Obamu opouští jeho pravá ruka. A začne mu nový život

Pavel Tomášek Pavel Tomášek
30. 9. 2010 19:11
Dosavadní personální šéf Bílého domu Rahm Emanuel odstoupí už v pátek
Emanuel byl nejbližším Obamovým spolupracovníkem. Jeho hlavním úkolem bylo zajistit, aby prošly Obamovy návrhy reforem
Emanuel byl nejbližším Obamovým spolupracovníkem. Jeho hlavním úkolem bylo zajistit, aby prošly Obamovy návrhy reforem | Foto: Reuters

Washington - Baracku Obamovi začne v Bílém domě politický život zcela nanovo. Už v pátek přijde o vedoucího své kanceláře Rahma Emanuela.

Deník USA Today oznámil, že podle dvou lidí blízkých Emanuelovi dosavadní personální šéf z funkce odstoupí a zahájí svou kampaň za zvolení starostou Chicaga.

Emanuelovo rozhodnutí se očekávalo, Chicago je jeho politickým domovem a post tamního starosty byl pro bývalého illinoiského kongresmana vysněnou politickou ambicí.

První i poslední rádce

Důsledky pro další působení Baracka Obamy v úřadu prezidenta však přesto budou zásadní. Emanuel byl nejbližším Obamovým spolupracovníkem: prvním mužem, s nímž se ráno radil, a posledním, s nímž hovořil před tím, než se ve večerních hodinách odebíral do rezidenčních prostor Bílého domu na večeři s rodinou.

Kdo je Rahm Emanuel

  • dosavadní personální šéf Bílého domu
  • prezident na něj spoléhal nejen při klíčových personálních rozhodnutích, ale taky při jednání se zákonodárci v Kongresu
  • s prezidentem si vytvořil velmi úzký vztah: byl prvním poradcem, s nímž Obama hovořil ráno, i posledním, s kým se radil večer
  • před příchodem do Bílého domu působil jako kongresman za stát Illinois, za nějž byl prezident Obama senátorem
  • řídil předvolební kampaň demokratů v roce 2006, kdy se jim podařilo znovu získat většinu ve Sněmovně reprezentantů
  • vydobyl si pověst nekompromisního až brutálně se chovajícího vyjednavače

Co obstarává personální šéf Bílého domu

  • řídí kompletně administrativní aparát prezidentského úřadu
  • vede každodenní klíčové porady poradců prezidenta
  • má na starosti personální politiku, vybírá pro prezidenta kandidáty na klíčové posty
  • pomáhá prezidentovi s prosazením jeho politických priorit

Jak Emanuel změnil funkci personální šéfa

  • z hlediska základní náplně práce nedošlo při jeho působení k zásadním změnám
  • přesto se stal zřejmě nejmocnějším mužem v této funkci v historii
  • Obama ho využíval s ohledem k jeho kontaktům v Kongresu především k prosazení legislativních návrhů

Emanuel byl jako bývalý kongresman pro Obamu klíčovou postavou, která se starala o vyjednávání se zákonodárci a zajišťovala tak prosazení prezidentových nejdůležitějších priorit.

Emanuel měl z dob svého působení v Kongresu, kdy byl kromě jiného zodpovědný za volební výsledek demokratů, pověst nekompromisního až brutálně jednajícího politika. Vyznal se v zákulisních kličkách a právě kvůli tomu si ho Obama vybral do klíčové funkce.

Prosazené reformy...

První dva roky Obamova funkčního období byly ve znamení přelomových legislativních iniciativ. Také díky Emanuelovi se prezidentovi podařilo prosadit obří balíček na podporu americké ekonomiky, dalekosáhlou reformu zdravotnictví i zásadní změnu pravidel fungování finančního sektoru.

Obama se během roku a půl ve funkci stal legislativně nejúspěšnějším prezidentem od dob Lyndona Johnsona v 60. letech 20. století.

Odchod Emanuela značí pro Obamu začátek zcela nového období.

... které je teď třeba uhájit

Zbylé dva roky prvního funkčního období nebudou vyplněny prosazováním nových rozsáhlých reforem, ale naopak snahou uchovat to, co už se podařilo v Kongresu schválit.

V kongresových volbách, které se konají 2. listopadu, významně posílí dosud opoziční republikáni, reálnou je i možnost, že získají většinu ve Sněmovně reprezentantů.

Republikánští kandidáti jsou jednotní v tom, že hodlají zvrátit Obamovy reformy. Do předvolebního programu si například vepsali jednoznačný slib zrušit schválenou reformu zdravotnictví.

Obama tak bude potřebovat docela jiný typ spolupracovníka. Osobnost, která bude nikoli  zručně „ohýbat ruce" demokratických zákonodárců, ale naopak někoho, kdo bude schopen jemných vyjednávaní s Republikánskou stranou.

Očekává se, že už v pátek bude Obama novým personálním šéfem jmenovat jednoho ze svých poradců Peta Rouse, který řídil jeho kancelář ještě v době, kdy byl senátorem za stát Illinois. Rouse se nechal slyšet, že nemá zájem funkci vykonávat dlouhodobě, na žádost prezidenta převzít pro tuto chvíli řízení administrativy po Emanuelovi však kývl.

Odchod chicagské legendy

Cesta za vysněnou funkcí starosty Chicaga se Emanuelovi otevřela před několika týdny, kdy dosavadní starosta Richard Daley oznámil, že už nebude usilovat o znovuzvolení.

Daley vedl Chicago dvě desítky let a Emanuel nehodlal kandidovat přímo proti němu. S Daleym se pojí i prvopočátek jeho politické kariéry: v roce 1989 se účastnil jeho první kampaně za zvolení starostou.

Má se za to, že Emanuel se pro odchod z Bílého domu a kandidaturu v Chicagu rozhodl poté, co si nechal vypracovat sondážní průzkumy veřejného mínění, které mu ukázaly, že má reálnou šanci na zvolení.

Diskutujte se mnou na Facebooku, sledujte mě na Twitteru

 

Právě se děje

Další zprávy