V Chile vypukly násilné protesty, zemřel při nich člověk

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 5. 2016 22:36
Muž podle místních médií zemřel na zadušení. Maskovaní demonstranti zapálili lékárnu a také supermarket ve městě Valparaíso, které leží 120 kilometrů od hlavního města Santiago de Chile. Valparaíso nyní hostí zasedání Kongresu, na němž prezidentka Michelle Bacheletová představila svoji zprávu o stavu země. Některé z reforem podle ní budou muset počkat.
V chilském městě Valparaíso zuří protesty.
V chilském městě Valparaíso zuří protesty. | Foto: Reuters

Santiago de Chile - V Chile vypukly násilné protesty ve stejnou dobu, kdy prezidentka Michelle Bacheletová představila v Kongresu svoji zprávu o stavu země. Podle informací místních médií při protestech zemřel jeden muž na zadušení poté, co maskování demonstranti podpálili lékárnu a supermarket ve městě Valparaíso, kde Kongres zasedá, uvedla agentura AP.

Záběry místní televize ukazují kouř v různých částech města. Mluvčí vlády Marcelo Díaz v televizi mužovu smrt odsoudil .

Protesty začaly jako mírový pochod, obrátily se však ve chvíli, kdy někteří demonstranti začali házet na policii kostky a na budovy benzinové bomby. Policisté na to odpověděli slzným plynem a vodními děly.

Chilská prezidentka ve svém projevu uvedla, že některé z jejích navržených reforem budou muset počkat kvůli ekonomickému zpomalení a vlažné politické podpoře. Zavázala se ale prosadit změny důchodového a vzdělávacího systému.

Bacheletová byla zvolena v roce 2013 drtivou většinou na druhé funkční období, když se zavázala snížit výraznou nerovnost řadou ambiciózních rozsáhlých reforem financovaných zvýšením daní. Její obliba však do konce roku 2015 klesla z více než 50 procent na 25 procent. Pověst prezidentky pošramotil hlavně finanční skandál, který se dotkl její rodiny. Zemi také trápí slabý ekonomický růst kvůli poklesu cen investic do těžby po propadu trhu s mědí. Chile je největším vývozcem mědi.

 

Právě se děje

Další zprávy