"Soudruh Concordski" měl být leteckým zabijákem Západu. Pohřbily ho přehnané ambice

Tupolev Tu-144 během prvního letu 31. prosince 1968.
Podoba letounu se v průběhu let měnila. Testy v aerodynamických tunelech dovedly inženýry společnosti Tupolev k podobnému tvaru letounu, k jakému došli i technici na Západě. Na sovětském stroji zanechal pochopitelně otisk i legendární designér Andrej Nikolajevič Tupolev, většinu návrhů však měl na starosti jeho syn Alexej.
Po základních návrzích na Žukovské výzkumné a vývojové základně Tupolev zahájil výrobu dvou prototypů. Ty měly přepravit až 120 pasažérů, maximální cestovní rychlost byla stanovena na 2 200 kilometrů za hodinu.
Přistání bylo kritickou fází prvního letu. I s ním si piloti poradili na jedničku a stroj dosedl na plochu v Žukovském u Moskvy.
Posádka Tu-144 po prvním letu. Zleva druhý pilot Michajl Kozlov, hlavní inženýr Benderov, letový inženýr Seliverstov a kapitán Eduard Jeljan.
Foto: Profimedia
Oldřich Mánert Dan Poláček Oldřich Mánert, Dan Poláček
31. 12. 2021 14:33
Poslední prosincový den roku 1968 se k nebi poprvé vznesl sovětský stroj Tupolev Tu-144. O pár měsíců později se stal prvním dopravním letounem, který překonal rychlost zvuku. Jeho nepříliš dlouhou kariéru provázelo soupeření s úspěšnějším Concordem, ale i technické problémy, které ve dvou případech skončily tragicky. Přinášíme příběh jednoho z nejvíce ikonických letadel historie.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Ruský odsouzený v souvislosti s protiválečnou kresbou jeho dcery byl zadržen v Minsku

Ruský otec, kterého soud tento týden poslal na dva roky do vězení v souvislosti s protiválečnou kresbou jeho dcery, byl zadržen v Minsku, informovalo několik ruských informačních kanálů působících v emigraci, mezi nimi například Sota. Alexej Moskaljov krátce před vynesením rozsudku utekl z domácího vězení.

Advokát Moskaljova Dmitrij Zachvatov na sociálních sítích napsal, že nemá kontakt se svým klientem, potvrdit informace o jeho zadržení nemůže, ale podle všeho tomu tak je. Moskaljova zadrželi podle ruských informačních kanálů pravděpodobně kvůli tomu, že si v bytě, kde se skrýval před pronásledováním, zapnul mobilní telefon.

Otec samoživitel z města Jefremov se do problémů se zákonem dostal původně poté, co jeho dospívající dcera Maša loni na jaře ve škole nakreslila obrázek proti ruské invazi na Ukrajině. Vyšetřovatelé ho později obžalovali kvůli protiválečným komentářům na sociálních sítích a do vyřešení případu mu úřady nařídily zůstat v domácím vězení. Soud ho v úterý poslal za mříže za diskreditaci ruské armády, za což bývají v Rusku trestáni lidé, kteří dají najevo odpor vůči válce na Ukrajině. Maša skončila v dětském domově a komise pro záležitosti nezletilých žádá, aby jejího otce soud zbavil rodičovských práv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy