Obamův ministr Kerry telefonoval s Abbásem i s Izraleci

Bronislav Pavlík Bronislav Pavlík
3. 2. 2013 23:21
S Abbásem se shodli se na potřebě rychle se osobně sejít, informovali Palestinci
John Kerry
John Kerry | Foto: Reuters

Washington - Nový americký ministr zahraničí John Kerry v neděli telefonicky hovořil s šéfem palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem a vyjádřil zájem na brzkém osobním setkání.

AFP také uvedla, že Kerry ještě před rozmluvou s Abbásem telefonicky hovořil s izraelským prezidentem Šimonem Peresem a premiérem Benjaminem Netanjahuem.

Podle agentury AFP, která se odvolala na informaci Abbásovy kanceláře, hovořil Kerry s Abbásem jako první člen nové vlády USA, sestavené po zahájení druhého mandátu prezidenta Baracka Obamy.

"Shodli se na potřebě rychle se osobně sejít a prodiskutovat možnosti zachování mírového procesu," uvedla palestinská agentura WAFA. Obama podle ní podpořil úsilí, jehož cílem je odblokovat blízkovýchodní mírový proces, který je ve slepé uličce od září 2010.

Kerry podle AFP Abbásovi řekl, že USA si uvědomují obtížnost finanční krize, do níž se Palestinci dostali po vyhlášení izraelských sankcí. Židovský stát jimi reagoval na loňské rozhodnutí Valného shromáždění OSN přiznat Palestině status nečlenského státu. Palestinská správa je přitom závislá na pomoci dárcovských zemí a na dani vybrané pro palestinskou samosprávu Izraelem.

Abbás a Kerry se už v minulosti několikrát osobně setkali. Bylo to v době, kdy dnešní ministr zahraničí USA působil ve funkci šéfa zahraničního výboru Senátu.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Indie nakoupí od Američanů zbraně za tři miliardy dolarů, oznámil Trump

Indie nakoupí od USA obranné prostředky za tři miliardy dolarů (69,6 miliardy korun). Po jednání s indickým premiérem Narédrou Módím to řekl v Dillí americký prezident Donald Trump, který končí svou návštěvu Indie. Cestu označil za "nezapomenutelnou a mimořádnou".

Na vystoupení před novináři Trump vyjmenoval úspěšné příklady americko-indické spolupráce. Patří k nim zbrojní dohoda, která předpokládá, že Indie nakoupí obranné systémy za tři miliardy dolarů. Mělo by jít o bezpilotní letouny, vrtulníky i raketové systémy. Prezident také řekl, že dal souhlas k vytvoření společné skupiny pro boj proti drogám.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Tvůrci filmu Mission: Impossible 7 kvůli koronaviru přerušili natáčení v Itálii

Natáčení nejnovějšího dílu akční ságy Mission: Impossible s Tomem Cruisem bylo v Itálii přerušené kvůli nárůstu lidí nakažených koronavirem. Napsala to agentura AFP s odvoláním na oborový server The Wrap. Podle něj měl štáb tři týdny točit v Benátkách. "Kvůli přemíře opatrnosti, starosti o členy produkce a kvůli snaze benátských úřadů zamezit srocování davu měníme původní plán," potvrdil mluvčí společnosti Paramount, která snímek vyrábí. Podle ní herec Tom Cruise ještě do Benátek nedorazil a zbytek štábu se již bezpečně vrátil domů. Sedmý díl Mission: Impossible do českých kin přijde 22. července 2021.

Zdroj: AFP
Další zprávy