proti nelegálním těžařům. Operace proběhla na začátku listopadu.
Jak vládní helikoptéry klesaly k řece, na jejímž toku zlatokopové vytvořili několik statických "bazénků", mnoho těžařů prchlo do deštného pralesa.
Foto: Reuters
Reuters Zahraničí dap Reuters, Zahraničí, dap
15. 12. 2018 10:31
Uprostřed deštných pralesů v Brazílii existuje více než 450 nelegálních dolů. Nejčastěji se tu těží zlato, diamanty nebo ruda coltan. Nelegální doly ale přispívají k odlesňování a znečišťování okolí. Podívejte se na zásah brazilských agentů z letošního listopadu, kteří během akce spálili i těžební stroje.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy