Obama rozhodnutí o Guantánamu vítá, McCain ne

gaz
13. 6. 2008 11:30
Nejvyšší soud přiznal zajatcům právo na odvolání

Washington - Ve čtvrtek americký Nejvyšší soud v průlomovém rozsudku rozhodl o tom, že tzv. "nepřátelští bojovníci" zadržovaní americkou armádou mají právo na habeas corpus: mohou tedy u federálních soudů napadnout legálnost svého zatčení.

Habeas corpus je považován za jedno ze základních lidských práv, podle současné americké administrativy se však nevztahuje na osoby podezřelé z terorismu.

K verdiktu se již vyjádřili oba kandidáti na amerického prezidenta. Zatímco demokrat Barack Obama ho přivítal, jeho republikánský konkurent, senátor z Arizony John McCain s ním - podobně jako současný prezident George Bush - spokojen není.

Čtěte také: Zajatci z Guantánama se budou smět bránit u soudů

McCain versus Obama

"Jsou to nelegální bojovníci, nejsou to američtí občané a myslím, že bychom měli v tomto rozhodnutí věnovat pozornost názoru soudce Robertse," citoval McCaina list Washington Post.

Soud rozhodl nejtěsnějším možným poměrem hlasů (5:4) a jeho předseda Roberts hlasoval proti právu nepřátelských bojovníků na habeas corpus.

McCain je známým bojovníkem proti mučení, zadržování bez obvinění mu však nevadí
McCain je známým bojovníkem proti mučení, zadržování bez obvinění mu však nevadí | Foto: Reuters

"Ale jde o rozhodnutí, které učinil Nejvyšší soud. Nyní se musíme posunout kupředu. Jak víte, vždy jsem byl pro zavření (základny v) zálivu Guantánamo a stále si myslím, že bychom to měli udělat," dodal republikánský kandidát.

Naopak illinoiský senátor Obama je proti tzv. vojenským komisím, které na základně nepřátelské bojovníky soudí a domnívá se, že umožnit jim právo na habeas corpus je správné rozhodnutí.

"Rozhodnutí soudu je odmítnutím pokusu Bushovy administrativy vytvořit v Guantánamu legální černou díru - další z neúspěšných metod podporovaných Johnem McCainem," myslí si Obama.

"Toto je důležitý krok k znovuustavení naší důvěryhodnosti jako národa oddaného vládě práva a odmítajícího falešnou volbu mezi bojem s terorismem a respektováním habeas corpus."

Vojenské komise budou pokračovat

Americký ministr spravedlnosti Michael Mukasey však zdůraznil, se Nejvyšší soud se nezabýval samotným zadržováním nepřátelských bojovníků a že vojenské komise budou pokračovat podle plánu.

"Jsem rozhodnutím zklamán, povede ke stovkám odvolání zpochybňujících zadržování nepřátelských bojovníků u federálních sudů," citovala Mukaseyho BBC.

"Je třeba zdůraznit, že rozhodnutí soudu se netýká procesů vojenských komisí, které budou pokračovat," dodal.

Nejsledovanějším z nich je proces s pěti údajnými organizátory útoků z jedenáctého září, který začal před týdnem.

Čtěte také: Útočníci z 11. září před soudem: Podaří se je usvědčit?

 

Právě se děje

Další zprávy