Obhlídka Bulgarije skončila, stále se pohřešuje 16 lidí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
15. 7. 2011 10:36
Oficiální bilance hovoří o 113 mrtvých
Foto: Reuters

Kazaň - Potápěči ukončili obhlídku výletní lodě Bulgarija, která se v neděli potopila na řece Volze.

Pátrání po nezvěstných pokračuje na dně řeky v blízkosti vraku. Úřady zatím potvrdily smrt 113 lidí, 16 dalších se dosud pohřešuje.

"Všechna přístupná místa potopeného parníku už potápěči prohlédli a předali loď generálnímu dodavateli, který má na starosti její vyzdvižení na hladinu," oznámilo ministerstvo pro mimořádné situace.

Předpokládá se, že vyzdvihování lodi z dvacetimetrové hloubky začne v sobotu, až na místo doplují dva mohutné plovoucí jeřáby, každý schopný uzdvihnout 350 tun. Na místo už dorazily pontony a čerpadla.

Nejhorší tragédie za desetiletí

Přesné příčiny neštěstí dosud nebyly objasněny, ale vyšetřovatelé už odhalili, že loď se vydala na plavbu navzdory mnoha závadám a celkové zchátralosti.

Plavidlo československé výroby šlo ke dnu během několika minut. Na palubě bylo 208 lidí, z nichž se zachránilo jen 79.

Jde o nejhorší nehodu na ruských řekách od roku 1983.

Tragédie zemí otřásla. Ruský premiér Vladimir Putin označil smrt tolika lidí, včetně mnoha dětí, za "daň za neodpovědnost a chamtivost" a přislíbil pozůstalým po obětech rychlou výplatu odškodnění od federálních a republikových úřadů ve výši 1,3 milionu rublů (asi 800 tisíc korun).

Prezident Dmitrij Medveděv zase nařídil zkontrolovat všechna plavidla pro přepravu lidí. Ruští komentátoři však nevylučují, že podobně jako při jiných katastrofách v nedávné minulosti rozruch časem utichne a věci se vrátí do starých kolejí.

 

Právě se děje

Další zprávy