Obamův ministr Kerry telefonoval s Abbásem i s Izraleci

Bronislav Pavlík Bronislav Pavlík
3. 2. 2013 23:21
S Abbásem se shodli se na potřebě rychle se osobně sejít, informovali Palestinci
John Kerry
John Kerry | Foto: Reuters

Washington - Nový americký ministr zahraničí John Kerry v neděli telefonicky hovořil s šéfem palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem a vyjádřil zájem na brzkém osobním setkání.

AFP také uvedla, že Kerry ještě před rozmluvou s Abbásem telefonicky hovořil s izraelským prezidentem Šimonem Peresem a premiérem Benjaminem Netanjahuem.

Podle agentury AFP, která se odvolala na informaci Abbásovy kanceláře, hovořil Kerry s Abbásem jako první člen nové vlády USA, sestavené po zahájení druhého mandátu prezidenta Baracka Obamy.

"Shodli se na potřebě rychle se osobně sejít a prodiskutovat možnosti zachování mírového procesu," uvedla palestinská agentura WAFA. Obama podle ní podpořil úsilí, jehož cílem je odblokovat blízkovýchodní mírový proces, který je ve slepé uličce od září 2010.

Kerry podle AFP Abbásovi řekl, že USA si uvědomují obtížnost finanční krize, do níž se Palestinci dostali po vyhlášení izraelských sankcí. Židovský stát jimi reagoval na loňské rozhodnutí Valného shromáždění OSN přiznat Palestině status nečlenského státu. Palestinská správa je přitom závislá na pomoci dárcovských zemí a na dani vybrané pro palestinskou samosprávu Izraelem.

Abbás a Kerry se už v minulosti několikrát osobně setkali. Bylo to v době, kdy dnešní ministr zahraničí USA působil ve funkci šéfa zahraničního výboru Senátu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 49 minutami

Rusko zmrazilo účty rádiu Svobodná Evropa, udělilo mu několik pokut

Moskva zmrazila ruské účty americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Oznámila to stanice, kterou už dříve ruské úřady označily za "zahraničního agenta" a udělily jí několik pokut za to, že ve svém zpravodajství tuto informaci neuvádí. V moskevských kancelářích RFE/RL dnes zasahovali exekutoři, což podle stanice znamená, že se Rusko nezaplacené pokuty rozhodlo vymáhat.

Ruské úřady letos stanici vyměřily pokuty v celkové výši zhruba jednoho milionu dolarů (asi 21,7 milionu Kč). RFE/RL je odmítla zaplatit a obrátila se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. "Pracovníci ruského exekutorského úřadu zahájili řízení proti ruské pobočce RFE/RL kvůli nezaplaceným pokutám uděleným za porušení kontroverzního zákona o zahraničních agentech," uvedla stanice na svých internetových stránkách. Exekutoři v kancelářích strávili zhruba dvě hodiny sepisováním majetku a vybavení, práci novinářů nenarušili.

Ruský zákon o "zahraničních agentech", který se vztahuje na nevládní politické organizace a média přijímající finanční příspěvky ze zahraničí, je široce kritizován jako pokus zdiskreditovat kritické zpravodajství. Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor loni nařídil médiím, kterých se zákon týká, aby ke zprávám ve vysílání, příspěvkům na sociálních sítích a audiovizuálním materiálům přidávaly dlouhé prohlášení objasňující, že obsah vytvořilo médium "plnící funkci zahraničního agenta".

RFE/RL se nařízení odmítla podřídit a za porušování zákona kvůli tomu dostala několik pokut. Podle ní jsou finanční postihy součástí kampaně, která má stanici přimět k odchodu z Ruska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy