Okamžiky atentátu: Reagan ztratil polovinu krve, před operací pronesl slavnou větu

Okamžiky atentátu: Reagan ztratil polovinu krve, před operací pronesl slavnou větu
Brady (na snímku za prezidentem) zůstal až do konce života ochrnutý na spodní polovinu těla. Stal se z něj zapálený aktivista pro větší kontrolu zbraní. Na jeho počest byla roku 2000 přejmenována tisková místnost Bílého domu. Zemřel v 73 letech v roce 2014.
Střelec vystřelil celkem šest ran. Kromě prezidenta Reagana trefil ještě tři další osoby. Všichni skončili v nemocnici.
Prezident Reagan a jeho žena Nancy v nemocnici George Washingtona čtyři dny po atentátu.
James Brady (vpravo na vozíku) přijel 11. listopadu 1981 do Bílého domu slavnostně přestřihnout pásku v nové místnosti pro novináře. V nemocnici pak zůstal ještě dva týdny. V roce 2000 byla místnost pojmenována po něm.
Foto: ČTK
Dan Poláček Dominika Perlínová Dan Poláček, Dominika Perlínová
Aktualizováno 5. 4. 2021 19:37
Před 40 lety se ve Washingtonu odehrál atentát na tehdejšího amerického prezidenta Ronalda Reagana. Duševně nemocný John Hinckley 30. března 1981 vypálil celkem šest ran. Jedna z nich trefila šéfa Bílého domu do hrudi, další vážně zranily člena jeho doprovodu. Reagan díky včasné operaci přežil.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Ústecká policie dopadla muže a ženu, které podezírá z distribuce pervitinu po celém kraji

Policie v Ústí nad Labem dopadla ve čtvrtek třicetiletého muže a jednapadesátiletou ženu, cizinku. Podezírá je z výroby a distribuce pervitinu na území celého Ústeckého kraje. Policie oba zadržela v centru města, muže v autě a ženu v bytě. Podle policie jde o významný zásah do sítě distributorů drog v Ústeckém kraji. V pátek to uvedla policejní mluvčí Veronika Hyšplerová s tím, že podrobnosti k případu zveřejní policie v pondělí na tiskové konferenci.

"Jednalo se o úspěšné zakončení dlouhodobě rozpracovaného případu výroby a distribuce pervitinu na území celého Ústeckého kraje," řekla Hyšplerová. Muž byl zadržen v autě Škoda Kodiaq na křižovatce ulic Masarykova a Pařížská, žena pak v bytě v Hrnčířské ulici. V bytě bylo zajištěno větší množství léčiva určeného k výrobě pervitinu. "V tuto chvíli jsou osoby zadržené a probíhají další procesní úkony," dodala mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy