Okamžiky atentátu: Reagan ztratil polovinu krve, před operací pronesl slavnou větu

Okamžiky atentátu: Reagan ztratil polovinu krve, před operací pronesl slavnou větu
Brady (na snímku za prezidentem) zůstal až do konce života ochrnutý na spodní polovinu těla. Stal se z něj zapálený aktivista pro větší kontrolu zbraní. Na jeho počest byla roku 2000 přejmenována tisková místnost Bílého domu. Zemřel v 73 letech v roce 2014.
Střelec vystřelil celkem šest ran. Kromě prezidenta Reagana trefil ještě tři další osoby. Všichni skončili v nemocnici.
Prezident Reagan a jeho žena Nancy v nemocnici George Washingtona čtyři dny po atentátu.
James Brady (vpravo na vozíku) přijel 11. listopadu 1981 do Bílého domu slavnostně přestřihnout pásku v nové místnosti pro novináře. V nemocnici pak zůstal ještě dva týdny. V roce 2000 byla místnost pojmenována po něm.
Foto: ČTK
Dan Poláček Dominika Perlínová Dan Poláček, Dominika Perlínová
Aktualizováno 5. 4. 2021 19:37
Před 40 lety se ve Washingtonu odehrál atentát na tehdejšího amerického prezidenta Ronalda Reagana. Duševně nemocný John Hinckley 30. března 1981 vypálil celkem šest ran. Jedna z nich trefila šéfa Bílého domu do hrudi, další vážně zranily člena jeho doprovodu. Reagan díky včasné operaci přežil.
 

Právě se děje

před 36 minutami

České házenkářky na úvod play off o MS jen remizovaly se Švýcarskem

České házenkářky v úvodním ze dvou zápasů play off kvalifikace o postup na prosincové mistrovství světa doma jen remizovaly se Švýcarskem 27:27. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného prakticky celé utkání v Zubří dotahovaly, v závěru se sice dostaly do vedení, ale outsider v poslední sekundě vyrovnal. Odveta se hraje v úterý.

Češky na minulém mistrovství světa předloni nehrály po těsné porážce v play off s Černou Horou. Na šampionátu v roce 2017 národní tým překvapivě došel až do čtvrtfinále a konečným osmým místem stanovil nejlepší výsledek v samostatné historii. Za působení Bašného postoupily reprezentantky na mistrovství světa ještě v roce 2013, kdy obsadily 15. příčku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy