Oběti německé kolonie, kterou v Chile založil bývalý nacista, žádají odškodné 100 milionů

ČTK ČTK
10. 7. 2016 16:45
Colonia Dignidad byla komunita založená v 60. letech v Chile bývalým nacistickým důstojníkem Paulem Schäferem. Její obyvatelé nyní budou žádat po chilském státu odškodné sto milionů dolarů (asi 2,4 miliardy korun). Enkláva německých emigrantů byla svým zakladatelem navenek prezentována jako harmonická komunita, kde muži farmaří, ženy se věnují domácím pracím a děti se učí, tančí a zpívají. Již koncem 60. let, kdy se z osady podařilo utéci dvěma mužům, vypluly ovšem na povrch informace o diktátorském režimu v komunitě. Později se též ukázalo, že Schäfer sexuálně zneužíval děti.
Bývalý chilský diktátor Augusto Pinochet, který držel nad kolonií ochrannou ruku.
Bývalý chilský diktátor Augusto Pinochet, který držel nad kolonií ochrannou ruku. | Foto: AP

Santiago de Chile - Sto milionů dolarů (asi 2,4 miliardy korun) budou žádat po chilském státu obyvatelé někdejší osady německých exulantů v jižním Chile zvané Colonia Dignidad. Oznámili to v sobotu, jen několik dní před návštěvou německého prezidenta Joachima Gauckav Chile, informovala rozhlasová stanice Deutsche Welle.

"Během padesáti let ve dvousetleté historii nezávislého Chile stát toleroval, aby skupina ozbrojených cizinců založila uzavřenou enklávu, kde se děly všechny druhy zvěrstev," prohlásil Winfried Hempel, právní zástupce 120 bývalých obyvatel kolonie. I on se tam narodil a podobně jako ostatní děti byl rodičům po narození odebrán a vychováván ve zvláštním domě, aniž mu byl umožněn kontakt s rodiči.

Osadu nazvanou Colonia Dignidad (Osada Důstojnost) založil počátkem 60. let minulého století bývalý nacistický důstojník Paul Schäfer poblíž města Parral, které leží asi 350 kilometrů jižně od chilské metropole Santiaga.

Enkláva německých emigrantů byla svým zakladatelem navenek prezentována jako harmonická komunita, kde muži farmaří, ženy se věnují domácím pracím a děti se učí, tančí a zpívají. Již koncem 60. let, kdy se z osady podařilo utéci dvěma mužům, vypluly ovšem na povrch informace o diktátorském režimu v komunitě. Později se též ukázalo, že Schäfer sexuálně zneužíval děti.

Režim generála Augusta Pinocheta (1973-1990) ale držel nad kolonií ochrannou ruku, neboť osadu sám využíval k věznění a mučení svých odpůrců režimu. Na území kolonie byl později objeven hromadný hrob obětí tyranie.

Kolonie fungovala pod vedením Schäfera i několik let po pádu Pinocheta, teprve v roce 1997 z ní bývalý nacista utekl. V roce 2005 byl zatčen v Argentině a posléze odsouzen za zneužití 25 dětí a za další zločiny k 20 letům vězení. Zemřel v roce 2010 ve vězeňské nemocnici. V roce 2013 bylo podle DPA k vysokým trestům odsouzeno i šest dalších vůdců kolonie.

Osada existuje dosud - nyní se jmenuje Villa Baviera (Bavorské město) a žijí v ní asi dvě stovky lidí. Je přitom ale otevřená turistům, což kritizují některé z obětí, které by si přály, aby tam byl postaven památník.

Žaloba o odškodnění je připravena a podle Hempela bude podána hned, jak Nejvyšší soud potvrdí výrok soudu nižší instance, že Colonia Dignidad byla nelegální organizací.

Koncem dubna odtajnilo materiály související s kolonií německé ministerstvo zahraničí. Jeho šéf Frank-Walter Steinmeier podle DPA prohlásil, že německá diplomacie podnikla velmi málo pro to, aby obětem pomohla.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Lidovce nově povede Marian Jurečka

Delegáti mimořádného volebního sjezdu mu dali přednost před Bartoškem a Horníčkem. Jurečka nahradil Výborného.

před 56 minutami

Korupční skandál v tenise. Souza dostal za korupci doživotní zákaz, manipuloval i duely v ČR

Jednatřicetiletý brazilský tenista Joao Souza dostal doživotní zákaz činnosti za korupci a manipulování zápasů na turnajích nižších kategorií Challenger a Futures, mezi nimiž byly i zápasy na českém území. Ve světovém žebříčku dvouhry ATP se Souza dostal nejvýš na 69. místo v roce 2015.

Jednotka pro bezúhonnost tenisu (TIU) brazilského hráče suspendovala už loni v březnu, dnes v Melbourne informovala o konečném verdiktu. Vedle doživotního zákazu udělila Souzovi pokutu 200.000 dolarů (4,6 milionu korun).

Podle TIU byl Souza zapojen do korupčních praktik mezi lety 2015 a 2019. Pomáhal zmanipulovat zápasy, které se hrály na challengerech a turnajích ITF Futures v Brazílii, Mexiku, USA a Česku. Následně se snažil zničit důkazy a při vyšetřování nespolupracoval.

Zdroj: ČTK
Další zprávy